Intimno zdravlje

Ginekologica upozorava: 'I pretjerana njega intimnih dijelova može dovesti do zdravstvenih problema'

Otkrila nam je kako što lakše izbjeći bakterijske i gljivične infekcije

FOTO: Shutterstock

Kvalitetna i redovita njega ženskih intimnih dijelova ključna je za cjelokupno zdravlje organizma, no unatoč njenoj važnosti, često je zanemarena. O njoj se premalo priča, posebice zbog nelagode i srama, zato smo u razgovoru s dr. Darijom Sadek iz Croatia Poliklinike odgovorili na neka od najčešćih pitanja koja se pojavljuju u ženskim mislima. Otkrila nam je kako izbjeći razne infekcije, koje proizvode za njegu koristiti, koji su najčešći problemi vezani uz intimno područje žena te što sve utječe na ravnotežu vaginalne mikroflore.

“Najveći problem današnjice zapravo je pretjerana i preagresivna njega intimnih dijelova tijela. Mnoge žene pretjerano koriste razne sapune i to često one s jakim mirisima, učestalo se depiliraju, a dio žena koristi i dezodoranse za intimno područje jer im smeta prirodni miris. Sve te aktivnosti, kada se prakticiraju prečesto, dovode do isušivanja kože i sluznice, što povećava sklonost zdravstvenim problemima”, ističe ginekologica. Tegobe koje se pritom najčešće javljaju su bakterijske i gljivične infekcije.

Odabir proizvoda s odgovarajućim pH

Ginekologica nam je objasnila kako ih razlikovati. “I bakterijska vaginoza i gljivična infekcija odlikuju se izmijenjenim vaginalnim iscjetkom, međutim, izgled iscjetka poprilično se razlikuje. Dok bakterijska vaginoza uglavnom izaziva rijedak i vodenast iscjedak, bijele, žute ili zelene boje, s posebnim mirisom po ribi, infekcija kandidom prepoznaje se po gustom i bijelom sekretu koji podsjeća na zrnati sir, s blagim mirisom”, opisuje. Što se tiče simptoma, dodaje Sadek, žene koje imaju kandidijazu uglavnom pate od intenzivnog svrbeža , dok se bol tijekom spolnog odnosa ili mokrenja rijetko javlja. Koža vulve je zacrvenjena, a katkad su prisutne i bijele naslage koje se ne mogu ukloniti. U slučaju bakterijske infekcije češće se javljaju iritacija i bol, a svrbež je rjeđe prisutan.

Kako bi se izbjegle infekcije, ali i očuvala zaštitna vrijednost vaginalne flore, intimne dijelove tijela potrebno je prati ili samo vodom ili uz blago sredstvo koje je namijenjeno isključivo za intimnu njegu. “Gelovi za intimno pranje imaju odgovarajuću pH vrijednost – ispod 4,5, a koja odgovara prirodnoj vaginalnoj flori. Takvi proizvodi ne sadrže sapune, mirise niti parabene koji bi uzrokovali iritacije i pogodovali razvoju infekcija. Obični gelovi za tuširanje ili sapuni se ne bi trebali koristiti, a ključni sastojak koji treba tražiti pri odabiru idealnog sredstva za higijenu je mliječna kiselina. Pritom svakako treba izbjegavati i dodane boje te konzervanse”, savjetuje ginekologica.

Pamučno rublje i odjeća su broj jedan

Privatna arhiva

Nakon pranja, intimni dijelovi se trebaju sušiti pomoću čistog pamučnog ručnika, nježno upijajući bez trljanja. Uz to, treba naglasiti i važnost pamučne odjeće i donjeg rublja koje omogućuje koži da diše. Za razliku od pamuka, sintetički materijali sprečavaju cirkulaciju zraka te povećavaju vlažnost u intimnoj zoni. Na gotovo isti način djeluje i izrazito usko rublje i odjeća koji zatvaraju intimnu regiju. “Bitno je osigurati cirkulaciju zraka oko međunožja i vulve. Intimna regija bi trebala ‘disati’ kako bi se izbjeglo zadržavanje topline i vlage, budući da gljivice i bakterije bujaju u toplim, vlažnim uvjetima. Ako ste nosili uske traperice ili tajice cijeli dan, samo ih skinite čim dođete kući i navucite neku opušteniju odjeću”, ističe naša sugovornica.

Za vrijeme menstruacije pak, nužno je provoditi pojačane higijenske mjere. “Potrebno je promijeniti higijenski uložak svaka dva do četiri sata ili češće, ovisno o obilnosti krvarenja, a upotrebu tampona smanjiti na najmanju moguću mjeru te ga nikako ne ostavljati preko noći u rodnici. Nepridržavanje ovih mjera pogoduje infekcijama. Pritom je važan i način kako se pere donje rublje te posteljina. Preporuča se pranje na visokim temperaturama, uz dobro ispiranje jer ostaci sredstava za pranje mogu nadražiti intimno područje te uzrokovati svrbež i iritaciju”, govori Sadek.

Ulošci za maksimalnu udobnost

Na pitanje koji oblik zaštite je najbolje koristiti tijekom menstruacije, ginekologica nam je objasnila da svaki od njih ima svojih prednosti i nedostataka. “Primjerice, prednost uložaka je to što se krv ne zadržava unutar tijela nego izlazi van te se tako smanjuje mogućnost infekcija, posebice ako se ulošci kontinuirano mijenjaju. Mana uložaka je to što ne djeluju poput vakuuma, pa je veća mogućnost da ćete ‘procuriti’ ako su vam krvarenja obilna jer se ulošci ustvari pomiču zajedno s vama”, opisuje.

Upravo tom nedostatku odlučio je doskočiti Libresse – brend broj jedan na hrvatskom tržištu kada su u pitanju higijenski ulošci. Naime, nova adaptivna tehnologija uložaka Cour-V™ pruža ženama potrebnu zaštitu tijekom menstruacije prilagođavajući se jedinstvenim oblicima njihovih intimnih područja. A budući da su noći posebno važne u smislu higijene i udobnosti, novi Libresse Goodnight higijenski ulošci s Cour-V™ tehnologijom još lakše upijaju krv i tijekom najnemirnijeg sna. Osiguravajući iznimno čvrsto prijanjanje svojim krilcima, ovi mekani i vrlo fleksibilni ulošci imaju tri upijajuće zone, pružajući maksimalnu zaštitu od curenja, neovisno o tome što radite i gdje se nalazite.

Prednosti i mane zaštitnih sredstava

Tampone pak treba mijenjati češće nego uloške jer se stavljaju direktno u rodnicu, pa postoji mogućnost nastanka takozvanog sindroma toksičnog šoka. Ova rijetka, no po život opasna bakterijska infekcija može se pojaviti ako se tampon u rodnici ostavi predugo jer time postaje plodno tlo za bakterije ili ako se pak koriste tamponi s velikom sposobnosti upijanja koji mogu oštetiti vaginu i omogućiti prijenos bakterija u krv. Neki od prvih simptoma toksičnog šoka su povišena temperatura, glavobolja, vrtoglavica i osip.

“S druge pak strane, prednost tampona je to što se ne vide pa možete nositi odjeću kakvu želite, manja je vjerojatnost da će krv procuriti, a uz sve to možete, primjerice, plivati u bazenu bez straha. Ipak, s obzirom na način na koji se apliciraju, važno je da imate primjerene higijenske uvjete kada ih trebate promijeniti”, ističe Sadek. Dodaje da su posljednjih godina sve popularnije i menstrualne čašice. Koriste se tako da se pritisnu i stave u rodnicu oko vrata maternice pri čemu stvaraju vakuum. Tako sprječavaju isticanje krvi van, odnosno krv teče u njih. “Kod korištenja menstrualne čašice najvažnije je odabrati odgovarajuću veličinu i poznavati vlastito tijelo. Nositi ju se može od šest do 12 sati, a prednost je ta što se može upotrijebiti više puta”, govori ginekologica.

Važna uloga probiotika

Privatna arhiva

Osim higijene, na zdravlje intimnog područja i ravnotežu vaginalne flore utječu i hormonski disbalans, trudnoća, spolno ponašanje, pušenje, stres, unos lijekova poput antibiotika ili kontraceptiva, ali i prehrambene navike. Tako se preporuča izbjegavati namirnice koje potiču rast loših bakterija – kofein, alkohol, visoko procesuirana hrana te proizvodi s puno šećera. Umjesto toga, potrebno je konzumirati svježe voće i povrće, hranu bogatu omega 3 masnim kiselinama, ali i više fermentiranih mliječnih proizvoda koji sadrže laktobacile, kao što su jogurt i kefir.

“Naime, bakterije mliječnog vrenja izuzetno su važne za održavanje ženskog zdravlja jer utječu na održavanje pH vagine manjim od 4,5. Također, poznato je da se kod vaginalne disbioze javlja povećanje razine proupalnih citokina, a upravo probiotici djeluju na smanjenja upale. Još jedan od produkata probiotičkih bakterija je i vodikov peroksid koji ubija patogene mikroorganizme te djeluje na održavanje optimalne pH vrijednosti”, objašnjava naša sugovornica. Dodaje da su probiotici u svrhu obnove vaginalne mikrobiote korisni i u obliku dodataka prehrani, a najčešće se savjetuje korištenje onih iz roda Lactobacillus.


Sadržaj nastao u suradnji s brendom Libresse.