U suradnji s
Hrvatski Telekom

Bili smo na prvom metaverse eventu u Hrvatskoj. Virtualni prostor značajno može pomoći medicini i geografiji

Organizirao ga je Hrvatski Telekom, a kroz njega je predstavljena infrastruktura budućnosti

Zagreb, 110522.
HT konferencija za medije Metaverzum.
Foto: Neja Markicevic / CROPIX
FOTO: CROPIX

Prelazili su kroz teleporter s virtualne plaže u ured na sastanak, gledali se kroz tijelo avatara u fiktivnom ogledu i odslušali prezentaciju u metaverzumu.

Nije riječ o scenariju nekog Sci-Fi filma, već o prvom metaverse događaju u Hrvatskoj za kojeg je posebno kreiran metaverzum koji se sastojao od više svjetova i okruženja kroz koje su sudionici prolazili putem svojih specijalno dizajniranih avatara.

Organizirao ga je Hrvatski Telekom zahvaljujući svojoj ultrabrzoj optičkoj infrastrukturi. Lani je prosječna brzina optike povećana za čak 200 posto, a u svojoj mreži HT nastavlja razvijati puno veće brzine od današnjih koje su nužne za razvoj metaverzuma.

Trodimenzionalni svjetovi

“Metaverzum je 3D digitalni disruptivni tehnološki koncept koji će imati značajnu ulogu u sljedećim godinama u transformaciji obrazovanja, rada, zabave i socijalizacije. Korištenje novih digitalnih i digitalno nadopunjenih okruženja postaje moguće upotrebom optičkih mreža visokih simetričnih brzina prijenosa i niskih latencija”, rekao je član Uprave i glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije HT-a Boris Drilo.

On je sudionike proveo kroz virtualni svijet i upoznao ih s prednostima metaverzuma. To je, naime, evoluirana verzija interneta, odnosno ogromna interoperabilna mreža virtualiziranih 3D svjetova, koje veliki broj simultano povezanih ljudi može iskusiti u stvarnom vremenu. Pritom je jedna od njegovih ključnih karakteristika optimizirano osobno iskustvo.

Hrvatski Telekom organizirao prvi metaverse događaj u Hrvatskoj Hrvatski Telekom

Dodana vrijednost u mnogim područjima

Drilo je tijekom virtualnog obilaska objasnio da je metaverzum trenutačno u ranoj fazi, ali pojam se prvi puta počeo upotrebljavati još prije 30 godina. Tehnologija je to, istaknuo je, koja može ponuditi dodanu vrijednost u raznim sferama života, od zdravstva, obrazovanja i proizvodnje do građevine i energetike.

“Ima velik potencijal. Moći ćemo metaverzum koristiti umjesto, primjerice, atlasa ili Google Mapsa i naći se virtualno na toj lokaciji. U budućnosti će ta tehnologija biti efikasnija što će se više povezati sa senzorikom tijela”, kazao je Drilo.

Skok do Dubaija

Zbog velikih tehnoloških zahtjeva, dodaje, evolucija metaverzuma iz rane prema zreloj fazi tek slijedi u narednim godinama, s time da su moderne kompanije već snažno uključene. Temeljna podloga za realizaciju ideja je infrastruktura 5G, WiFi 6, 6G mreže i cloud.

“Metaverzum će podići ljestvicu u proučavanju geografije. Omogućit će u budućnosti da učenici uče o svijetu na veoma zanimljiv način. Moći će gotovo pa iz prve ruke vidjeti čuda prirode poput Nijagarinih slapova. Fascinantan je i Dubai, grad sagrađen u pustinji. Zamislite da se možete u metaverzumu popeti na vrh Burj Khalife, najviše zgrade na zemlji”, istaknuo je profesor geografije Dejan Nemčić iz zagrebačke osnovne škole Ivo Andrić.

Zagreb, 110522.
HT konferencija za medije Metaverzum.
Foto: Neja Markicevic / CROPIX
CROPIX

Revolucija u medicini

Osim u zemljopisu, zasigurno će metaverzum, smatra liječnik i specijalist radiologije Natko Beck, donijeti i svojevrsnu revoluciju u svijetu medicine.

“Moći će se koristiti za ublažavanje fobija, posebice kod djece koja će se kroz metaverzum upoznati s, primjerice, ordinacijom ili postupkom liječenja. Razmišljao sam već da napravim virtualnu verziju svoje ordinacije”, rekao je dr. Beck.

Do Mjeseca i natrag

HT je, spomenimo, već testirao i 5G+ u živoj mreži na 26GHz, tehnologiji koja omogućuje višegigabitne brzine do 4 Gbit/s i odazivom ispod 10 milisekundi, a koje su iznimno bitne za razvoj metaverzuma i stvaranja cijeloga novog ekosustava.

Kompanija je i daleko najveći investitor u optičku mrežu. Već sada ima infrastrukturu koja pokriva udaljenost od Zemlje do Mjeseca i natrag jer je ukupna dužina niti optičkih kablova 768.000 kilometara. Optička mreža koju razvija tvrtka je sposobna podržati puno veće brzine od današnjih, što je potvrdio i nedavni test HT 25G PON tehnologije u kojem je izmjerena brzina veća od čak 20 Gbit/s.

Hrvatski Telekom organizirao prvi metaverse događaj u Hrvatskoj Hrvatski Telekom

Nasljednik weba

Deutsche Telekom već je ušao u metaverzum i pokrenuo virtualno klupsko iskustvo Beatland na online platformi Roblox te je zabilježio više od 3,2 milijuna posjeta, a u sam prva dva dana više od 600.000 transakcija. Deutsche Telekom je tako postao prva telekomunikacijska tvrtka koja je kreirala metaverse iskustvo na Robloxu.

Prvi metaverse događaj u Hrvatskoj tako je pokazao naslućene mogućnosti virtualnih svjetova, predstavivši metaverzum kao potencijalno funkcionalnog nasljednika weba.


Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskim Telekomom.