Beauty preporuke

Magistra farmacije preporučila nam je šest proizvoda za borbu protiv akni. Znamo gdje ih naći

Osim u pubertetu, akne se znaju pojaviti i u odrasloj dobi. Saznali smo zašto

FOTO: Farmacia/TMG CREATIVE

Koža je organ kojim komuniciramo s vanjskim svijetom i svaka promjena na njoj lako je uočljiva. Pojava akni nikada ne prođe nezapaženo, a osobito ne u dobi kada ih u pravilu ne očekujemo. Akne su upalne promjene kože koje nastaju uslijed začepljenja dlačnih folikula ili izvodnih kanala žlijezda lojnica. Osim u pubertetu, mogu se pojaviti i u odrasloj dobi – zbog hormonalne neravnoteže, pogrešne kozmetike ili korištenja nekih lijekova. Sve o njima, ali i kako ih tretirati te koje proizvode koristiti otkrila nam je Aisa Zanki Zelić, univ. mag. pharm. iz Farmacije.

Preuranjeni pubertet

Preuranjenim ili prijevremenim pubertetom smatra se početak spolnog sazrijevanja prije osme godine kod djevojčica ili devete godine kod dječaka. Dijagnoza se postavlja usporedbom sa standardima za populaciju, rendgenskom slikom lijeve šake i zglavka za utvrđivanje ubrzanog koštanog rasta i mjerenjem razine gonadotropina te gonadalnih i adrenalnih steroida u serumu. Prvi pokazatelj puberteta u djevojčica je u pravilu razvoj dojki, nakon čega slijedi razvoj pubične i pazušne dlakavosti, a nakon toga i prva menstruacija. Za dječake prvi pokazatelj puberteta u pravilu je rast testisa zatim rast spolovila te razvoj pubične i pazušne dlakavosti.

Uzroci i nastanak

Na sreću, slučajeve pravog preuranjenog puberteta u ljekarnama ne srećemo često. Roditelji koji o koži djece brinu od djetetova rođenja vrlo brzo po prvim promjenama iz dječje u mladenačku kožu dolaze potražiti stručnu pomoć i sigurne preparate za njegu. Prva promjena koja se na koži događa pojava je masne kože lica uslijed pojačane proizvodnje sebuma, potaknuta početkom hormonalnog razvoja. Takva masnija koža sklona je razvoju otvorenih i zatvorenih komedona uz poneku aknu.

Sve navedeno dovodi do nakupljanja njihovih produkata u izvodnim kanalima, što stvara pogodan okoliš za umnažanje bakterija te dovodi do lokalne upale, otekline, crvenila i bolnosti. Do začepljenja izvodnih kanalića najčešće dolazi zbog čestica prljavštine, odumrlih stanica kože ili viška sebuma – zaštitnog sloja masti na licu koji proizvode žlijezde lojnice. Nakupljeni loj i odumrle stanice kože ne mogu izaći na površinu te se skrućuju i stvaraju bijelo-žutu masu koju nazivamo komedonom. Komedoni predstavljaju najblaži, a ujedno i najčešći oblik akni koji u medicini nazivamo acne comedonica. Uz promjene na koži lica vrlo često javlja se i problem pojave masnije kose te neugodnijeg mirisa tijela kod fizičkih napora.

Prikladna njega

Svaku, pa tako i najmlađu kožu s nepravilnostima, potrebno je primjereno njegovati. Rješenje uvijek treba potražiti u preparatima koji su dovoljno nježni, a ipak učinkoviti. Dermokozmetički preparati razvijeni su u suradnji s dermatolozima uz rigorozne uvjete proizvodnje i ispitivanja djelotvornosti. Osnova njege je redovito čišćenje kože lica nježnim preparatima koji će odmastiti kožu, očistiti pore te tako onemogućiti nastajanje nepravilnosti. Čišćenje kože treba postati svakodnevna rutina u jutarnjoj i večernjoj njezi. U tako nježnoj dobi najlakše ga je provoditi redovitim umivanjem preparatima koji smanjuju proizvodnju sebuma, a to postižu zbog sadržaja patentiranih komponenti kao što su filobiom koji ograničava rast bakterije C. acnes, Cink PCA, Comedoclastin i slični.

Nerijetko se događa da se koriste prekomjerne količine sredstava za čišćenje u želji da se postignu brzi rezultati, no prekomjernim odmašćivanjem dolazi do narušavanja kožne barijere pa koža postaje isušena i ljuskava. Učinak preparata nije upitan, ali je za sve, pa tako i za učinak njege, potrebno vrijeme. Nakon redovitog odmašćivanja potpora prirodnom mikrobiomu kože te hidrataciji uz ograničavanje dodatne proizvodnje sebuma postiže se njegom hidratantnim kremama koje djeluju seboregulirajuće i antiseptično. Kreme kao i čišćenje kože moraju biti redovito primijenjene dva puta dnevno.

Preparati koji isušuju

U slučaju razvoja upaljenih akni možemo ih dodatno tretirati preparatima koji će ih sasušiti. Takvi se preparati koriste nanošenjem na svaku aknu, ili u noćnoj njezi jer djeluju umirujuće i protuupalno zbog sadržaja gline i cinka, ili u dnevnoj njezi kao korektori koji sadrže niacinamid i pirokton olamin. Važno je naglasiti da se ne koriste obojani puderi kojima se nastoje prekriti nepravilnosti jer oni maskiraju, ali ne tretiraju problem te ga dugoročno mogu i pogoršati, osobito ako nisu predviđeni za korištenje kod masne i problematične kože.

Akne u odrasloj dobi

Osim u ranoj mladenačkoj dobi, akne se mogu pojaviti i u zreloj dobi. U odrasloj dobi karakteristična je pojava akni poslije 25. godine života. Osim narušavanja estetike lica, pojava akni u odrasloj dobi nerijetko je znak narušene funkcije organizma i hormonalnog disbalansa, stoga je važno utvrditi njihov uzrok i primjereno ih liječiti. Slično kao i u pubertetu, u odrasloj se dobi akne najčešće pojavljuju pri promjenama hormonske ravnoteže u tijelu uslijed čega se češće pojavljuju u žena. Uzroci akni mogu biti i vanjski faktori poput prehrane, kozmetike ili lijekova.

Pojava akni kod žena

Hormonalna ravnoteža izuzetno je bitna tijekom života. U razdobljima prilagodbe na novu ravnotežu hormona koja se događaju u menopauzi, privremeni disbalans može se očitovati pojačanim izlučivanjem žlijezda lojnica, što rezultira masnijom kožom i nastankom akni. Kako je menopauza proces kroz koji prolaze sve žene, ona je ujedno vodeći uzrok akni u odrasloj dobi. Akne u trudnoći također su vrlo česta pojava, a najčešće se javljaju u ranoj trudnoći za vrijeme najvećih promjena hormonalne ravnoteže. Sindrom policističnih jajnika jedan je od najčešćih uzroka masne kože i akni u žena. Karakteriziran je povećanim stvaranjem muških spolnih hormona, što djeluje stimulativno na žlijezde lojnice i dovodi do povećanog stvaranja sebuma.

Cushingov sindrom i akne

Cushingov sindrom razvija se uslijed povećanog izlučivanja steroidnog hormona kortizola, poznatog kao hormon stresa, što ga izlučuje kora nadbubrežne žlijezde. Poznato je da na žlijezdama lojnicama postoje receptori za kortizol putem kojih on potiče lokalno stvaranje androgena koji dovode do pojačanog izlučivanja lojnih žlijezda i razvoja akni. U nekim obiteljima postoji genetski nasljedna sklonost razvitku akni pa je pojava akni u odrasloj dobi češća ako je član bliže obitelji imao akne.

Utjecaj prehrane i kozmetike

Povezanost pojave akni i vrste prehrane još uvijek nije čvrsto utemeljena na dokazima, no vjeruje se kako prehrana s visokim glikemijskim indeksom može znatno doprinijeti njihovu razvoju. Na tržištu postoje brojni kozmetički preparati i sve češće je baš upotreba kozmetičkih preparata uzrok akni u odrasloj dobi, stoga je uvedena nova podvrsta akni pod nazivom acne cosmetica. Odrasle osobe obično imaju mješovitu kožu, s proširenim otvorenim porama, a nepravilnosti se pojavljuju u prvom redu u zoni brade i donjeg dijela obraza.

Akne su kod odraslih mnogo dublje, bolnije i češće se vraćaju. Liječenje je dugotrajnije jer je i stanična obnova s godinama sporija. U odrasloj dobi nepravilnosti nakon povlačenja često ostavljaju mrlje i ožiljke. Da bi se izbjegao negativan utjecaj kozmetičkih preparata na kožu, potrebno je koristiti provjerene i sigurne preparate u primjerenoj rutini. Ako je koža u odrasloj dobi još uvijek dosta nečista ili aknetična, svakako je potrebno pronaći uzrok problema te se obratiti medicinskom stručnjaku koji će nas voditi kroz postavljanje dijagnoze i liječenje. Njega kože je u procesu liječenja izuzetno važna.

Čišćenje je osnova njege

Temeljito čišćenje osnova je njege i u odrasloj dobi. Čišćenjem treba odstraniti sve nečistoće koje su se na koži skupile zbog vanjskog onečišćenja, stresa i dekorativne kozmetike, osobito ako je koža sklona aknama. Za početak dnevne rutine mogu se koristiti preparati za umivanje, micelarne vode ili drugi čistači. Takvi preparati ne sadrže sapune, sadrže termalne vode, služe za čišćenje i uklanjanje šminke s područja oko očiju i lica, pročišćavaju i uklanjaju nečistoće te višak sebuma.

Na temeljito očišćenu kožu preporuka je nanijeti kvalitetnu njegu primjerenu tipu i stanju kože. Za zrele kože sklone aknama može se koristiti preparat koji pomaže smanjiti nepravilnosti, pročišćava teksturu kože i smanjuje pojavu pora, čime pomaže otkriti glatku i sjajnu kožu. Glikolna i mliječna kiselina česti su sastojci u ovakvim proizvodima zbog svojih svojstava pročišćavanja teksture kože. Dodaci termalnih voda, hidrolata i hijaluronske kiseline kožu čine umirenom i hidriranom.

Akne i anti-age

Žene sa zrelom kožom nerijetko uz hidrataciju žele i učinak usporavanja pojave bora. Preparati koji sadrže retinol ili neku od njegovih varijanti svakako će biti izbor jer će umanjiti izlučivanje sebuma, a posljedično i pojavu akni. Uz to, ovi će preparati potaknuti brže odljušćivanje površinskog sloja kože, smanjenje bora te koži dati svježiji i mladenačkiji izgled. Vitamin B3, niacinamid, aktivni je sastojak koji pridonosi poboljšanju kožne barijere, intenzivno umiruje te blagotvorno djeluje na smanjenje crvenila, osobito onog zaostalog nakon upalnih procesa kao što su akne.

Dodatna njega

Sve rutine njege zahvalne su na dodatnim koracima, pa tako i njega zrele kože osobito sklone aknama. Maske koje sadrže zelenu glinu dobro su poznate po svojim detoksicirajućim svojstvima te su se pokazale iznimno učinkovitima u reduciranju akni. Zelena glina i saponarija dubinski čiste pore, uklanjaju višak sebuma te mitesere. Aloa, kamilica i proteini pšenice koži pružaju podatan i blistav izgled. Propolis pruža antiseptičko djelovanje. Eterično ulje lavande umiruje i okrepljuje kožu. Svako vrijeme nosi izazove u njezi, ali jednako tako moguće je pronaći najbolju i najučinkovitiju osobnu rutinu njege kako bi koža zablistala, a mi se pri tome osjećali zadovoljno.

Preporuka proizvoda

Što: La Roche-Posay Effaclar Pjenušavi gel za čišćenje masne, osjetljive kože sklone aknama


Što: Avene Cleanance Comedomed koncentrat protiv nepravilnosti


Što: Uriage Hyséac SOS pasta


Što: Uriage Hyséac gel za pranje masne i mješovite kože


Što: Avene Cleanance women korektivni serum


Što: Skeyndor Power retinol emulzija


Sadržaj nastao u suradnji s Farmacijom.