U suradnji s
a

Čuvajte se urnebesnih Murphyjevih zakona. Donosimo deset najzabavnijih koji vas mogu zadesiti

'Ako postoji način da nešto učine pogrešno, učinit će', slavna je izjava inženjera Edwarda Murpheyja isfrustriranog radom njegovog tima

Jeste li se ikada zapitali što je Murphyjev zakon i kako je priča o njemu nastala? Za početak, važno je naglasiti da nije ustavan, no unatoč tome, nitko ga ne može ukinuti. Definira se kao poslovica ili epigram te kao životna mudrost ili opće prihvaćeno sarkastično razmišljanje o raznim ljudskim pogreškama.

Iako se iz pogrešaka nastaju katastrofe, Murphyjev zakon u svom je originalu pokazao kako se iz njih ipak mogu roditi pozitivne reakcije i motivacija, kao što je to bio slučaj u američkim zrakoplovnim snagama Edwards, kasnih 1940-ih godina.

Ondje je tim inženjera radio na projektu utvrđivanja količine sile koju ljudsko tijelo može izdržati pri sudaru, a kontrolni posjet kapetana zrakoplovstva i američkog inženjera Edwarda A. Murphyja, postao je temelj za kreiranje jednog sasvim drugačijeg zakona.

Postoji pregršt verzija

Kako priča kaže, isfrustriran pogreškama svojih inženjera, Murphy je izjavio popularnu rečenicu ‘Ako postoji način da nešto učine pogrešno, učinit će’. Tu pritužbu je potom John Paul Stapp, kirurg koji je sudjelovao kao volonter u projektu, imenovao Murphyjevim zakonom.

Tijekom godina su se tako razvila i sasvim nova izdanja te je Murphyjev zakon ubrzo stekao veliku popularnost. A izdvojili smo nekoliko najzabavnijih verzija koje vas mogu zadesiti u svakodnevnim situacijama.

1. Što je veća vrijednost tepiha, to je veća šansa da će mačka povratiti po njemu.

TMG CREATIVE

Jeste li se ikada zapitali zašto vaša kućna mačka uvijek povraća po tepihu? I to baš uvijek. Odgovor je, kažu stručnjaci – jednostavan. Riječ je o instinktivnom ponašanju i psihološkim karakteristikama mačaka. Kako su mačke primarno divlje životinje, u divljini bi tražile mjesto gdje bi mogle zakopati ili skriti izbačeni sadržaj. Pa tako tepih jednostavno predstavlja idealno mjesto, u usporedbi s pločicama ili laminatom.

2. Majčinski instinkt je najjača sila poznata čovjeku, izuzev instinkta poreznog inspektora.

Mnogi znaju reći ‘jedna je majka’. Njezine instinkte teško je prevariti, kako dok smo još djeca, tako i kad odrastemo. Uvijek će znati jeste li jeli, je li vam hladno, jeste li zadovoljni poslom ili jeste li se posvađali s partnerom/icom. Nešto slično majčinom instinktu, možda čak i gore, jest instinkt poreznog inspektora. Pronaći će nešto, čak i tamo gdje se nema što pronaći.

3. Zub počinje boljeti u subotu navečer.

TMG CREATIVE

Ovo smo iskusili svi barem jednom u životu. Ili počne boljeti vikendom ili praznikom ili pak istoga dana kada ste krenuli na put. Konkretnog objašnjenja nema, samo puka “sreća”.

4. Što imamo, ne želimo. Što želimo, ne možemo imati.

Svima nam je poznato da smo, zbog ljudske prirode i psihologije, često nekako nezadovoljni onime što imamo i upravo zbog toga želimo još više. Ono što posjedujemo čini nam se nepotrebnim i nedovoljnim, a ono što želimo imati uvijek je nedostižno.

O tome je razmislila i Hrvatska Lutrija te problemu odlučila doskočiti novom igrom ‘Sve ili Ništa’ u kojoj dobivate i kada pogodite, ali i – kada promašite. Tako čak i totalni promašaj može postati ono što si zasigurno oduvijek želite. Izvlačenje je svaki dan, a najveći mogući dobitak seže do 600.000 kuna. Za razliku od drugih igara s izvlačenjem, koje karakteriziraju dobici vezani za broj pogođenih brojeva, u igri ‘Sve ili Ništa’ igrač osvaja dobitke i za potpuno suprotan scenarij, odnosno za nepogođene brojeve koje je odigrao.

U to ime, odlučili smo potražiti životne priče među našim čitateljima koje dokazuju da nas život zna nagraditi čak i kad izgubimo svaku nadu. Učiteljica Lana (25), student Dino (19) i voditeljica projekata Matea (29) ispričali su nam svoje avanture koje su mogle biti među njihovim najgorim iskustvima da nije bilo malo sreće koja im se osmjehnula. Sada ih se svi prisjećaju s osmjehom.

5. Nijedno dijete ne povraća u kupaonici.

TMG CREATIVE

Iako je to sasvim neugodno i frustrirajuće iskustvo, moramo im oprostiti. Naime, djeca u mlađoj dobi, a posebice dok su još bebe, još nemaju razvijen instinkt za prepoznavanje nagona koji nas tjera na povraćanje. Time se može objasniti zašto nikada ne stignu do kupaonice.

6. Kad šefovi pričaju o povećanju produktivnosti, nikada ne pričaju o sebi.

Ovo ne bismo smjeli reći, ali ispada da je tako. Nadređeni se primarno oslanjaju na produktivnost i efikasnost tima, zaboravljajući da, prema istraživanjima korporativnih odnosa, zadovoljstvo i kvalitetan rad tima ovisi prvenstveno o njima samima.

7. Rješenja su glavni uzrok problema.

TMG CREATIVE

A problemi pak dovode do problema pronalaženja novih rješenja.

8. Svaki put kada sakrijete nešto na sigurno, više nećete pronaći taj predmet.

“Spremit ću to tu na sigurno mjesto, da lakše upamtim gdje se nalazi.” Malo sutra! Koliko smo puta to izrekli pospremajući neke naizgled bitne stvari, no kada smo došli u situaciju da su nam potrebne, ispostavilo se da nemamo pojma gdje su? Žalosno, ali istinito.

9. Izgubili ste se samo ako to priznate.

TMG CREATIVE

Ovo se događa vrlo rijetko. Znamo gdje smo čak i kada se nađemo usred šume i puteljka na kojemu se nikada prije nismo našli, bez karte, signala i kompasa. Znamo gdje smo, kako da ne, još 200 metara i stigli smo. A nakon prijeđena tri dodatna kilometra, teška srca govorimo “Ma, nemam pojma gdje smo”.

10. Kruh s paštetom uvijek pada na namazanu stranu.

TMG CREATIVE

Ali i onaj s pekmezom. Zašto je tomu tako, stručnjaci su nastojali objasniti time što kruh, zbog nedovoljne visine stola na kojem se nalazi, nema vremena napraviti potpuni krug pri padu. A s obzirom na to da je namazana strana uvijek gore, nakon pada ona završava uvijek dolje. Tome doprinosi i gustoća namaza koja namazanu stranu čini težom od nenamazane. Frustrirajuće, zar ne?


Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskom Lutrijom.