U suradnji s
U SURADNJI S PLIVIT®D3

Deset zdravih navika za jači imunitet koje možete odmah primijeniti

Usvajanjem zdravih navika moguće je ojačati imunitet i zaštititi se od virusa. Ovo su preporuke nutricionistice Vedrana Dučkić

Zagreb, 290420.
Nutricionistkinja Vedrana Duckic, fotografirana u nutricionistickom savjetovalistu Nu3vex.
Foto: Boris Kovacev / CROPIX
FOTO: CROPIX

Prirodna obrana organizma i jačanje imunološkog sustava presudni su za cjelokupno zdravlje, a zdrave prehrambene navike podići će kvalitetu života i lakše ćemo se nositi s raznim patogenima iz okoliša kojima smo neprestano izloženi. Hrana u službi zdravlja podrazumijeva izbor namirnica bogatih zaštitnim nutrijentima kojima obiluju sezonske, svježe namirnice; raznovrsno voće, povrće, sjemenke, mahunarke i grahorice, orašasti plodovi i sva hrana bogata antioksidansima, fitokemikalijama, vitaminima i mineralima. Zaštitne komponente iz hrane pomoći će pravilnom funkcioniranju imunološkog sustava koji će brzo prepoznati i odgovoriti na štetno djelovanje raznih antigena.

Usvajanjem zdravih navika ojačat ćemo imunitet i zaštititi se od virusa, a ovo su preporuke magistre nutricionizma Vedrana Dučkić iz Nu3vex savjetovališta.

1. Budite umjereni u hrani

Održavajte adekvatnu tjelesnu masu. Energetski unos i kalorije koje odgovaraju vašoj stvarnoj cjelokupnoj energetskoj potrošnji rezultirat će zdravom tjelesnom masom i pomoći održavanju ravnoteže; homeostazi svih sustava u organizmu. Posebnu pažnju posvetite upravo izboru namirnica i odnosu makronutrijenata iz kojih ćete ne samo dobiti potrebnu energiju već graditi i obnavljati cjelokupan organizam pa tako i imunološki sustav. Pretile i pothranjene osobe imaju povećan rizik od obolijevanja.

2. Birajte kvalitetne izvore proteina

Neka u vašoj prehrani bude optimalan unos kvalitetnih izvora biljnih i životinjskih proteina s obzirom na sastav tijela, razinu tjelesne aktivnosti i zdravstveno stanje. Upravo će aminokiselinski sastav proteina odrediti specifičnu ulogu u organizmu od strukturnih proteina, hormona, enzima, proteina nosaća do krvnih tjelešaca i antitijela koja će štititi naše tijelo od raznih infekcija. Neke od aminokiselina čuvara imuniteta su histidin, treonin, lizin, L-glutamin, a konzumacija sirutke, jaja, malomasnih mesa, raznovrsnih mahunarki i grahorica bit će dobar izbor želimo li sačuvati jak imunološki sustav.

3. Pazite na unos vitamina C

Ne zaboravite na dovoljan unos namirnica bogatih vitaminom C. Vitamin C će nas čuvati od oksidativnog stresa i ojačati imunološki sustav, a upravo proljeće i ljeto obiluju voćem i povrćem koje sadrži ovaj iznimno jak antioksidans. Jagode, ribizl, trešnje, višnje, borovnice, maline, kupine, šipak, limun, paprike, mladi špinat, rajčice, koraba, komorač samo su neke od namirnica koje bi se svakako trebale naći na vašem zdravom jelovniku.

4. Unosite dovoljno vitamina D

Boravite na svježem zraku i suncu kada god ste to u mogućnosti, uz poštivanje mjera socijalne distance. Vitamin D (kalciferol) čija će produkcija biti veća kada se izlažemo sunčevim zrakama bit će izuzetno važan u regulaciji imunološkog odgovora tijela i pomoći će nam u borbi protiv virusnih infekcija. Vitamin D stimulira rad imunološkog sustava, a jednako tako ograničava prejako djelovanje kod primjerice raznih autoimunih oboljenja, djeluje u regulaciji hormona i ima protukancerogeno djelovanje. Kada se u tijelu transformira u aktivni oblik vitamina D; kalcitriol ima utjecaj na jačanje imunološkog sustava. Kalcitriol sudjeluje u aktivaciji i djelovanju B i T limfocita koji imaju ključnu ulogu u prepoznavanju patogena i njihovoj eliminaciji. Unosite prehranom dovoljno ribe; osobito dobar izvor su tuna, losos, haringa i sardine, kao i malomasne mliječne proizvode, gljive i jaja. Poboljšano djelovanje vitamina D postići ćete u kombinaciji s namirnicama bogatim vitaminom A i C. Preporučeni dnevni unos vitamina D ovisi o dobi i zdravstvenom stanju pojedinca i kreće se u djece: 400 – 600 internacionalnih jedinica (IU) dnevno, za odrasle osobe: 600 IU/dan i više kod starijih osoba i osoba kod kojih je radi zdravstvenog stanja krvnim pretragama ustanovljen deficit.

U današnje vrijeme kada radi novonastale situacije i moguće zaraze virusom Covid-19 više boravimoo u zatvorenom prostoru i manje smo izloženi sunčevoj svjetlosti može nam pomoći i suplementacija vitaminom D3, a ista se može preporučiti uz prethodno savjetovanje s liječnikom i nutricionistom.

5. Ne zaboravite probiotičke kulture

U jačanju imunološkog sustava značajnu ulogu mogu imati i probiotički pripravci širokog spektra različitih sojeva probiotičkih kultura koji štite i čuvaju gastrointestinalni sustav unutar kojeg se nalazi velik dio našeg imunološkog sustava. Zdrava mikroflora probavnog sustava predstavlja barijeru ulasku brojnim patogenima u naš krvotok. Uključite u prehranu fermentirane mliječne proizvode obogaćene probiotičkim kulturama, uključite jogurt, kefir, acidofil.

6. Napravite detoks

Povremeno napravite detoksikacijski tretman tijela. Čuvajte zdravlje jetre, bubrega i probavnog sustava. Uspostavite ravnotežu i postići ćete bolju funkcionalnost svih organa i organskih sustava u tijelu čime ćete ojačati prirodnu obranu tijela i imunitet. Zdravlje stijenke tankog i debelog crijeva vrlo je važno za smanjenje broja patogena koji svojim metabolizmom i nastalim štetnim produktima mogu negativno djelovati na zdravlje limfe, krvi i čitavog organizma. Ljekovito bilje poput lista koprive, maslačka, preslice, echinace, sikavice i čička, kao i artičoka, češnjak, đumbir, aloe vera i kurkuma bit će dobrodošli prirodni čistaći našeg tijela.

7. Unosite dovoljno tekućine

Stupanj hidracije tijela od izuzetne je važnosti za čitav organizam i sve biokemijske procese u tijelu pa je ujedno važan i u očuvanju zdravlja imunološkog sustava. Blagi čajevi uz dodatak limunovog soka, đumbira i domaćeg meda s dodatkom propolisa i matične mliječi mogu pomoći u borbi protiv prehlade i moguće virusnih infekcija.

8. Vježbajte, ali umjereno

Umjerena tjelesna aktivnost jača imunitet. Osobe koje su fizički aktivne imaju manju stopu pobolijevanja od raznih bolesti, a tjelovježba blagotvorno djeluje na brojne sustave; kardiovaskularni sustav, hormonalni sustav, probavni sustav i cjelokupni metabolizam te izmjenu tvari. Umjerena tjelesna aktivnost kao što je hodanje povećat će protok krvi kroz sva tkiva i povećati nivo imunoglobulina u krvi te zaštitu organizma od mogućih infekcija. Redovita, umjerena i raznolika prehrana uz kretanje i umjerenu tjelovježbu zasigurno će čuvati naš imunitet i zdravlje.

9. Recite ne šećerima

Izbjegavajte unos rafinirane hrane bogate raznim aditivima koji će izravno oslabiti imunitet i sposobnost tijela da se odupre djelovanju virusa. Ograničite unos jednostavnih šećera, visok unos zasićenih masnoća, trans masnih kiselina i hidrogeniziranih biljnih ulja kao i prekomjeran unos alkohola, kofeinskih napitaka, gaziranih pića i soli. Svakako prestanite pušiti.

10. Pazite na san

Cjelokupno zdravlje ovisit će i o oporavku tijela koje možemo osigurati uz dovoljno sna i odmora koje će povoljno djelovat i na jačanje imunološkog sustava. Namirnice bogate magnezijem, triptofanom, vitaminom D i vitaminima B skupine blagotvorno će djelovat na san pa uvrstite u prehranu raznovrsne orašaste plodove, banane, plavu ribu, zeleno lisnato povrće i trešnje.

Top proljetne namirnice za žene

JAGODE: divlje šumske i brojne uzgojene sorte jagoda omiljeno su sočno proljetno voće. Bogate zaštitnim tvarima; karotenom, antocijanima i katehinima (tanin); djeluju zaštitno i protuupalno, jačaju imunitet i povoljno utjeću na metabolizam. Bogate su folnom kiselinom, vitaminom C, manganom i kalijem, povoljno utjeću na regulaciju krvnog tlaka, pospješuju obnovu stanica, jačaju kosu, kožu i kosti, a imaju pozitivan učinak na rad štitnjače i libido. Idealne u detoksikaciji, pomažu u uklanjaju teških metala i toksina iz probavnog sustava te ublažavaju probavne smetnje, a pomoći će i u regulaciji tjelesne mase pa su često omiljena namirnica na jelovniku svake žene.

ŠPAROGE: bijele, ljubičaste ili zelene šparoge sadrže bogatstvo minerala i vitamina. Djeluju osvježavajuće i potiću metabolizam, probavu i cjelokupnu izmjenu tvari. Radi visokog sadržaja vitamina B povoljno djeluju na raspoloženje, nivo energije, regeneraciju stanica, jačaju imunitet i djeluju protuupalno. Povoljno utjeću kod mršavljena i potiću izlučivanje viška tekućine iz organizma. Šparoge su odličan izvor tiamina pa pomažu radu živčanog sustava, poboljšavaju koncentraciju i raspoloženje. Bogate su vitaminom C i E te sadrže obilje provitamina A čime štite stanice od oksidativnog stresa i starenja.

MLADA MRKVA: bogata biljnim pigmentom beta-karotenom, provitaminom vitamina A povoljno će djelovati na zdravlje naše kože i željeni preplanuli ten, a bit će nezamjenjiv u pravilnom funcioniranju imunološkog sustava. Mrkva je bogata selenom izrazito važnim mikronutrijentom koji utjeće na naš imunološki sustav preko enzima glutation peroksidaze. Mrkva jača kardiovaskularni sustav i srce, aktivira izmjenu tvari, poboljšava vid, djeluje pomlađujuće i čini kožu ljepšom te pospješuje rast noktiju i kose.

MARELICE: veliku moć pomlađivanja marelice mogu zahvaliti visokom udjelu karotena i vitamina C koji usporavaju proces starenja. Vitamin C, bioflavonoidi i karoten imaju protektivnu ulogu za imunološki sustav, a visoka koncentracija nijacina otklonit će umor i poboljšati izdržljivost i koncentraciju. Pantotenska kiselina blagotvorno će djelovati na metabolizam, razgradnju masti, a djelovat će na zdravlje kose i noktiju. Marelice imaju protektivno djelovanje na pluća i sluznice te nas štite od djelovanja slobodnih radikala.

RAJČICE: ovo sočno voće obiluje antioksidativnim tvarima i ima veliko zaštitno djelovanje na imunološki sustav

Top proljetne namirnice za muškarce

ARTIČOKE: bogate cinarinom, tvari izuzetnog djelovanja u zaštiti jetre, potiče izlučivanje žuči i povoljno djeluje na smanjivanje razine kolesterola. Ovo povrće djeluje pomlađujuće, regulira razinu šećera u krvi, ublažava upale i djeluje pogodno na probavni sustav. Artičoka sadrži obilje vitamina C, a bogate su magnezijem i željezom te povoljno djeluju na raspoloženje i smanjenje umora. Čvrste i napete s bijelim, zelenim i ljubičastim cvjetovima idealne su za maštovita i originalna jela.

MLADI GRAŠAK: pogodan za pripremu zdravih i ljekovitih jela grašak obiluje magnezijem, velikom količinama cinka, nukleinskim kiselinama i vitaminima B skupine. Upravo radi odličnog nutritivnog sastava mladi grašak djeluje pomlađujuće i potiće regeneraciju stanica. Sadrži obilje proteina i djeluje anabolički pa je poželjan kod povećanja mišićne mase, a pozitivan utjecaj na opuštanje nakon pojačane tjelesne aktivnosti ima i visok sadržaj magnezija. Sadrži visok udio vlakana, povoljno djeluje na probavni sustav i otklanja toksine te povoljno djeluje na regulaciju kolesterola i masnoća u krvi.

TREŠNJE: posebna aroma ovog koštunjićavog voća čini trešnju omiljenim proljetnim voćem. Trešnje obiluju antocijanidinima, vitaminom C i cinkom. Bogate su antioksidativnim tvarima, štite vezivna tkiva, kardiovaskularni sustav te djeluju okrepljujuće. Smanjuju upale te povoljno djeluju na imaunitet. Trešnje imaju blagotvorno djelovanje kod upalnih stanja i bolesti poput gihta, reumatoidnog artritisa, snižavaju razinu mokraćne kiseline, a pogodno djeluju i na regulaciju tjelesne mase.

RAJČICE: ovo sočno voće obiluje antioksidativnim tvarima i ima veliko zaštitno djelovanje na imunološki sustav. Bogate su likopenom, jakim antioksidansom snažnog zaštitnog djelovanja na strukturu stanica. Rajčice imaju blago dijuretsko djelovanje i potiču izlučivanje suvišne vode iz tijela. Povoljno djeluju na raspoloženje, izmjenu tvari, regeneraciju stanica, spečavaju opstipaciju i nastanak infekcija. Sadrže veliku količinu biotina te povoljno djeluju na vitalnost, zdravlje kose i noktiju. Bogate su kalijem, folnom kiselinom i vitaminom C te imaju zaštitnu funkciju na kardiovaskularni sustav i pomoć su u prevenciji nastanka karcinoma.

DOKTOR ONLINE. VODEĆI DOKTORI HRVATSKE ZA VAS. ZAŠTITI SVOJE ZDRAVLJE KADA JE NAJPOTREBNIJE. PROVJERI.