Evo kako da se zauvijek riješite ustajalosti, vlage i plijesni u svome domu

Ako odgovarajuća izmjena zraka izostane, unutrašnjost doma postaje zasićena i više ne može apsorbirati vlagu

FOTO: Unsplash

Sve zgrade na području Hrvatske moraju biti gotovo nulte energetske učinkovitosti. Rezultat je to direktive Europske unije koju je Hrvatska primijenila u gotovo sve propise o gradnji. Riječ je o zgradama vrlo visokih energetskih svojstava, a koje koriste vrlo nisku količinu energije.

Na ovaj način pridonose očuvanju klime, a projektirane su prema specifičnim klimatskim i lokacijskim uvjetima. To znači da imaju najpovoljniji oblik te relativnu orijentacije prema suncu, čime se povećava ili ograničava količina sunčeve svjetlosti i topline. Zahvaljujući takvoj gradnji moguća je maksimalna ušteda energije.

Drugim riječima, ovakve zgrade imaju izrazito dobro izoliranu ovojnicu zgrade i kvalitetne nepropusne prozore i ulazna vrata, a sve kako bi se maksimalno uštedjela energija. Iako je na ovaj način postignuta veća energetska učinkovitost koja je i bila cilj, takva gradnja i sve kvalitetniji materijali onemogućuju protok zraka koji je nužan da bi se prostor kvalitetno prozračio.

U ovom kontekstu mogu pomoći nape i ventilatori, no oni samo izbacuju ustajali zrak, dok istovremeno ne pružaju dotok svježeg zraka. Idealno bi bilo svaka dva do tri sata prozračivati prostor u kojemu boravimo, posebno ako u stanu ili kući živi nekoliko osoba. Paralelno, to je u praksi gotovo pa nemoguće, ponajviše zbog aktivnog načina života.

Zagušljivost može biti opasna

Nerijetko u kućama ili stanovima provodimo najmanje vremena, što zbog posla, a što zbog različitih aktivnosti koje nastojimo obaviti. Prozore ne možemo ostaviti otvorene cijeloga dana, ponajviše zbog različitih vremenskih uvjeta. Osim toga, na taj način se povećavaju troškovi jer jednim provjetravanjem gubimo više toplinske energije nego radom ventilacijskog sustava u 24 sata.

Upravo zbog toga stvaraju se idealni uvjeti za ustajalost zraka kojeg često nismo ni svjesni. Stambene su jedinice neprikladne za zdrav život jer nema odgovarajućeg protoka zraka. Riječ je o velikom problemu jer ako odgovarajuća izmjena zraka izostane, unutrašnjost doma postaje zasićena i više ne može apsorbirati vlagu.

Na taj način stvara se opasnost od pojave kondenzata, gljivica i plijesni. Riječ je o upornim živim mikroorganizmima koji se manifestiraju u obliku crnih ili zelenih mrlja na zidovima i štokovima. Osim što izgledaju poprilično ružno i nagrđuju estetiku doma, ovakve mrlje na zidovima mogu imati izrazito negativan utjecaj na zdravlje.

Konkretnije, plijesan može uzrokovati glavobolju, grlobolju, blagu ošamućenost, iritaciju očiju, kao i pojavu kožnih oboljenja poput blagog osipa te zamagljenost vida i kronični kašalj. No, navedeno se može izbjeći obraćanjem pažnje na razinu vlažnosti u stanu.

Postoji rješenje

Naime, stručnjaci preporučuju da vlaga u zraku treba iznositi između 30 i 50 posto. Drugim riječima, ne bi smjela biti niža ili viša jer se time posljedično narušava kvaliteta zraka, prostor postaje zagušljiv, a osobe mogu otežano disati.

Pri tome, prosječno četveročlana obitelj stvara deset litara vlage po danu u prostoru. Na taj način nastaju povoljni uvjeti za razvoj plijesni i grinja, zbog kojih je i Svjetska zdravstvena organizacija izdala poseban priručnik za kvalitetu zraka u zatvorenim prostorima.

Uzevši u obzir činjenicu da jednostavno ne možemo svaka dva sata provjetravati prostor ili ostavljati prozore otvorenima cijeli dan, Lunos je osmislio rješenje za ovaj problem s kojim se muči sve više ljudi diljem Hrvatske.

Riječ je o decentraliziranom sustavu ventilacije koji osigurava dovod svježeg zraka bez da su prozori i vrata otvoreni, čime se maksimalno štedi energija. Sustav radi na način da ventilatori odvode ispušni zrak prema van preko ventilacijskih okna ili izravno kroz vanjsku stjenku, a svježi zrak ulazi u prostorije kroz zidne ulazne jedinice.

Pomaže i kod alergija

Ovaj energično-ekonomičan ventilacijski sustav karakterizira učinkovit i estetski moderan dizajn te 24-satna ventilacija svih prostorija. Osim toga, prostor se prozračuje bez buke, u potpunoj tišini, uklanjajući tako i višak vlage, ali i alergene i druge zagađivače zraka. Pri tome, antialergijski filtar je periv i ne treba ga mijenjati, a uspješno zadržava sve štetne čestice, poput peludi i drugih alergena.

Lunos održava optimalnu razinu vlažnosti u cijelom domu, izbacujući pritom suvišnu vlagu čime se sprječava nastanak plijesni. Naknadna instalacija ventilacijskog sustava donedavno je bila izazovna i skupa, a sada je sama montaža jednostavna, brza i gotovo bez prašine prilikom ugradnje.

Važno je za istaknuti da ovaj ventilacijski sustav nije rezerviran isključivo za novogradnju, već se može ugraditi i na starije zgrade i kuće. U oba slučaja automatski će kontrolirati i održavati optimalnu razinu vlage i CO2 unutar doma te time postići kvalitetan zrak.

Za više informacija posjetite službene stranice Lunosa ili nazovite na 01/4816-581.


Sadržaj je nastao u suradnji s Lunosom.