Umjetnu inteligenciju sve više koristimo, no tko će biti kriv ako se dogodi pogreška? Evo detalja

Neuroznanstvenik i poduzetnik sukobit će se oko ove teme 13. velječe na CroAI Fight Clubu

FOTO: Freepik

Nema znanstvenika koji sa sigurnošću može predvidjeti maksimalan doseg razvoja tehnologije. Svjedočimo vremenu u kojemu algoritmi praktički upravljaju svijetom, kada su granice između stvarnog i virtualnog gotovo nevidljive. No, što ako se u tom procesu dogodi pogreška? Tko će snositi odgovornost?

Možemo li kriviti developera koji je taj kod napisao, ili će krivac biti tvrtka koja ga je implementirala u sustav? Možda je, pak, kriv sam korisnik koji je kod iskoristio? Mogućnosti su višestruke.

“Postoje mnoge etičke implikacije kada se govori o tome kako umjetna inteligencija donosi odluke. Kada čovjek pogriješi, on može pokušati opravdati svoju odluku, bez obzira na to je li odluka dobra ili loša”, kaže neuroznanstevnik Benedetto De Martino.

Pri tome ističe da ljudi nemaju uvid u složeni proces odlučivanja umjetne inteligencije. “Čak ni inženjer koji stoji iza tehnologije ne može opravdati svaku odluku koju tehnologija donese. To naravno dovodi do pitanja odgovornosti, tko je kriv za te pogreške”, dodaje De Martino.

‘Cilj je potaknuti dijalog’

Upravo na ovu temu Hrvatska udruga za umjetnu inteligenciju (CroAI) u utorak, 13. veljače od 18:00h organizira treći po redu “CroAI Fight Club” u Zagrebu. Riječ je o događaju organiziranom u suradnji s Britanskom ambasadom, a koji otvara zanimljive diskusije o kontroverznim temama umjetne inteligencije.

Ovdje nema tabu tema. Tako će o utjecajima umjetne inteligencije na čovječanstvo u kontekstu pogreške, razgovarati renomirani stručnjaci Benedetto De Martino i Mislav Malenica, a raspravu će moderirati Nikola Škorić, osnivač i direktor Electrocoina, hrvatske mjenjačnice kriptovaluta i kripto platnog procesora.

Stručnjaci će odgovoriti na pitanje tko je krivac ako algoritam pogriješi? CroAI Fight Club

Kognitivni neuroznanstvenik De Martino tako će se suprotstaviti Mislavu Malenici, osnivaču i direktoru Mindsmiths-a, AI startupa. Malenica je mišljenja da treba eksperimentirati s tehnolgijom, bez obzira na ishod, dok De Martino zagovara postavljanje etičkih granica.

“Cilj Fight Club-a je kroz zanimljivu, žustru i interaktivnu raspravu potaknuti dijalog i skrenuti pažnju na teme koje su u društvu možda kontroverzne, ali o kojima se treba pričati i o kojima treba razmišljati kako bi pozicija umjetne inteligencije u društvu bila transparentnija”, poručila je predsjednica udruge, Martina Silov.

Sudjeluju vrhunski stručnjaci

Kroz Fight Clubove CroAI identificira goruće teme iz područja razvoja i primjene AI tehnologije tako da podijeli sudionike ovisno o njihovim mišljenjima u dvije grupe – one koje su za i one koje su protiv, kako bi se kreirala diskusija. Tako su u rujnu prošle godine organizirali debatu na temu utjecaja umjetne inteligencije.

Mišljenja su tada sukobili akademik Sven Lončarić, voditelj Centra za umjetnu inteligenciju na Fakultetu elektrotehnike i računarstva te profesor Siniša Šegvić s istog Fakulteta.

U posljednjem CroAI Fight Clubu, u listopadu 2023., diskutiralo se o globalnim inovacijama u kontekstu europskog tržišta. Mišljenja su tada razmijenili predsjednik Uprave Effectus veleučilišta, izv.prof.dr.sc. Robert Kopal i Davor Runje, predsjednik Uprave i suosnivač DRAP-a, tehnološke i kreativne digitalne agencije u Hrvatskoj.