Genijalna ekipa iz zagrebačkog Microblinka opet priprema nešto spektakularno. Otišli smo do njihovog ureda na 12. katu

Tehnologija računalnog vida zagrebačke tvrtke nalazi se u mobilnim aplikacijama koje koristi više od 100 milijuna ljudi

FOTO: Borko Vukosav

Već smo se navikli da nam ekipa iz tvrtke Microblink bitno olakšava život i to razvojem vlastite tehnologije računalnog vida temeljene na umjetnoj inteligenciji. Ukratko, rezultati toga su prilično impresivni. Zbog njih lakše plaćamo račune slikanjem uplatnice umjesto odlaska u banku (PhotoPay), klinci lakše uče i rješavaju matematičke zadatke (Photomath), kamerom mobitela možemo skenirati gotovo sve osobne dokumente i tako obaviti bržu registraciju na internetu (-BlinkID), a odnedavno vrlo sigurno i brzo možemo skenirati kreditne i debitne kartice (BlinkCard).

U Microblinku ne rade mobilne aplikacije, oni rade nešto više – razvijaju tehnologiju koja se u ugrađuje u mobilne aplikacije koje, pak, koristi više od 100 milijuna korisnika diljem svijeta.

Borko Vukosav

Od Hrvatske do svijeta

S obzirom na to da su u samo šest godina od startupa sa sedam entuzijasta dogurali do čak dvije respektabilne hrvatske tvrtke sa svjetskim uspjehom Microblink i Photomath – njihovu tehnologiju koristi Snapchat, Qatar Airways, Bird, LimeBike, Virgin Mobile – naprosto smo se morali popeti na 12. kat zgrade u zagrebačkoj Strojarskoj ulici gdje se nalazi Microblink da vidimo kako im je zapravo uspjelo ostvariti san u Hrvatskoj. Ondje su nas dočekali Izet Ždralović i Jurica Cerovec. Oni su uz Damira Sabola suosnivači tvrtke Microblink. Počeli smo, naravno, od početka.

Izet Ždralović i Jurica Cerovac, suosnivači tvrtke Microblink

Razvoj neuronskih mreža

“Projekt od kojeg je sve krenulo 2015. je PhotoPay, poznatiji kao usluga slikaj i plati unutar mobilnog bankarstva“, kaže Jurica Cerovec i dodaje kako je im je želja i misija u Microblinku bila olakšati plaćanje računa putem mobitela i bez odlaska u poštu, banku, kiosk ili slično: “Kako je na mobitelu uvijek nezgodno upisivati osobne podataka ili puno brojeva, a mogućnost pogreške je velika, omogućili smo korisnicima da kamera mobitela to radi umjesto njih. PhotoPay brzo skenira tekst i platne podatke na uplatnici i time skraćuje unos podataka s nekoliko minuta na jednu sekundu.“

Razvoj ove Microblink tehnologije se ubrzo proširio na druge vrste dokumenata, kao što su osobne iskaznice, putovnice, bonovi za nadoplatu prepaid mobilnog računa, maloprodajni računi te kreditne kartice.

“Naš tim za istraživanje i razvoj radi na naprednim neuronskim mrežama i razvija vlastitu infrastrukturu strojnog učenja sa svrhom razvoja točnog i brzog prepoznavanja teksta mobilnom kamerom“, priča Jurica ističući kako u Microblinku velik dio vremena i resursa posvećuju detaljnom uvidu u proces strojnog učenja, upravljanju i kvaliteti podataka te kreiranju konačnog proizvoda s odličnim korisničkim iskustvom.

Rezultati su se dosad pokazali sjajnima: omogućili su im razvijanje višestruko nagrađivanog proizvoda BlinkReceipta za čitanje maloprodajnih računa te njihovog najnovijeg proizvoda, BlinkCarda, za čitanje kreditnih i bankovnih kartica.

Skeniranje osobnih dokumenata

“Konstantno smo usmjereni na inovacije i praćenje tehnoloških trendova”, priča nam Izet Ždralović i dodaje: “Najnovija dostignuća u strojnom učenju omogućila su nam veliki napredak u razvoju našeg najpopularnijeg proizvoda za skeniranje osobnih dokumenata (BlinkID). Idemo prema tome da naša tehnologija može prepoznavati i skenirati gotovo sve osobne dokumente u svijetu. Ove godine znatno smo unaprijedili upravo taj proizvod. Za razliku od drugih rješenja na tržištu, novost je da naš BlinkID više ne zahtijeva od korisnika da unaprijed odabere vrstu dokumenta koji želi skenirati nego kamera automatski prepoznaje i tip dokumenta i zemlju u kojoj je izdan“.

Izet Ždralović, suosnivač i član uprave Micorblinka Borko Vukosav

Upravo tako korisnik bez ikakvog prethodnog utipkavanja jednostavno usmjeri kameru mobitela prema osobnom dokumentu i dobije podatke za unos u neki formular u manje od sekunde.

Ono što je također novo u Microblinku je i razvoj nove platforme, odnosno dostupnost svih proizvoda ne samo unutar mobilnih aplikacija nego i kroz Web API za jednostavno korištenje u bilo kojem Internet pregledniku na svim uređajima (laptopu, tabletu ili mobitelu). Osim toga, planu su im dodatna zapošljavanja, rast na novim tržištima te razvoj partnerske mreže.

Financijske potpore

Sve to skupa, kaže Izet Ždralović, bilo bi znatno teže postići bez financijskih potpora: „Prvu potporu smo dobili još 2014. u sklopu programa PoC (Proof of Concept) za projekt ‘Slikaj i plati’. Potpora je omogućila zapošljavanje novih inženjera za rad na razvoju vlastite tehnologije za računalni vid.

Jurica Cerovac, suosnivač Microblinka borko vukosav

Nakon toga, uspješno su se prijavili za projekt internacionalizacije poslovanja malih i srednjih poduzeća financiran sredstvima Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Ukupna vrijednost projekta internacionalizacije je 1.034.626,02 kuna, a bespovratna sredstva financirana iz EU fonda iznose 716.313,38 kuna.

U sklopu ove potpore pripremili su izlaganje i nastupe na 5 velikih međunarodnih konferencija i sajmova, od Singapura, preko Dubai, Londona, Las Vegasa do Barcelone. Projekt za je u završnoj fazi pa ih očekuje izlaganje na Mobile World Congressu u Shanghaiu, krajem lipnja ove godine.

Projekt SecureVision

Zadnji projekt Microblinka je također financiran sredstvima EU fondova. Riječ je o projektu ‘SecureVision’, u sklopu poziva „Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja“ (IRI). “Dodijeljena su nam bespovratna sredstva u iznosu 4.777.929,79 kuna. Ukupna vrijednost projekta iznosi: 7.907.073,56 kuna. IRI projekt ‘SecureVision’ još nije gotov.

“Trenutno smo pri kraju istraživačke faze projekta pa ulazimo u fazu razvoja, a završavamo s eventualnom komercijalizacijom rješenja“, kaže Izet i otkriva kako su sredstva osigurana za razvoj tehnologije za naprednu identifikaciju korisnika na daljinu korištenjem mobilnog telefona, odnosno skeniranjem službenih identifikacijskih dokumenata i platnih kartica kamerom mobitela.

Planovi za budućnost

Krenuli su kao startup, s timom od sedam ljudi u Microblinku. Danas stalno zapošljavaju oko 50 ljudi, a ukupno sa studentima, koji imaju važnu ulogu u razvoju tehnologije temeljene na umjetnoj inteligenciji, u tvrtki je kontinuirano angažirano više od 90 ljudi. “Iako više nismo startup, uspijevamo zadržati startup mentalitet pri čemu mislimo na veliki entuzijazam, hrabrost i isprobavanje novih ideja“, zaključuju Izet Ždralović i Jurica Cerovec iz Microblinka.

Borko Vukosav

OSTVARI SAN U HRVATSKOJ

Kako bi poduzetnicima s vizijom poput ekipe iz Microblinka olakšalo poslovni put, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta pokrenulo je projekt OSTVARI SAN U HRVATSKOJ. Njime se želi ohrabriti sve one koji se žele otisnuti u poduzetničke vode, ali i potaknuti postojeće gospodarske subjekte da iskoriste mogućnosti koje im se pružaju.

Stoga je i otvorena stranica ostvarisan.hr na kojoj se mogu pronaći uistinu konkretni savjeti oko, primjerice, otvorenja obrta, mogućnostima stipendiranja, dostupnih potpora i olakšica, ali i sve druge informacije važne poduzetnicima poput promjena zakona, projekata samozapošljavanja i o poticajima.

Važan dio stranice ostvarisan.hr posvećen je i elektroničkom poslovanju koje ubrzava i automatizira poslovne procese čime se znatno smanjuju troškovi poslovanja te stvara veća dodana vrijednost poslovanju, nedvojbeno povećava konkurentnost hrvatskog gospodarstva na europskom tržištu. Zato ćete na stranici pronaći pregledan i detaljan vodič kroz dostupne servise digitalizacije kao što su E-Trgovina, E-Obrt, E-Tvrtka, CUT, SOLVIT, E-savjetovanje te jedinstvena internetska stranica o EU fondovima kao središnje mjesto na kojem se nalaze jasne, lako razumljive i ažurne informacije o EU fondovima u Hrvatskoj.

*Sadržaj donosi Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta