U suradnji s
U suradnji s Telemachom

Hrvatska će brzinom interneta parirati Južnoj Koreji. Stručnjak nam objašnjava zašto je to golema stvar

Ulaganje u komunikacijsku infrastrukturu predstavlja okosnicu razvoja društva i temelj je daljnje digitalizacije, govori Telemachov glavni direktor za tehniku

10.12.2021., Zagreb - Nenad Slibar, clan Uprave i glavni direktor za tehniku u Telemachu.
FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

Kada se priča o kvaliteti interneta i mrežne infrastrukture na razini države, gotovo je pa nemoguće ne spomenuti Južnu Koreju i ne postati pomalo zavidan. Naime, internetske brzine u Južnoj Koreji su već desetljećima najbolje ili među najboljim na svijetu. No, zanimljivo je kako je 1995. godine zemlja imala samo jednog korisnika interneta na svakih stotinu zaposlenika. Tada je krenuo nacionalni projekt izgradnje informatičke infrastrukture za zemlju, a širokopojasni internet postao je dostupan već 1998. godine. Do 2000. godine, Južna Koreja imala je 20 milijuna korisnika interneta na svojih tadašnjih 45 milijuna stanovnika, što je više nego Japan i Francuska, ističe IDG Connect.

Danas prema podacima Ookle, nezavisne platforme za testiranje brzine interneta koju provode sami korisnici, Južna Koreja ima najbrži mobilni internet na svijetu, s prosječnim brzinama od 492,48 Mbps, a Seoul je grad s najbržom 5G mrežom na svijetu s 530 Mbps.

Što se tiče fiksnih mreža, Južna Koreja je u posljednje vrijeme, prema Ooklinim podacima, na devetom mjestu na svijetu s brzinom na 224,74 Mbps. No, Južna Koreja jedina je zemlja na svijetu koja se pojavila u prvih deset na obje Ookline ljestvice, a brzina fiksnog interneta im je i dalje bolja od 95 posto drugih zemalja svijeta.

Zašto je uopće bitno graditi fiksnu mrežu kada postoji 5G?

O tome kako će Hrvatska konačno moći parirati Južnoj Koreji po kvaliteti i brzini interneta, razgovarali smo s Nenadom Šlibarom, članom Uprave i glavnim direktorom za tehniku Telemacha. Šlibar ima 25 godina dugo i bogato iskustvo rada u telekom industriji, a od početka 2018. godine u Telemachu je zadužen za zadužen za razvoj i poslovanje mreže i IT-a.

Od kraja 2019. godine, Šlibar preuzima poziciju glavnog direktora za tehniku gdje je bio odgovoran za razvoj fiksne i mobilne mreže. No, Šlibar priznaje kako je pravi razvoj kompanije započeo ulaskom u United grupu početkom 2020. godine, kada su se otvorile prilike za rast kroz investicije u razvoj mreže. Budući da ima bogato iskustvo i u mobilnoj i u fiksnoj mreži, pitali smo ga zašto je uopće bitno graditi snažnu i brzu fiksnu mrežu kada imamo 5G koji postaje svake godine bolji, brži i dostupniji. Šlibar objašnjava da fiksnu i mobilnu mrežu ne možemo gledati odvojeno, budući da one nadopunjuju jedna drugu.

“Kad su vam bitne značajke mobilnosti, koristite mobilnu mrežu, a kad govorimo o video sadržajima visoke kvalitete na velikim ekranima, koji su u pravilu stacionarni, fiksna mreža je prvi izbor. Resursi mobilne mreže ovise o dva glavna faktora. Prvi je količina spektra kojeg imamo na raspolaganju za mobilne mreže, a drugi je gustoća implementiranih baznih stanica, odnosno odašiljača na nekom području. Oba faktora su ograničavajuća zato što je spektar ograničen, a postavljanje određenog broja baznih stanica na nekom području determinirano je prostiranjem signala pa bi, ako su bazne stanice smještene preblizu jedna drugoj, došlo do međusobnog ometanja”, objašnjava Šlibar.

Nenad Šlibar, član Uprave i glavni direktor za tehniku u Telemachu Davor Puklavec/PIXSELL

Bitno je uvesti optičku mrežu do svakog kućanstva

Kako bi se osigurao doista veliki kapacitet za pristup internet aplikacijama i uslugama uz minimalna kašnjenja signala, Šlibar nam tumači kako je bitno da se uvede optička mreža do svakog kućanstva. “U konačnici i bazne stanice za mobilnu mrežu povezujemo s optičkom infrastrukturom kako bismo osigurali kapacitete i nisku latenciju u mobilnoj mreži, tako da je izgradnja optičke mreže okosnica razvoja bilo koje krajnje tehnologije, mobilne i fiksne”, dodaje Šlibar.

Optička mreža koju Telemach trenutno gradi prema Šlibarovim riječima je u rangu s najrazvijenijim mrežama svijeta, a u svakom pogledu je usporediva s najbržim mrežama, budući da se zasniva isključivo na FTTH (Fiber to the Home) mreži i najmodernijoj XGS-PON tehnologiji (10 Giga Symetrical Passive Optical Network). “Upravo stoga Telemachova 10 Giga optička mreža pruža najbolje korisničko iskustvo u pogledu brzine pristupa internetu kao i niskom kašnjenju signala, odnosno, niskoj latenciji”, kaže Šlibar.

Što nam omogućuje 10 gigabitna brzina?

Telemachovog člana uprave smo zamolili i da nam na sasvim konkretnim primjerima istumači koje nam prednosti može donijeti tako brza mreža od 10 gigabita, koju smo imali prilike isprobati još sredinom rujna.

“Danas svjedočimo sve bržem razvoju multimedijalne industrije koja se isprepliće između gaming i video streaming sadržaja visoke rezolucije, a svako povećanja rezolucije sadržaja, primjerice s HD na UHD, povećava zahtjev u smislu kapaciteta mreže za četiri puta. Slično je i s 8k, a ove tehnologije postaju sve brže dostupne na tržištu, pri čemu i veličina ekrana postaje sve veća. Kako bismo osigurali nesmetano uvođenje novih tehnologija u području multimedije, potrebne su sve veće brzine pristupa tom sadržaju koji se danas prvenstveno distribuira iz nekih Cloud i Internet platformi”, objašnjava Šlibar.

Snažne investicije u 10 giga fiksnu optičku mrežu

“Upravo zato što Telemachova 10 Giga optička mreža omogućava nisku latenciju, što znači da su kašnjenje signala kao i odaziv na zahtjev korisnika putem daljinskog upravljača najbolji, primjerice kad odabire film u videoteci ili ‘premotava’ sadržaj do sedam dana unatrag, osiguravamo najbolje korisničko iskustvo prilikom gledanja EON televizije. Kapacitet i brzina pristupa platformi rade nesmetano i bez trzanja slike, iako je većina sadržaja u HD formatu”, nastavlja Šlibar.

U periodu pred nama, Telemach će nastaviti snažno investirati u 10 Giga fiksnu optičku mrežu, što će najbolje osjetiti njihovi korisnici.

“Uz povećavanje dostupnosti kroz izgradnju mreže, pratit ćemo tehnološke trendove te osiguravati dostupnost najbolje povezivosti za krajnje korisnike, neovisno o tome pregledava li korisnik sadržaje u niskoj ili ultra visokoj rezoluciji. 10 Giga optička mreža korisnicima će osigurati najbolju uslugu kad je riječ o gamingu i multimediji te će omogućavati nesmetan rad od kuće kao i obrazovanje na daljinu”, dodaje.

Šlibar u uredima Telemacha Davor Puklavec/PIXSELL

Maksimalna brzina premašuje trenutne potrebe kućanstava

Šlibar ipak kaže kako brzina od 10 gigabita po sekundi daleko premašuje potrebe tipičnih kućanstava. Tumači i kako je 10 Giga optička mreža ime dobila po tehnologiji koju danas koristimo (10 Giga Symetrical- Passive Optical Network), a riječ je o maksimalnom kapacitetu do korisnika. Stoga su u Telemachu kreirali i pakete od 300 Mega, 1 Giga i 2 Giga, koji bi trebali zadovoljiti svim potrebama današnjih kućanstava.

No, Šlibar predviđa kako će 10 Giga mreža biti dostatna za sljedećih pet do sedam godina. “To će uvelike ovisiti o količini sadržaja koji će se proizvesti i konzumirati u 8k rezoluciji pa ovaj period može biti i kraći. Treba naglasiti da je mreža koju Telemach danas implementira relativno jednostavno nadogradiva na 25 Giga, čime se vijek korištenja iste infrastrukture značajno produljuje budući da se mijenjaju samo centralna platforma i korisnički uređaj”, dodaje Šlibar.

Kreće gradnja infrastrukture u Splitu, Rijeci i Osijeku

S izgradnjom svoje 10 gigabitne mrežne infrastrukture Telemach je krenuo prvo u Zagrebu, što je i logičan potez, budući da Zagreb kao glavni grad Hrvatske ima i najveću iskazuje najveću potrebu te predstavlja značajan potencijal.

“Nakon svega 10 mjeseci izgradnje mreže, dostupni smo za više od 50.000 kućanstava putem vlastite infrastrukture te za dodatnih 15.000 kućanstava putem infrastrukture drugih operatora. Osim u Zagrebu, gdje smo danas prisutni u više od deset kvartova, Telemachova 10 Giga optička mreža dostupna je i na području Velike Gorice te grada Zadra. Mrežu širimo i u druge gradove Hrvatske te već ove godine planiramo izgraditi infrastrukturu u Splitu, Rijeci, Osijeku…”, otkriva Šlibar.

Bez razvoja infrastrukture nema izlaska iz krize

Širenje, nadogradnje i ubrzavanje internetske mreže spominje se kao pokretač daljnjeg razvoja ne samo grada ili države, već i društva. S tim tvrdnjama slaže se i Šlibar, pa tumači da ulaganje u komunikacijsku infrastrukturu predstavlja okosnicu razvoja društva i temelj je daljnje digitalizacije. “Bez takvog ulaganja, nema govora o razvoju novih usluga i proizvoda visoke dodane vrijednosti niti o razvoju novih poslova i specijalizacija koje bi Hrvatsku činile konkurentnom u europskom i svjetskom kontekstu”, kaže naš sugovornik.

“Zamislite samo turistički sektor bez mogućnosti pristupa Internet uslugama poput Booking-a ili bilo koje drugog servisa ili aplikacije globalnih razmjera. Vrijeme držanja kartonskih natpisa Zimmer frei je iza nas i teško da mogu zamisliti da netko još danas funkcionira na taj način. Ovo je banalan primjer, ali zorno pokazuje gdje bismo bili da ne prihvaćamo i ne implementiramo globalne trendove i tehnologije”, dodaje.

Kada se govori o krizi koju je uzrokovala pandemija, digitalizacija i telekomunikacijska infrastruktura koja istu omogućuje, temelj su napretka domaće i globalne ekonomije. “Bez kvalitetne infrastrukture ništa od kolaboracijskih alata poput Zooma ili Teamsa ne bi moglo raditi niti osiguravati dijeljenje zadataka unutar timova na efikasan način. Vjerujem da je upravo ulaganje u infrastrukturu spriječilo još dublju ekonomsku krizu te da je vidljivim naznakama oporavka velikim dijelom pridonijela upravo telekomunikacijska infrastruktura koja je omogućila ubrzanu digitalizaciju”, smatra.

Razvoj 5G mreže ne znači da se odmah odustaje od 4G mreža

Razvoj fiksne optičke mreže i mobilne 5G mreže, ipak ne znači da će se prestati raditi na širenju 4G mreža. “5G mreža je najbrže rastuća tehnologija. Od prvih pilot mreža do pune komercijalne eksploatacije prošlo je tek nekoliko godina, dok je za prijašnje generacije bilo potrebno daleko više vremena za punu komercijalnu dostupnost. Tome je svakako pomogla i dostupnost sve većeg broja uređaja koji podržavaju 5G tehnologiju. No unatoč velikom broju 5G uređaja u prodaji, većina uređaja je i dalje u korištenju bez podrške za 5G. To su i dalje kvalitetni uređaji koji imaju podršku za 4G/4G+ tehnologije pa i svima koji ih koriste želimo osigurati kvalitetno korisničko iskustvo”, kaže Šlibar.

Dodaje kako će se povećanjem penetracije 5G uređaja u odnosu na 4G Telemach adekvatno prilagoditi, odnosno, mijenjat će se namjena spektra, te će se time osiguravati i veći kapacitet u 5G tehnologiji. “Na sličan način smo prošle godine prebacili dio spektra s 3G na 4G tehnologiju. Pratimo kako se promet odvija i koji je udio pojedinih uređaja u opticaju te shodno tome prilagođavamo kapacitete za pojedinu tehnologiju, uvijek imajući na umu da svim korisnicima omogućimo najbolju moguću uslugu”, otkriva nam.

Što nas očekuje u budućnosti?

Trenutni fokus Telemacha je, kaže nam Šlibar, osigurati najkvalitetniju infrastrukturu koja će kroz iznimno velike kapacitete i nisku latenciju osigurati polivalentnu primjenu bilo kojeg servisa baziranog na Internetu. “Gotovo svakodnevno dolazi do razvoja zanimljivih rješenja u nadzoru kućanstava, upravljanju uređajima u kućanstvu na daljinu. Tu ne mislim samo na uključivanje ili isključivanje uređaja, već kvalitetno upravljanje performansama u odnosu na okolinu i potrebe, kroz najrazličitije senzore koji prikupljaju informacije te aplikacije koje ih obrađuju i donose odluku o njihovom upravljanju”, tumači naš sugovornik.

“Informacije koje dolaze na obradu visoke su razlučivosti, obrade traju milisekunde i odluka da neki uređaj treba uključiti, poput pametnih detektora požara koji reagiraju na video snimku i ciljano gase vatru, dolaze unutar sekunde. Primjene Telemach 10 Giga optičke mreže u kućanstvu, ali i u malim poduzećima su neizmjerne. Od zabave, upravljanja kućanskim uređajima do edukacije i vođenja svih vrsta poslova na daljinu, naša mreža te paket od 2 Giga osiguravaju ne samo veliku brzinu skidanja podataka već i veliku simetričnu brzinu uploada podataka u cloud/Internet rješenja”, zaključuje.


Sadržaj nastao u suradnji s Telemachom