U suradnji s
U suradnji s Hrvatskim uredom za osiguranje

Iznenada je završio na manjem kirurškom zahvatu koji je platio 1000 kuna. 'Mogao sam izbjeći taj trošak'

Shvatio sam da godine nisu garancija zdravlja, kaže naš sugovornik

FOTO: Shutterstock

‘Jedne večeri probudila me bol u području testisa. Jako sam se zabrinuo zato što je samo tjedan dana prije moj najbolji prijatelj otkrio da ima rak testisa’, priča nam Ivan (30) iz Varaždina dodajući da je na prvu pomislio da si umišlja.

No, bol nije popuštala i koža se upalila pa je odmah ujutro otišao na hitnu. ‘Liječnik me pregledao i ispostavilo se da imam uraslu dlaku koja se upalila. Odmah su me poslali na manji kirurški zahvat kako bi sanirali upalu’, prisjeća se.

Po odlasku iz bolnice na šalteru je dao svoju zdravstvenu iskaznicu. Ni na kraj pameti mu nije bilo da će liječenje morati platiti. S obzirom na to da nije imao dopunsko zdravstveno osiguranje kompletna obrada i zahvat stajali su ga nešto malo manje od 1000 kuna.

Što je sigurno, sigurno je

‘Iako je sve na kraju bilo poprilično bezazleno, idućih nekoliko dana intenzivno sam razmišljao o mogućim scenarijima koji mi se, baš poput ovog, mogu dogoditi nenadano. Odlučio sam ugovoriti policu dopunskog zdravstvenog osiguranja’, govori.

Od tada nije imao nikakvih zdravstvenih problema, no smatra da je učinio pravu stvar. ‘Možda će nekome zvučati bedasto, ali godine nisu garancija zdravlja. Ja jesam mlad, ali nikada ne znate što vas može zadesiti. Dobar primjer je moj prijatelj, koji je sada, na sreću, dobro’, kaže Ivan.

Korak više za sebe

Prijateljevo iskustvo ga je potaknulo da više brine o vlastitom zdravlju. Nedavno je sklopio i policu dodatnog zdravstvenog osiguranja i ove je godine otišao na sistematski pregled na koji ima pravo temeljem police.

‘Iako sam znao čuti starije članove obitelji kako pričaju o dopunskom i dodatnom zdravstvenom osiguranju, do tog mog bezazlenog slučaja nisam razmišljao na način da je to ulaganje u zdravlje te u jednu ruku i ulaganje financijske prirode’, kazao je.

Najkorisnije osiguranje

Kada je malo dublje ušao u materiju i istražio ponude, tek tada je shvatio koje benefite može ostvariti. ‘Nisam znao što pokriva osnovno, što dopunsko, a kamoli dodatno zdravstveno osiguranje’, priznaje.

I nije jedini koji tako razmišlja. Čak 81 posto naših građana otkrilo je da od svih polica osiguranja najčešće koristi upravo policu dopunskog zdravstvenog osiguranja, a čak njih 75 posto smatra da je to najkorisnije osiguranje, pokazalo je istraživanje u kojem je sudjelovalo 1006 ispitanika, a koje je provela agencija IPSOS PULS 2021. godine.

Bez obzira na to što su svjesni da dopunsko osiguranje više nije stvar opcije, nego nužnosti, građani još uvijek nisu dovoljno upućeni u razlike između dopunskog i dodatnog zdravstvenog osiguranja, a pokazala je to i video anketa provedena na proljeće u okviru informativno-edukativnog projekta Sigurnije sutra.

Razlike nisu zanemarive

Građani često dodatno zdravstveno osiguranje poistovjećuju s dopunskim zdravstvenim osiguranjem. Iako je riječ o oblicima dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja, ove police nude potpuno različite vrste usluga.

Pri ugovaranju police dopunskog zdravstvenog osiguranja treba se dobro informirati zato što se ponude mogu činiti vrlo sličnima, no razlike nisu zanemarive. Variraju od same cijene police do zdravstvenih usluga koje pokrivaju.

Što pokriva dopunsko?

Važno je istaknuti da je dopunsko osiguranje nadopuna obveznom zdravstvenom osiguranja. Točnije, ono pokriva troškove participacije pri odlasku liječniku i tijekom boravka u bolnici, a ovisno o ugovorenoj polici može pokrivati i troškove za lijekove s dopunske B liste.

Također, pokriva sudjelovanje u troškovima bolničkog i ambulantnog liječenja, dijagnostičkih pregleda u bolnici, nabave ortopedskih pomagala, kao i troškove specijalističkih stomatoloških usluga i fizikalne rehabilitacije u kući te liječenja u inozemstvu.

Kako to izgleda u praksi? Korisnici koji nemaju dopunsko zdravstveno osiguranje ako završe na bolničkom liječenju moraju platiti dio troška koji nije pokriven obveznim zdravstvenim osiguranjem. Taj iznos može narasti do dvije tisuće kuna po samo jednom računu. Što to znači? Naime, ovisno o tome što liječenje uključuje, računa može biti i više.

Redovni studenti imaju pravo na policu dopunskog zdravstvenog osiguranja na teret države Shutterstock

Što pokriva dodatno?

S druge pak strane, dodatno zdravstveno osiguranje se, s obzirom na stanje u zdravstvu i duge liste čekanje, sve više smatra ulaganjem u sigurniju budućnost. Prije svega treba istaknuti da se polica dodatnog osiguranja može ugovoriti samo u osiguravajućim kućama, a jedini uvjet za to je da imate obvezno zdravstveno osiguranje.

Budući da je usmjereno na prevenciju bolesti, korisnicima dodatnog osiguranja dostupne su razne specijalističke, dijagnostičke i laboratorijske pretrage te sistematski pregled, a mnoge druge medicinske usluge unutar ove police moguće je prilagoditi individualnim potrebama.

Pretrage se mogu obaviti u više od 200 poliklinika i bolnica u Hrvatskoj, a detalje se preporučuje provjeriti sa savjetnikom u osiguranju prije samog ugovaranja police.

Informirajte se

Svi oni koji aktivnije promišljaju o korištenju zdravstvenog, ali i bilo kojeg drugog oblika osiguranja, više informacija mogu pronaći na stranicama projekta Sigurnije sutra.

Aktualni projekt financijske pismenosti nastao je suradnjom društva za osiguranje i Hrvatskog ureda za osiguranje, uz potporu Udruženja osiguravatelja Hrvatske gospodarske komore i provodi se u okviru Nacionalnog strateškog okvira financijske pismenosti potrošača za razdoblje od 2021. do 2026. godine


Sadržaj omogućava Hrvatski ured za osiguranje.