U suradnji s
U suradnji s Hrvatskim Telekomom

Genijalna Ruža (70) daleko je od obične bake. Uživo prati erupcije vulkana, a tehnologiju ima u malom prstu

Ruža Pilipović (70) koristi Skype, WhatsApp, YouTube, čita vijesti i sve to otkriva sama jer, kako kaže, ne boji se tipkati

FOTO: Mirna Marić

'Ma svaki dan sam na videopozivima s djecom. Prije sam sve putem Skypea, a od prošle godine sam počela istraživati druge aplikacije. Sad koristim i WhatsApp, idem i na YouTube, malo odem i na Facebook i tako. Sama sam otkrila i stickere jer ja čeprkam pa kad zabrljam, ugasim mobitel i ponovno ga upalim. Ako to ne ide, onda nekoga moram zvati, na primjer tvog brata Antu. Ali nisam se nikad bojala čačkati.'

“Evo, vidiš šta radim na YouTubeu. Evo, ovdje imaš kolačiće, štrikanje, evo pjesme pa mi fino pjevaju. Evo, vidi ovo! Ovako i ja pravim rezance, o svašta! I onda ti ja kad to vidim, uhvati me da moram i ja peći. Evo ga vulkan Etna na Siciliji, tu mi živi Dalija, pa kad eruptira, ja uživo gledam prijenos. Onda javim Daliji, a ona mi govori ‘Ne znam ja’. Sljedeće jutro se digla i u dvorištu joj je sve bilo puno pepela”, pokazuje mi baka Ruža (70) na svom mobitelu dok sjedimo u njezinoj kući dan nakon Božića.

Baki sam dan prije najavila da bih voljela napraviti priču o tome kako vješto barata tehnologijom, zbog čega nas je sve u obitelji ugodno iznenadila. Rekla bih da je njezino ‘tehnološko putovanje’ započelo oko 2005. godine, kad joj je je najmlađa kći Dalija kupila prvi mobitel. Ideja je bila da se lakše čuje sa svojom djecom, od kojih su joj dva sina s obiteljima u Njemačkoj, a jedna kći je s obitelji na Siciliji. Samo je moja mama, odnosno naša obitelj, ostala u rodnom Đakovu.

Od te 2005. i prvog mobitela koji je koristila samo za pozive, baka je prešla na računalo pa tablet, a sad za sve koristi pametni telefon. Sve ju to pozitivno izdvaja od statistike koja pokazuje da većina osoba starije dobi ne koristi modernu tehnologiju, a ako je koriste, onda su najlakša meta za internet prevare. Prema podacima Eurostata, čak 87 posto osoba starijih od 75 godina nikada nisu bili online. Moja baka je rijetko offline.

Baka uživo prati prijenos aktivnosti vulkana Etna na Siciliji, gdje živi njezina kći s obitelji Mirna Marić

Prvi kontakt s tehnologijom

“Udala sam se s 15 godina. Završila sam osnovnu školu, a dalje nisam zbog tvog dide jer sam tad njega upoznala. Uju Zdravka sam rodila sa 16. Bila sam najmlađa mama u rodilištu. Imam 10 unučadi, nemoj mi to zaboraviti napisati, to je najvažnije. Evo me Nenad zove, javit ću se!’, javlja se na poziv mlađeg sina iz Njemačke. “Evo pozdravlja te Mirna, mračno nam je, sve nam je oblačno. Mirna ti slika baku za novine. Rekla sam joj da ne zaboravi reći da imam četvero djece i desetero unučadi.”

Kroz naš razgovor koji je trebao biti o tehnologiji zapravo upoznajem baku i na jedan drugi način. Objasnila mi je kako joj je tata umro kad je imala 13 godina, zbog čega je ona kao starija sestra dosta toga morala raditi sama. Vjerujem da joj je od tad ostala navika da se ne boji probati nove stvari i to se jako dobro vidi u njezinom odnosu s tehnologijom.

“Ma ne bojim se ja internet prevara. Pa nemam ni knjižice u banci povezane s tim mobitelom pa me ne mogu hvatati. Neće dobiti ništa ako me uhvate”, zaključuje baka mudro. Baka je rođena 1951. pa je pitam koji je zapravo bio njezin prvi kontakt s tehnologijom.

“Kad sam imala 13 godina, tata mi je umro pa smo od prve penzije kupili radio i bicikl. Kupili smo ga da budemo povezani sa svijetom. Tad je to bio hit, naš susjed je išao kod drugoga pod prozor slušati radio. Odmah sam ga znala upaliti, a najviše smo slušali pjesme i vijesti”, govori.

Baka u rukama drži moju mamu Nikolinu, a dolje lijevo je ujak Zdravko. Početkom 70-ih Privatni album

Dolazak telefona i TV-a

Nakon radija, velika prekretnica bio je dolazak telefona. To se dogodilo krajem 80-ih, kad je najstariji sin Zdravko krenuo u vojsku. Baka se sjeća kako ih je jednom nazvao na telefon iz Kičeva gdje je služio rok. Još uvijek ne zna kako je uopće nabavio broj. Govori mi da su telefon rijetko koristili.

“Nismo ga smjeli baš puno koristiti. Prvi put smo malo više telefonirali i onda je došao račun od 500 kuna. Zvali smo malo rodbinu i to je to. Morali smo brzo razgovarati pa nisi ništa ni stigao pitati. Samo jesi zdrav i gotovo”, govori i dodaje da se u to vrijeme znalo ići u poštu telefonirati. Pretpostavljam da je sljedeća prekretnica dolazak televizora.

“Televizor smo kupili početkom 70-ih, kad smo preselili ovdje u novu kuću. Dida ti je tad radio u Berlinu, a tvoju mamu sam taman rodila. Ne sjećam se tko ga je kupio, bio je crno bijeli, okolo je bio smećkast. Gledali smo narodne pjesme i filmove s Batom Živojinovićem, komedije uglavnom. Na televizor na boji smo prešli krajem 80-ih”, objašnjava.

Baka nikud ne ide bez mobitela Mirna Marić

Bakin prvi mobitel

“Krajem 90-ih je Zdravko iz Njemačke donio prve mobitele, Daliji i Šimi (najmlađoj kćeri i suprugu, op.a.). Dalija mi je dala prvi mobitel negdje oko 2005. godine jer je ona tad nekad krenula sa Salvatoreom pa je putovala u Italiju kod njega. Čule bismo se putem mobitela, a na papiru sam imala napisane brojeve koje bih onda unosila u mobitel”, objašnjava.

“A kad se unuk Niko rodio prije 13 godina, onda sam se prvi put vozila u avionu. Kad smo sletjeli u Njemačku, onda sam ti didu preko mobitela nazvala da javim da smo stigli”, govori mi ponosno pa priznaje kako je samo jednom imala problem s mobitelom.

“Putovala sam u Njemačku i u Ulmu nas je autobus ostavio na drugoj stanici od planirane, a ujo Nenad me čekao na drugoj. I onda sam mu htjela javiti gdje sam, a mobitel nije htio preći na drugu mrežu. Na kraju sam morala zamoliti neku ženu iz autobusa da mi posudi svoj mobitel da javim Nenadu gdje sam. Poslije su mi rekli da sam ga mogla samo upaliti i ugasiti i da bi vjerojatno radio pa sad znam.”

Telefonom bi javila da je upalila Skype

Krajem 90-ih godina s bakom i didom je živjela još samo najmlađa kći, moja teta Dalija. Tad je kretala na fakultet pa se stvorila potreba za računalom. Dida je uvijek bio za školovanje pa nije oklijevao u kupnji. Putem tog računala su se i prvi put povezali na internet krajem 1998. godine. Baka govori da je putem računala prvo počela komunicirati s najstarijim sinom Zdravkom koji je s obitelji živio u Njemačkoj.

Kasnije je i drugi sin Nenad osnovao obitelj u Njemačkoj, a najmlađa kći Dalija na Siciliji. Zbog svega toga, baka je imala snažnu volju naučiti koristiti računalo. I sama se sjećam kad je to počelo. Baka je znala pritisnuti tipku za paljenje računala i stisnuti ikonu za Sykpe. Onda bi telefonom nazvala tetu na Siciliji i rekla joj da ju ova nazove na Skype.

Vrlo brzo smo svi naviknuli da je baka stalno na računalu. Kad se ono pokvarilo, dobila je tablet, pa se prebacila na videopozive iz udobnosti kauča u dnevnom boravku. Vrlo brzo mi je počela slati i razne stickere i GIF-ove, koje bi sama pronašla na Skypeu. Neću zaboraviti ni kad sam prvi put vidjela notifikaciju na WhatsApp-u na kojoj piše da mi ‘Baka Ruža’ šalje poruku. Poslala mi je fotografiju kolača koje je ispekla. Nedavno je u potpunosti prešla na mobitel.

Otkako je prešla na mobitel, baka ga ne ispušta iz ruke Privatni album

Facebook je napravila četiri puta

“Prije korone sam prešla s tableta na mobitel, to mi je sad dovoljno. Budem na WhatsAppu i malo onaj Facebook, ali to još zabrljam. Dalija mi je nekad prije napravila Facebook, a ove godine sam ga slučajno pronašla na mobitelu. Vidjela sam da tamo ima moje ime i slika pa sam krenula malo istraživati.

Naučila sam dodati ili odbiti prijatelje. Evo, vidiš, ovdje možeš gledati slike i vidjeti poznaješ li nekoga. Kad odjednom, ja poznajem njih sve. Evo vidiš, ovo mi je od ujaka sin iz Hercegovine, ali imam već njegovu kći u prijateljima. Vidiš, ovo je od Šiminog bratića sin, on je u Münchenu”, pokazuje mi na svom Facebook profilu.

U trenutku kad je počela koristiti Facebook, svi smo u obitelji već naviknuli da baka može sve na internetu. No ipak nas je iznenadilo kad je jednom prilikom četiri puta zaredom napravila novi Facebook profil jer se, očito, nije znala ulogirati u stari profil. “Jednom nisam znala ući u Facebook pa sam napravila novi profil. Sve sam ja to unijela sama, mail adresu i sve. I sad imam četiri profila, ali koristim jedan”, govori.

Baka sad često komentira na Facebooku jer u slobodno vrijeme voli gledati naše fotografije i objave. Ne mari za datum objave pa nam redovno šalje pozdrave ispod objava koje su stare i više od pet godina. No nikome to ne smeta i svima nam je u obitelji drago da smo u kontaktu s bakom i na ovaj način, a najvažnije od svega je činjenica da je i ona sretna.

. Privatni album

Pandemija uzrokovana koronavirusom nam je dodatno pokazala koliko je nužno djelovati kako bi i starija populacija osjetila prednosti digitalizacije. Digitalne vještine im omogućuju jednostavniju i bržu komunikaciju s najmilijima, kao i uživanje u zanimljivom, zabavnom i korisnom sadržaju koji ih čini povezanim sa zajednicom. Uz digitalizaciju, naši najstariji doista mogu imati ljepšu svakodnevicu.

Upravo zato je Hrvatski Telekom 2020. godine pokrenuo nacionalni program digitalne edukacije starijih osoba u Hrvatskoj “Generacije Zajedno” te je do sada kroz projekt donirao tablete i besplatan internet za 42 doma za starije diljem Hrvatske, a s programom će nastaviti i dalje.


Producirano u radionici TG Studija, Telegramove in-house agencije za nativni marketing