U suradnji s
HPB

Imamo tri iskustva ljudi kojima su u potresu oštećeni stanovi. U velikim su planovima za obnovu

Iako je od potresa prošlo gotovo četiri mjeseca, malo je toga obnovljeno

16.06.2020., Zagreb - Sanacija krova ostecenog u potresu. Radnici vrijedno saniraju ostecenja na krovu kuce u prolazu izmedju Bakaceve i Cesarceve ulice. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Potresi koji su 22. ožujka pogodili Zagreb oštetili su više od 26 tisuća građevina, a neuporabljivo ih je 1.900. Prema informaciji Ureda za upravljanje u hitnim situacijama, od ukupno 26.197 oštećenih građevina na kojima su prijavljene štete, čak 9.642 su obiteljske kuće. Crvenom, odnosno žutom oznakom označeno je ukupno 1.900 građevina.

Brojne kuće u naseljima blizu epicentra potpuno su uništene, kao i mnogi stari stanovi u centru grada i okolici. Svatko od nas taj je dan proživio duboko emotivno i s mnogo različitih emocija, a obitelji koje su pretrpjele oštećenja u svojim životnim prostorima sasvim sigurno će 22. ožujka najviše pamtiti. Pred mnogima je zahtjevna obnova domova.

Za obnovu doma više od 100.000 kuna

“ U vrijeme potresa svi smo spavali. Uslijed udara u našoj se sobi srušio ormar i srećom nije pao na nas. Zaglavila su se vrata, djeca su vrištala, svi smo bili izbezumljeni. Stvari su padale s raznih strana, posvuda je bilo stakla, slomljenih polica, knjiga, raznih sitnica… Zgrabili smo djecu i polugoli izletjeli na cestu, u ono hladno jutro. Cijeli dan je bio u kaosu, a kaos se nastavio i cijeli sljedeći tjedan. Pa i mjesec, a evo i cijela će godina biti užasna“, ovako nam je svoje iskustvo prepričala Marija Ž. iz Markuševca dodajući kako je nakon pregleda statičara zaključeno da se njihova kuća može renovirati, ali su troškovi ogromni. „Sve je na nama, pomoći je vrlo malo. Dobili smo tek nešto građevinskog materijala i poticaj za dimnjake. Za osnovne radove trebamo uložiti više od 100.000 kuna“, priča Marija ne skrivajući potresenost i tugu jer još ne može niti predvidjeti kada će se iz kuće svojih prijatelja moći vratiti u svoj dom, za kojim djeca toliku čeznu.

Dvorišna strana u potresu oštećene zgrade u Ilici
Sanjin Strukić/PIXSELL
Sanjin Strukic/PIXSELL

Martinu P. iz Čučerja najgore je pak što se rasjed nalazi dosta blizu njegove oštećene kuće i zapravo, kaže, ne zna da li da uopće kreće s obnovom. Na njegovoj obiteljskoj kući najviše su stradali dimnjaci i krovište, ali raznih napuknuća ima posvuda. Sa ženom i dvoje djece preselio je kod roditelja i smatra kako je velika sreća da su imali gdje otići. Martin bi trebao napraviti novi krov i sanirati sva oštećenja, a procjenjuje da mu treba više od 150.000 kuna te još nisu odlučili što dalje.

Zgrada čeka obnovu

Janja M. se pak morala iseliti iz svog stana u središtu Zagreba jer je cijela njezina zgrada poprilično oštećena. Dimnjak koji se srušio ozbiljno je oštetio krovište. U njezinom stanu ima mnogo pukotina u zidovima, stradao je namještaj i plafon. Nakon pregleda statičara zgrada je dobila žutu naljepnicu, što znači da je privremeno neupotrebljiva. Stanari su osobnom inicijativom uspjeli naći majstore da im „pokrpaju“ krov, no tek ih čeka ozbiljno planiranje i dogovaranje saniranja. Kaže kako cijeli proces ide dosta sporo, čeka se Zakon o obnovi, ima mnogo nejasnoća i treba puno dogovora vlasnika stanova.

Trg Marka Marulića početkom srpnja, još uvijek ima razbacanih dimnjaka Sanjin Strukić/PIXSELL Sanjin Strukic/PIXSELL

Svi se nadaju da će Zakon o obnovi Zagreba biti usvojen čim prije. Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja njime je predložilo tri hitne aktivnosti za građane pogođene potresom. Zakon obuhvaća tri županije pogođene potresom, Grad Zagreb, Zagrebačku i Krapinsko-zagorsku županiju, a aktivnosti koje zakon obuhvaća su: popravci kojima bi se dijelu građana u kratkom roku omogućio povratak u domove kroz hitne sanacije i popravke dimnjaka i nabavku bojlera, adekvatan privremeni smještaj kroz sufinanciranje najma onima koji neće moći u svoj dom u kratkom roku te osiguravanje sredstava iz domaćih i stranih izvora financiranja. Ministarstvo je predvidjelo da će se Zagreb obnavljati narednih 10 do čak 20 godina. Koncem svibnja Vlada je donijela odluku da se rebalansom proračuna osigura 141 milijun kuna za hitne sanacije i nabavku bojlera građanima pogođenim potresom.

Radi se na projektima

Osim na Zakonu, radilo se i na projektu na kojem su surađivala tri ministarstva, ono graditeljstva i prostornog uređenja, zatim Ministarstvo zdravstva i Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Projekt ima tri komponente: 1) oporavak i obnova nakon potresa, 2) odgovor na COVID-19 i pripremljenost u javnom zdravstvu i 3) upravljanje projektom. Vrijednost predloženog zajma je 200 milijuna eura. Paralelno s tim, Ministarstvo graditeljstva radi i na pripremi dokumentacije za Fond za solidarnost Europske unije, a aplikaciju će predati Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU. Za potrebe prikupljanja sredstava iz vanjskih izvora financiranja Ministarstvo graditeljstva u suradnji sa stručnjacima Građevinskog fakulteta i Komore građevinara izradilo je i prvu preliminarnu procjenu troška obnove, što je bio temeljni dokument za pokretanje procedure.

Posebna kreditna linija za suvlasnike oštećenih zgrada

Potrebe vlasnika u potresu oštećenih stanova i kuća prepoznale su i banke. Hrvatska poštanska banka je tako ponudila posebnu kreditnu liniju za suvlasnike stambenih zgrada oštećenih potresom. Kredit je namijenjen za sve vrste radova i sve hitne sanacije šteta na stambenim zgradama oštećenim potresom, za energetsku obnovu stambenih zgrada oštećenih potresom, za otplatu kredita za stambene zgrade oštećene potresom ili nabavu opreme i uređaja, za refundaciju prethodno uloženih vlastitih sredstava upravitelja stambenih zgrada/suvlasnika na temelju računa za izvršene radove/opremu radi otklanjanja oštećenja na zgradi uzrokovanih potresom i to unatrag 12 (dvanaest) mjeseci. Kredit se daje uz fiksnu godišnju kamatnu stopu od 2,99 %, EKS 3,03 % (izračunato za iznos 500.000 HRK po redovnoj kamatnoj stopi 2,99 % (EKS 3,03 %), na rok otplate 10 godina, bez naknade za obradu kreditnog zahtjeva, uz pretpostavku isplate kredita 01. 01. i plaćanje interkalarne kamate 01. 02., mjesečni anuitet iznosi 4.825,73 HRK, a ukupan iznos koji klijent treba platiti je 580.333,38 HRK. Minimalni iznos kredita je 20.000 kuna, a rok otplate od 13 mjeseci do 10 godina. Povrat kredita osigurava se iz sredstava zajedničke pričuve zgrade.

Odnosi se na ugovore o kreditu zaključene sukladno Uvjetima za odobravanje dugoročnih kredita za sve vrste radova na zajedničkim dijelovima stambene zgrade oštećene potresom koji se primjenjuju od 01. 06. 2020.

Hrvatska poštanska banka također upravitelju zgrade osigurava mogućnost Upravitelj poduzetničkog paketa koji, ovisno o broju otvorenih računa stambenih zgrada i računa upravitelja, uključuje: otvaranje i vođenje transakcijskog računa, izdavanje VISA Business Debit debitne kartice, slanje izvadaka o stanju i promjenama po računu, korištenje HPB mobilnog bankarstva, korištenje HPB internetskog bankarstva, korištenje mToken aplikacije, izvršenje bezgotovinskih naloga putem mobilnog/internetskog bankarstva uz 10-30 % nižu naknadu, gotovinske uplate na račun stambene zgrade.


Sadržaj donosimo u suradnji s HPB