Jesu li solari budućnost? Ovi gradovi i države misle da apsolutno jesu, imaju dobre argumente

Donosimo najbolje primjere iz inozemstva koje bi Hrvatska mogla slijediti

FOTO: Shutterstock

Prije malo više od pola godine su ugasili svoju posljednju termoelektranu na ugljen i isključili je u potpunosti iz proizvodnje struje. Tako je Portugal dokazao da prelazak na obnovljive izvore energija poput vjetra, vode i sunca nije utopija, već realno izvedivi cilj koji za sobom nosi brojne benefite.

Najzapadnija država kontinentalne Europe postavila je standard za druge po pitanju prelaska na obnovljive izvore energije. Njezin primjer bi mogla slijediti i Hrvatska kao zemlja Sunca koja ima ogromnih potencijala za iskorištavanje solarne energije.

Solarni park na vodi u Portugalu

Koliko je snaga Sunca zapravo nevjerojatna, pokazat će i najveći plutajući fotonaponski park na Starom kontinentu. Za koji bi dan portugalski megaprojekt na akumulacijskom jezeru Alqueva trebao biti u pogonu.

Postavljeno je oko 12.000 solarnih panela površine četiri nogometna igrališta, a strujom će opskrbljivati 1500 obitelji ili trećinu potreba obližnjih gradova Moura i Portel.

Danska može i izvoziti

Postignuća poput portugalskog sve su češća u Europi. Primjerice, Danska u određenim danima godine može proizvesti više od 100 posto svojih potreba, čak i imati dovoljno da napaja dijelove Njemačke i Švedske.

Sunčeva energija je popularna i u Amsterdamu gdje su kroz projekt SolaRoad na biciklističkoj stazi postavili velike module solarnih panela. Prekriveni su zaštitnim staklom i slojem koji će osigurati dodatno trenje za gume bicikala.

Podižu vrijednost nekretnine

Moć Sunca uvidjela je i hrvatska tvrtka Energia Naturalis koja kao glavne prednosti ugradnje solara navodi zaštitu okoliša i financijsku uštedu. Kao što je Telegram već pisao, prosječna cijena električne energije na europskom tržištu u stalnom je porastu pa se uz solare kućanstva mogu zaštiti od skokova u cijeni.

S obzirom na to da energenti postaju sve skuplji, ljudi sve više razmišljaju o vlastitoj proizvodnji električne energije, a legislativa Europske unije također ide u tom smjeru. Naime, zbog krize na tržištu izazvane pandemijom i ratom u Ukrajini, članice Unije okreću se održivim izvorima energije.

Ako vas zanima koliko biste uštedjeli postavljanjem solarne elektrane na svoj krov, to možete izračunati koristeći kalkulator koji je izradila tvrtka Energia Naturalis.

Japan – jedan od najvećih zagovornika solara

Uz to, solarni paneli podižu vrijednost same nekretnine te se njihova ugradnja može sufinancirati putem fondova Europske unije. Prigodna je za gotovo svaki krov, a isplati se u roku od nekoliko godina. Sam proces postavljanja nije zahtjevan, a održavanje je u principu vrlo jednostavno.

Ako odemo izvan Europe, imamo i ondje mnogo pozitivnih primjera. Japan je dugi niz godina bio predvodnik u vidu postavljanja fotonaponskih ćelija, posebice nakon katastrofe u Fukushimi 2011. godine kada je u potresu ozbiljno nastradala nuklearna elektrana.

U Njemačkoj prodaju višak

Japanci od tada ističu kako je solarna energija budućnost jer osim što pridonosi smanjenju klimatskih promjena i emisije CO2 koje uzrokuju globalno zagrijavanje, donosi veliku uštedu po pitanju financija.

Ota je japanski grad kojeg u potpunosti pokreće solarna energija te 550 domaćinstava struju dobiva kroz panele. Tamošnji mještani su za svjetske medije kazali kako se nikad nisu nadali da će umjesto za računa za struju, primati novac za nju.

Sjevernonjemački gradić Sprakebüll je također iskoristio energiju Sunca te, osim što sami sebe u potpunosti napajaju, prodajom viškova energije lokalnoj su djeci pokrili troškove pohađanja tamošnje glazbene škole.

Shutterstock

Pariški zabavni park na zelenoj energiji

Proteklog se desetljeća vide značajni pomaci u prelasku na čistu energiju, ali i dalje je taj proces nedovoljno brz. Sve više gradova i država uviđa važnost toga. Na tragu je toga i pariški Disneyland pokrenuo lani projekt gradnje solarne elektrane koja je napajati zabavni park, a završena bi trebala biti do kraja iduće godine.

U SAD-u, točnije Floridi, Disney je pak uspio svoju solarnu elektranu pretvoriti i u turističku atrakciju. Građena je u obliku glave Mickeyja Mousea, a količinom energije koju proizvodi opskrbljuje cijeli Disney World.

Kineska svemirska solarna elektrana

U Kini su izgradili solarne elektrane u obliku svog nacionalnog simbola – pandi. No, ondje imaju i drugih, pomalo futurističkih, planova sa sunčevom energijom. Nedavno su najavili kako planiraju izgraditi prvu svemirsku solarnu elektranu i to već 2028. godine.

Električna energija proizvedena tim putem pokretala bi satelite u orbiti ili se čak preusmjeravala na Zemlju, navela je Kineska akademija svemirske tehnologije.

Bez obzira na to razmišljate li o investiranju u zelenu energiju, već danas možete značajno umanjiti svoje račune. Evo i kako.

SAVJETI ZA ENERGETSKE UŠTEDE U KUĆANSTVU

‣ Troškove možete smanjiti ugradnjom sobnog termostata koji će noću ili kad ste izvan kuće biti programiran na niže vrijednosti. Smanjenje temperature za samo jedan stupanj može uštedjeti do 5% energije
‣ Svaki stupanj iznad 20 stupnjeva može dodati i 10% na računu za grijanje
‣ Smanjenje temperature u domu na 10 do 16 stupnjeva prilikom izbivanja može smanjiti račun za grijanje i do 10%
‣ Novi kondenzacijski bojler smanjit će potrošnju plina i do 20% . Zato, ako ikako možete zamijenite stari konvencionalni bojler za novi
‣ Instalacija termostatnih ventila na radijatorima može uštedjeti od 5% do 10% troška za grijanje
‣ Dobro programirani termostat može uštedjeti i do 20% energije, a troškove grijanja smanjiti za od 5 do 10%
‣ Zbog neadekvatnih prozora može se izgubiti između 10% i 25% toplinske energije u domu
‣ Idealno bi bilo imati trostruka prozorska stakla, no ona nisu jedino rješenje protiv niskih temperatura
‣ Prozirnom folijom kojom inače zadržavate svježinu u hrani, možete zadržati toplinu u sobi. Prozore prekrijte slojem folije te ih pričvrstite za okvir. Tanki sloj zraka između stakla i folije ponaša se poput izolacijskog sloja koji će zadržavati topli zrak u prostoriji, a prozorsko staklo ga neće moći hladiti
‣ Sunčeva toplina tijekom sunčanog dana može zagrijati unutrašnjost doma i zamijeniti čak 12% energije za grijanje – zato dignite rolete i razmaknite zavjese tijekom dana
‣ U pravilu se savjetuje zatvarati vrata soba, osobito kad koristite tek nekoliko soba u domu i ako održavate različite temperature u svakoj sobi.
‣ Tuširanje i kuhanje zagrijavaju zrak u prostoriji koju koristite isključivo u tom trenutku, a kasnije ćete je napustiti. Otvorena vrata će omogućiti toplome zraku da se širi susjednom prostorijom i ostatkom doma te dodatno zagrijati prostor.
‣ Ne zaboravite otvoriti i vrata pećnice nakon što ste je koristili
‣ Smanjenje temperature tople vode u bojleru do 10 stupnjeva od uobičajene može rezultirati uštedom do 22% godišnje potrošnje energije
‣ Zamijenite obične žarulje sa žarnom niti sa LED (štednim) žaruljama. Koristite rasvjetna tijela manje snage i redovito ih čistite jer zaprljanost smanjuje njihov učinak
‣ Kupujte kućanske uređaje višeg energetskog razreda. Uređaji i rasvjetna tijela energetskog razreda A troše i do 40% manje energije od istih uređaja energetskog razreda D
‣ Zamijenite dotrajale kućanske uređaje s novima. S obzirom na razvoj tehnologije, novi uređaji su učinkovitiji u odnosu na one proizvedene prije 10-15 godina
‣ Temperatura čuvanja zamrznute hrane prosječno iznosi -18°C, a podešavanjem temperature za 1°C više možete smanjiti potrošnju energije i do 5%
‣ Ako je moguće, sušite rublje na zraku, izbjegavajte sušenje rublja u sušilicama
‣ Prilagodite veličinu posuđa količini hrane koju kuhate – priprema manje količine hrane u velikoj posudi znači veću potrošnju energije


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Energia Naturalis.