U suradnji s
U suradnji s tvrtkom Nets

Kako su udruge i humanitarne organizacije preživjele korona-krizu? Evo dva sjajna primjera iz Hrvatske

Pomogle su im radionice u kojima su ih mentorirali stručnjaci-volonteri

FOTO: Pexels

Lockdown je svima iz temelja promijenio život i većina ljudi morala se prilagoditi radu na daljinu. U tom vrtlogu koji je pandemija unijela u poslovni svijet, s najvećim izazovima suočile su se humanitarne organizacije i udruge. To je prepoznala grupacija Nets, vodeći europski pružatelj platnih usluga, koja je u rujnu prošle godine pokrenula specifičan humanitarni projekt.

Pokrenuli su COVID-19 Relief fund, okupili zaposlenike iz svih ureda diljem Europe i odlučili pomoći dobrotvornim organizacijama kako bi se što efikasnije nosile s izazovima koje nosi globalna pandemija. Projektu se odazvalo više od 800 zaposlenika Netsa koji su predložili humanitarne projekte iz različitih zemalja, i na kraju odabrali devet organizacija kojima je Nets ponudio financijsku donaciju.

Zaposlenici se uključili u volontiranje

A dvije od njih su i hrvatske udruge CRVENI NOSOVI i Krijesnica. No, odlučili su napraviti i korak više. Grupacija je potaknula zaposlenike da se i sami aktivno uključe u pružanje pomoći potrebitim organizacijama. Više od 60 zaposlenika odlučilo se na volontiranje u odabranim udrugama, kojima su željeli pomoći u različitim aspektima djelovanja kao što su donacije putem online kanala, računalni alati za koordiniranje poslovanja udruga ili pak projektni menadžment.

“Na internetu postoji pregršt user-friendly platformi putem kojih su tehnološki vješti donatori skloniji podržavati vrijedne dobrotvorne svrhe i organizacije,” kaže Ladislav Grgac, Senior Business Consultant, IeS, Nets CEE-a.

Njegova znanja o crowdfundingu, bank affinity programima, digitalnom marketingu i tech rješenjima za dobrotvorne udruge, bila su nadopunjena vanjskim gostom predavačem na radionici, Jurajem Čosićem iz fintech start-upa Fortis Labor koji je predstavio ready-made platformu za vođenje neprofitnih organizacija.

Ladislav Grgac sudjelovao je u volonterskim radionicama

Klaunovsko-internetska posla

Tijekom posljednjih deset godina koliko djeluju, CRVENI NOSOVI klaunovidoktori uspješno su ozarili više od 160.000 lica po cijeloj Hrvatskoj. A onda su u ožujku prošle godine, zbog poštivanja mjera socijalne distance, bili primorani naglo obustaviti svoje šarene klaundoktorske vizite. I to baš u trenutku kada bi njihovi vedri posjeti stvarno dobro došli mnogoj djeci na dugotrajnom boravku u bolnici, ali i štićenicima domova za starije, odjednom potpuno odsječenima od svojih bližnjih.

Posebna vremena zahtijevaju posebne mjere – Crveni nosovi klaunovidoktori tako nisu duljili, već su vrlo brzo pripremili niz online sadržaja, poput zabavnih video uradaka “S klaunom nisi sam”, klaunovskih nastupa uživo prenošenih putem društvenih mreža i programa “Rezerviraj klauna online!”. Ipak, s obzirom na velike promjene u načinu rada, udruga se susrela s novim izazovima u pripremi i produkciji klaundoktorskih nastupa.

Iskustva s radionica su sjajna

Za daljnje, kvalitetnije razvijanje online programa ipak je potrebno ovladati nekim novim vještinama, a potrebna su, dakako, i dodatna financijska i tehnološka sredstva. Uz stjecanje praktičnih znanja na području digitalnih plaćanja, udruga Crveni nosovi dobila je priliku i za edukaciju iz područja upravljanja projektima. Ivana Pelivan, Senior Project Manager, IeS Delivery Excellence, Nets CEE, vodila je tematsku radionicu kako bi odgovorila na njihove potrebe za specifične projekte.

I iskustva s radionica su sjajna, kažu. “Radionica o digitalnim načinima plaćanja bila je izuzetno zanimljiva i korisna. Osvijestila mi je potencijal digitalnih platformi u kontekstu prikupljanja donacija te ću svakako nova znanja primjenjivati i imati na umu kod novih projekata i promišljanja o novim kanalima doniranja”, rekla je Mathea Milošević iz CRVENIH NOSOVA.

S njom se slaže i kolegica Anamarija Jurišić. ”Znanje koje nam je prenijela Ivana Pelivan iz osnova upravljanja projektima nam je, kao timu umjetnika, izuzetno vrijedna i korisna. Mi umjetnici imamo i smišljamo pregršt ideja, a ponekad nam nedostaje znanja o strukturi i načinu provedbe ideje koja nam se sviđa kao timu. Zahvalna sam i sretna da smo imali prilike učiti i dobiti konkretna i jasna znanja od jedne toliko iskusne i divne osobe”, dodala je Jurišić.

Ivana Pelivan, Senior Project Manager, IeS Delivery Excellence, Nets CEE Nets

Prilagodba novim potrebama

U sličnoj se situaciji našla i Krijesnica, neprofitna organizacija posvećena pružanju pomoći djeci s malignim bolestima te njihovim obiteljima. Otkad je osnovana 2000. godine, Udruga Krijesnica pomogla je više od 1.500 obitelji na različite načine – od osiguravanja besplatnog smještaja roditeljima koji nisu iz Zagreba za vrijeme hospitalizacije djeteta, preko grupa podrške i pojedinačnog savjetovanja za članove obitelji djece s malignim bolestima ili djece u terminalnim stadijima bolesti, sve do rehabilitacije te pravne i profesionalne pomoći pri ostvarivanju njihovih prava i iskoraku prema lokalnim zajednicama.

Kao i mnogim drugima, Krijesnici je protekla godina donijela niz neočekivanih prepreka, poteškoća i pitanja. Broj korisnika nastavio je svoj konzistentni rast, no zbog smanjene ekonomske aktivnosti uslijed globalne pandemije, zabilježili su pad u zaprimljenim financijskim donacijama.

‘Stekli smo praktična znanja koja ćemo primijeniti’

U udruzi Krijesnica svi su zadovoljni stečenim praktičnim znanjima. “Iako smo bili donekle upoznati s različitim mogućnostima inovacije u načinima prikupljanja sredstava, sada smo dobili praktičnu motivaciju za implemetiranje tih rješenja. Radionica se pokazala vrlo korisnom i nadahnjujućom, i kao izvrsna prilika za razmjenu ideja s kolegama iz Crvenih nosova”, zaključila je Mirela Stanić Popović.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Nets