U suradnji s
Huawei

Isprobali smo dugoočekivani Huawei o kojem bruje društvene mreže

Huawei nam je na test poslao novog pripadnika nova serije, 9 SE

FOTO: Aleksandar Selak

Na test nam je stigao novi pripadnih Huaweijeve nova serije, 9 SE. Ono što nas je odmah iznenadilo, je to što nas je dočekalo u kutiji. Trend posljednjih nekoliko godina je da proizvođači uz mobitele više ne isporučuju punjače, stoga se korisnici moraju oslanjati na punjače koje imaju kod kuće.

No, kako napreduju mobiteli, paralelno s njima napreduju i mogućnosti punjenja. Huawei je u paketu priložio svoj SuperCharge punjač, koji ima snagu od čak 66W punjenja, što je snaga punjača obično rezervirana za potentnije laptope, no o njemu nešto kasnije.

Mali bataljun kamera

Huwei nova 9 SE došao nam je u vjerojatno najzanimljivijoj inačici – Crystal Blue. Riječ je o plastičnoj pozadini koja djeluje iznimno čvrsto, a pod upadom svjetlost se snažno presijava iz svijetlo plave u pomalo ljubičastu, s ponekim primjesama ružičaste.

Pozadina je sjajna, a djeluje gotovo kao da je od stakla, a Huawei kaže da je riječ o nano-teksturi s dvostrukim filmom. Na dnu se nalazi poprilično velik nova logotip, a u kutu mali bataljun kamera, u društvu LED diode. Uz ovu našu testnu Crystal Blue verziju, dostupne su još i klasičnije izvedenice u bijeloj i crnoj boji.

Aleksandar Selak

Fluidan rad bez ikakvih ‘štucanja’

Zaslon mjeri 6,78 inča, a riječ je o LCD IPS ekranu sa stopom osvježavanja 90 Hz i FHD+ rezolucijom od 2388 x 1080 piksela, dok je rub oko ekrana minimalan, samo 1,05 milimetara. Ta brža stopa osvježavanja znatni je skok s nekad standardnih 60 Hz, čim se korisničko sučelje, a time i sam mobitel, doimaju vrlo fluidnim.

Prepoznavanje dodira je još brže, 270 Hz, stoga se i time dobiva još jedno podebljanje dojma brzine. Tijekom našeg jednotjednog testiranja, u niti jednom trenutku nismo primijetili nekakva zastajkivanja ili “štucanja”, a mobitel je uvijek bio responzivan, štogod mi “bacili” pred njega.

Aleksandar Selak

Na kraju dana ostalo nam je 40 posto baterije

Uz ekran za fluidnost i dobar dojam zaslužan je i Qualcommov Snapdragon 680 procesor, koji broji ukupno osam jezgri, četiri za visoke performanse i četiri za štednju baterije. Iako je riječ o procesoru srednje kategorije, na performansama, kao što smo spomenuli, nismo primijetili nikakva zastajkivanja, no ono što smo primijetili je autonomija. Baterija nam je pri normalnom korištenju mobitela trajala cijeli dan, s oko 40 posto preostalog kapaciteta na kraju dana.

Dodatna prednost korištenja Snapdragon 680 procesora je manje zagrijavanje pri punom opterećenju. Procesor sam po sebi ne generira topline kao što bi neki drugi procesori, a Huawei je nova 9 SE ugradio i grafenski sustav odvođenja topline, koji višak raspoređuje po većoj površini kućišta. Stoga se na nova 9 SE ne stvaraju područja više temperature, već se ona u najgorem slučaju tek blaže zagrije po cijeloj površini pod većim opterećenjem, poput igranja neke igre.

Baterija i punjač kao najveći aduti nove 9 SE

Ono što nas je pak oduševilo je punjenje mobitela, i to ne samo zato što smo u paketu dobili i punjač. Punjač snage od 66W je poprilično revolucionarna stavka. Jedan dan sam naprosto zaboravio napuniti bateriju prije izlaska iz kuće, no srećom pa sam prije nego što sam krenuo ugledao da mi je preostalo oko 12 posto kapaciteta.

Spojio sam mobitel na njegov SuperCharge punjač, prikupio stvari, oprao zube i nova 9 SE bio je već na 73 posto kapaciteta. S obzirom na kapacitet baterije od 4000 mAh i na štedljivi procesor, novu 9 SE sam sljedeći puta morao spojiti na punjač sredinom sljedećeg dana. I to nakon normalnog, poprilično nekonzervativnog korištenja.

Aleksandar Selak

Brzo se puni

Uopće ne treba razmišljati o tome je li mi mobitel imao dovoljan kapacitet za sve što trebam, jer ipak, mogu ga napuniti za par minuta na više nego dovoljnu razinu za barem pola dana korištenja, iznimno je oslobađajuć osjećaj. Jednostavno, problem prazne baterije nije niti u primislima s nova 9 SE.

Druga stvar o kojoj nismo nimalo razmišljali je senzor otiska prsta. Naime, senzor je smješten u tipku za otključavanje s bočne strane, a ne usred ekrana. Prednost ovakvog senzora je u tome što prst koji je konfiguriran za otključavanje mobitela apsolutno svaki puta savršeno sjedne na senzor.

Dakle, nema natpisa na ekranu “Otisak nije prepoznat, pokušajte ponovno”, kao što bi recimo bilo kod nekih modela koji imaju senzor ugrađen u ekran. Čak i blago vlažan prst nije problem. Otisak je prepoznat apsolutno svaki puta.

Dobro balansirane kamere

Kamere ugrađene u nova 9 SE doimaju se kao poprilično dobar balans, te nude i poprilično veliku fleksibilnost. Glavna kamera broji 108 megapiksela i senzorom veličine 1/1,52 inča uz otvor blende f/1.9, a ugrađena je i ultra širokokutna kamera od 8 megapiksela, s otvorom blende f/2.4 i vidnim poljem od 112 stupnjeva.

Huawei je u kamere ugradio i algoritam koji svaku sliku dorađuje, kako bi mogao ponuditi najbolji mogući balans boja i oštrine. Ugrađene su još i dvije dodatne kamere, jedna bokeh i jedna makro kamera od 2 megapiksela.

Aleksandar Selak

Cool vlog iskustvo

Kombinacija svih tih elemenata stvara poprilično potentno fotografsko iskustvo, budući da nam daje kameru na koju se možemo osloniti. Boje na fotografijama su poprilično vjerne, bez pretjeranog podizanja kontrasta u neprirodne razine, kao i oštrina, koja na svakoj našoj fotografiji bila dobra, zahvaljujući dubinskoj kameri.

Kamera uz poprilično dobru kvalitetu fotografiranja nudi i neke inovativne funkcije, prvenstveno za vloganje. Nova 9 SE tako korisnicima omogućuje istovremeno snimanje s prednjom i stražnjom kamerom, s prikazom svake na jednoj polovici ekrana. Time se, ako se primjerice snima video za TikTok ili YouTube tutorijal gdje je jednako bitno snimiti sebe koliko i to o čemu pričamo, znatno skraćuje vrijeme za uređivanje videa.

Takav video se praktički može snimiti samo s mobitela i direktno uploadati na TikTok ili YouTube. No, i ako baš i ne želimo uploadati video odmah na neku društvenu mrežu, sa 128 GB ugrađene memorije, hrpu takvih videa možemo čuvati i za kasniji upload.

Snimljeno Super macro kamerom Aleksandar Selak
Snimljeno glavnom 108 megapikselnom kamerom Aleksandar Selak

Upravljanje je skroz friendly

Nova 9 SE pogoni Huaweijev EMUI 12 operativni sustav koji nudi pregršt naprednih funkcija uz atraktivan dizajn. Na upravljačkoj ploči, do koje se dolazi povlačenjem prsta odozgora prema dolje na desnoj strani ekrana, objedinjuje različite izbornike.

Brzo se tako može pristupiti Wi-Fi ili Bluetooth postavkama, ali i mijenjanju pjesme koja trenutno svira. Dakle, iz upravljačke ploče možemo kontrolirati i s više povezanih uređaja, poput Bluetooth zvučnika. Povlačenjem s lijeve strane pak dolazimo do notifikacijskog centra.

Petal Search vodi računa o aplikacijama

Što se aplikacija tiče, Huaweijev AppGallery s vremenom postaje sve bogatiji. Na njemu smo tako pronašli aplikacije za sve veće hrvatske banke, ali i za par domaćih i stranih fintechova, poput Keks Paya i AirCasha. Aplikacije su podijeljene u 18 kategorija, pa je lako pronaći što želimo. Ipak, ima ih više od 187.000.

Za slučaj da i nedostaje pokoja aplikacija, u priču uskače Petal Search, Huaweijeva napredna tražilica. Petal Search nam tako ponudi da aplikaciju instaliramo van AppGalleryja, što možemo napraviti u samo par dodira.

Petal Search potom vodi računa o tim aplikacijama, pa nas obavještava ako slučajno postoji nadogradnja za aplikaciju instaliranu van AppGalleryja, pa nam nudi mogućnost da ju, ponovno u samo par dodira, updateamo. Huawei nova 9 SE dostupan je po cijeni od 2599 kuna, a uz kupnju mobitela korisnik ima pravo na 12 mjeseci zaštite zaslona od oštećenja.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Huawei.