U suradnji s
U suradnji s Hrvatskom agencijom za poljoprivredu i hranu

Iskustvo koje ne smijete propustiti: Imamo plan za izlet na kojem će vas očarati pejzaži i okusi

Oduševit će vas stoljetne obiteljske tradicije, prekrasna priroda i najveća bačva za vino na svijetu

Bilo da se radi o izletu za dvoje ili cijelu ekipu, počastite se nezaboravnim pričama na istoku Hrvatske, a i malo preko granice. Jesen je obilježena berbom grožđa i punjenjem novih butelja pa smo odlučili napraviti plan za obilazak najpoznatijih podruma Baranje i Erduta te mađarske vinske regije Villány.

Uz gutljaje graševine, cabernet franca i drugih omiljenih sorti, uživajte u predivnim pejzažima i gastro sceni s kontinenta na samo par sati od Zagreba, Karlovca ili Slavonskog Broda. Da vam olakšamo odluku o pokretu, donosimo detaljan plan za bijeg iz grada. Avanturu započinjemo u Mađarskoj, u njihovoj najposjećenijoj vinskoj regiji Villány, zatim se vraćamo preko granice u Baranju i Erdutsko vinogorje.

Preko granice do vinarije

Na dvadesetak minuta od granice, zaputite se prvo u modernu vinariju Jackfall ili tradicionalnu vinariju Polgár gdje će vas dočekati vrhunski eksperti za vino ovih krajeva.

Vinarija Jackfall započela je s radom 2001. godine i već dvije godine kasnije preselila se u građevinu u kojoj je danas. Radi se o zaštićenom kulturološkom spomeniku koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Ubrzo su vlasnici renovirali štalu na imanju koja je danas glavni pogon za preradu grožđa i proizvodnju vina, a glavni je objekt toplog i pozlaćenog interijera u međuvremenu dobio i renovirane spavaonice. Time možete, osim na enološko i gastronomsko iskustvo, računati i na zasluženi odmor na kraju dana.

Pune dva milijuna butelja godišnje

Vinarija Polgár čuva pak tradiciju od gotovo 150 godina. Proizvode više od 20 vrsta vina iz 13 sorti grožđa u 12 vinograda na 500 hektara zemlje, a sve je krenulo s osnivačem Zsigmondom Telekijem koji je, u vrijeme filoksere – bolesti koja je napala nasade vinove loze diljem Europe u 19. stoljeću, zaštitio najizdržljivije lokalne sorte i time zajamčio i očuvao tradiciju svoga kraja.

S najnovijom tehnologijom, danas pune dva milijuna butelja godišnje, a iza svega stoji tim eksperata u enologiji.

Vinogradi u mađarskoj regiji Villány Shutterstock

Baranja izvorno znači majka vina

Nakon posjeta izvan granica, vraćamo se u Hrvatsku, i to u Baranju. Prema prijevodu s mađarskog izvornika, Baranja znači, ni manje ni više, nego majka vina. Ondje smo izdvojili osam popularnih podruma koje vrijedi obići. Na prvom mjestu su Vina Belje, čije je temelje postavio princ Eugen Savojski još tijekom 17. stoljeća.

Obilazak je najbolje započeti na Vidikovcu na Banovom brdu koji je okružen milijunima čokota vinove loze, zatim posjetiti vinski paviljon i modernu vinariju te sve zaokružiti obilaskom starog podruma u Kneževim Vinogradima u kojem se s posebnom pažnjom čuva arhivska kolekcija vina.

Raznolikom ponudom mogu se pohvaliti i Vina Kalazić čija je vinarija također smještena na Banovom brdu, a posebno se ističe ekološkom proizvodnjom na tradicionalni baranjski način. Svoja vina dijele u silver i premium kategorije koje spajaju eleganciju, tradiciju i inovativnost.

Više manjih i novih imena na sceni

U Baranji je svoje mjesto pod suncem pronašao i niz manjih vinara koji su se kroz godine vrlo uspješno profilirali na domaćoj i međunarodnoj vinskoj sceni. Posebno se izdvajaju Vinarija Svijetli dvori u Karancu, Vinotočje Gerštmajer i Vinarija Zlatno Brdo u Zmajevcu.

Omiljeno su mjesto brojnih posjetitelja, posebice zbog toga što su mnogi od njih smješteni u surducima – kroz brdo usječenim ulicama, a svoja vina drže u podrumima gatorima koje karakterizira jedinstvena arhitektura.

Tradicija se prenosi generacijama

Stoga se možda odlučite i za biciklističku turu po kraju. Tako možete obići više vinarija, upoznati više obiteljskih priča, ali i provesti aktivno poslijepodne koje će vam potaknuti apetit. Njega zadovoljite u dobro poznatoj vinariji Josić i njihovom restoranu za pravi večernji gastronomski doživljaj.

Ili se pak uputite u selo Suza gdje se smjestila mala obiteljska Vinarija Pinkert s predivnim pejzažima za zalazak sunca, a kasnije se možete preseliti u Podrume Kolar, gospodarstvo na kojemu ćete osim kušanja vina i bogatog gastro izbora u restoranu, pronaći i smještaj – u sobama i kampu.

Vinska cesta u Baranji Dubravka Petric/PIXSELLr"n

Najveća bačva za vino na svijetu

Potom se zaputite u ljubiteljima vina dobro poznate Erdutske vinograde. Za početak preporučujemo pravu atrakciju – najveću bačvu za vino na svijetu koja je još uvijek u upotrebi. Okovana s dvije i pol tone teškim obručima, bačva u koju stane 75 tisuća litara vina napravljena je od 150 godina stare slavonske hrastovine.

U njoj se uvijek čuva graševina – zaštitni znak erdutskih vinograda. Nalazi se u Starom podrumu Vina Erdut, najstarijem vinskom podrumu Erdutskog vinogorja.

Kad vino priča priču

Ondje je također neizbježno posjetiti obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Siber koje od 2003. godine na više od 10 hektara zemlje uzgaja razne sorte grožđa, a jedan je od bisera Erdutskog vinogorja.

Ono što njihov podrum razlikuje od ostalih svakako je vizualni identitet kojem je cilj naglasiti kreativnu stranu vina jer, svako priča svoju priču. Tako ćete na njihovim bocama pronaći ilustracije čovjekolikih životinja koje su kreirane kako bi dodatno naglasile tijek osjeta vina na nepcu.

Uživajte u raznim vinima

Kraljevsko brdo

Pred kraj svoje avanture zaputite se u vinograd Vinarije Brzica, koju karakterizira očaravajući pogled na Dunav, a ima zasađeno oko 29 tisuća loza. Dio nasada bijelih sorti star je više od 30 godina, a sorte crnog grožđa 15. Posjetitelje najviše oduševe vina sorti merlot, chardonnay i graševina.

Erdutska butik vinarija brenda Vina Antunović – prva vinarija u Hrvatskoj koju je osnovala žena, proizvodi pak vina u malim serijama, za prave vinoljupce. Za svoja vina kažu da uljepšavaju dan, osvježavaju noć, bude lijepa sjećanja, ali i stvaraju nova.

Bogatstvo ovog kraja posebno se želi naglasiti, ali i očuvati kroz projekt ‘Vinski turizam bez granica – jedinstvena vinsko-turistička destinacija’, koji je započeo 2020. godine. Uz Hrvatsku agenciju za poljoprivredu i hranu, Turističku zajednicu Osječko-baranjske županije i tvrtku vinara iz Villányja ‘Tenkes Nonprofit Kft’, partneri na projektu su i Udruga Graševina Croatica te Osječko-baranjska županija.


Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskom agencijom za poljoprivredu i hranu.