U suradnji s
Huawei

Isprobali smo Huaweijeve FreeBuds Lipstick, najluksuznije bežične slušalice na tržištu

Slušalice se ipak ne odlikuju samo luksuznim dizajnom, već i funkcijama

Nedavno su se na domaćem tržištu pojavile Huaweijeve nove bežične slušalice, FreeBuds Lipstick, koje kako i ime sugerira, nalikuju na ruž za usne. Međutim, premda je veliki fokus postavljen na dizajn, to ipak ne znači da se, kako smo iskusili, pažnja nije posvetila audio kvaliteti.

Crno kućište izrađeno je od metala koji odaje dojam kvalitetne izrade luksuznog proizvoda, a same slušalice su u sjajnoj crvenoj boji (nijanse između Rojo i Cornell), koja podsjeća na nijansu ruža. Iz Huaweija navode da je kućište izrađeno od nehrđajućeg čelika, te da su slušalice otporne su na koroziju i istrošenost. Ono što pak nismo očekivali je poseban miris slušalica, koji do sada nismo baš primijetili na nikakvom elektroničkom uređaju. Naime, čak i taj miris podsjeća na ruž za usne.

Kvaliteta izrade je odlična

Slušalice koje se nalaze u kućištu su open ear designa, odnosno, one ne ulaze preduboko u uho, već leže na obodima uške, a gotovo su identične FreeBudsima 4. Premda ne ulaze toliko duboko kao in ear slušalice s gumenim završetcima, FreeBuds Lipstick posve stabilno leže u uhu, premda se na prvim nošenjima doimalo kao da bi mogle ispasti. No, to nam se ipak do sada nije niti jednom dogodilo.

Kućište je, poput ruža, u dva dijela koji se čvrsto zatvaranju snažnim magnetima. Prilikom zatvaranja, magneti i naprave poprilično zadovoljavajući zvuk udaranja metala o metal, što ponovno, ostavlja poprilično dobar i dojam solidnosti izrade.

Prilično brzo punjenje s odličnom autonomijom

Po specifikacijama, FreeBuds Lipstick su gotovo identične kao i FreeBuds 4. Baterije od 30 mAh nalaze se u svakoj od slušalica, a u kućištu se nalazi 410 mAh baterija koja se može puniti USB-C punjačem. Ono što nedostaje je bežično punjenje kućišta, no zbog poprilično dugotrajne autonomije, spajanje na punjač je rijetka prilika. Kada se i spoji, slušalice, odnosno kućište, se puni razmjerno brzo, unutar sat vremena od gotovo kompletno ispražnjenog stanja. Same slušalice se pune oko 30 minuta, a ako su i slušalice i kućište ispražnjeni, kompletno punjenje nam je trajalo nešto više od 70 minuta.

Na jednom punjenju, slušalice mogu prema navodima Huaweija izdržati oko 4 sata slušanja bez aktivnog stišavanja buke, dok s uključenim stišavanjem mogu izdržati oko 2 i pol sata. U našem testiranju, bez stišavanja buke postigli smo par minuta manje od 4 sata, dok s uključenim stišavanjem uspjeli smo postići nešto više od navoda proizvođača, gotovo 3 sata slušanja. Ukupna autonomija slušalica iznosi, prema navodima Huaweija, 22 sata.

Stišavanje zvuka i nije toliko efektno

Međutim, aktivno stišavanje buke (ANC) i nije toliko potrebno na slušalicama ovog tipa. Budući da su FreeBuds Lipstick open ear dizajna, slušalice ne pružaju izolaciju potrebnu ulaskom u ušni kanal, kao što to rade in ear slušalice. I sa uključenim ANC-om, prodiranje okolišne buke je poprilično snažno, no u tišim okolinama, poput ureda gdje se čuje pokoji govor i tipkanje, FreeBuds Lipstick pružaju sasvim solidno stišavanje buke. No s druge strane, prilikom vožnje u automobilu ne osjeti se neka prevelika razlika između uključenog i isključenog ANC-a. Stoga, u većini situacija je korisnije imati dulju autonomiju baterije s isključenim ANC-om.

FreeBuds Lipstick se mogu spojiti s bilo kojim uređajem opremljenim Bluetoothom, od mobitela do računala. Za punu funkcionalnost potrebno je instalirati Huaweijevu AI Life aplikaciju, koja nam je prilikom našeg višetjednog testiranja ponudila i nekoliko updateova za softver slušalica. Unutar aplikacije nalazi se i nekoliko konfiguracijskih opcija, poput konfiguriranja toga što radi jednostruki pritisak na dršku slušalica.

Neutralan zvuk bez pretjeranog naglaska na bass

Kako smo već napomenuli na početku, na kvalitetu zvuka se nije zaboravilo. Zvuk je poprilično dobro definiran, bez pretjeranog naglaska na bass frekvencije, stoga je kvaliteta zvuka poprilično neutralna, što je poželjno. Glasnoća je zadovoljavajuća, bez mogućnosti odlaska u razine glasnoće koje bi potencijalno mogle biti štetne za uho.

Dakle, ono što je jasno je to da FreeBuds Lipstick nisu slušalice koje se odlikuju upečatljivim dizajnom, već nude i prilično dobru kvalitetu zvuka i autonomiju. Dizajn je zaista unikatan na tržištu, a detalj poput mirisa je nešto što do sada nije viđeno. Kvaliteta izrade je među boljima, ako ne i najbolja s kojom smo se do sada susreli. Dizajn, boja, kvaliteta izrade i težina kućišta definitivno karakteriziraju FreeBuds Lipstick kao luksuzni proizvod. Taj luksuz se reflektira i na preporučenoj cijeni od 1999 kuna.