Nekad je nužno odabrati stranu
U suradnji s
U suradnji s Turističkom zajednicom Brodsko-posavske županije

Na dva sata od Zagreba možete upoznati život drevnih graničara i otkriti tajne Brodsko–posavske županije

Dopustite si da vas očara sjajna gastro ponuda, uživajte u društvu najgostoljubljiviji ljudi i istražite neke od najvrjednijih kulturnih dobara Slavonije

Tvrđava Brod

Slavonska Posavina, kraj čiji je kulturni identitet oblikovan višestoljetnom obranom granice Austro-ugarske monarhije od turskih osvajanja, najviše se ponosi svojim stanovnicima, čuvarima granice. Hrabri graničari i danas njeguju narodne običaje, čuvaju kulturu i povijest u selima koja, zbog njihove silne ljubavi i brige, još nije nagrizao zub vremena. U Brodsko–posavskoj županiji, zaljubit ćete se u bogatu kulturnu baštinu, čistu prirodu, tradicijsku arhitekturu i autohtonu gastroponudu. Središte županije, Slavonski Brod, obilježeno je povijesnom arhitekturom u kojoj se posebno ističe Tvrđava Brod. Građena je tijekom 18. stoljeća, kako legenda kaže “mukom i znojem graničara”, a sada je nezaobilazan spomenik bogate povijesti ovoga kraja.

Uz Tvrđavu Brod, u Slavonskom Brodu svakako posjetite franjevački samostan, jedan od najvećih baroknih samostanskih sklopova u Slavoniji ili prošetajte korzom koji nosi ime najpoznatije hrvatske spisateljice za djecu, Ivane Brlić Mažuranić. Duž korza postavljeni su likovi iz njenih bajki za koje je inspiraciju pronalazila upravo u ovome kraju.

Zbirka autentičnih arheoloških predmeta iz Svete zemlje

Jedna od mnogih kulturno-turističkih atrakcija u Brodsko-posavskoj županiji je i maleno mjesto Cernik u kojem doslovno možete uskočiti u povijesni vremeplov. Selo Cernik, smješteno u podnožju gore Psunj, ima tek oko 1600 stanovnika no ima tri značajne građevine: Franjevački samostan, baroknu crkvu sv. Petra i Kulmerov dvorac. Ovi povijesni dragulji čuvaju ostatke povijesti graničarskog kraja.

Cernički franjevci svoj samostan s crkvom sv. Petra podizali su desetljećima te su pritom prikupljali vrijednu muzejsku kolekciju. Tako se u franjevačkom samostanu može razgledati muzej biblijske građe, uključujući i predmete iz Svete Zemlje, te vrlo vrijednu arheološko-paleontološku zbirku.

U postavu muzeja je više rijetkih izdanja Biblija, od replika najstarijih rukopisa na izvornim jezicima do primjeraka hrvatskih prijevoda biblijskog teksta, ali i kulturno-povijesna knjižnica koja se ponosi s dvije iznimno rijetke inkunabule. Uz to, tu je i oko pet tisuća knjiga, ne samo religijskog sadržaja nego i iz područja umjetnosti, književnosti, medicine i prirodoznanstva.

Na ovoj jedinstvenoj izložbi još je od 1995. godine radio pater Tomislav Vuk, franjevac rodom iz Cernika te dugogodišnji profesor na Fakultetu biblijskih znanosti i arheologije u Jeruzalemu. Kao jedan od aktivnih sudionika arheoloških istraživanja u Svetoj zemlji dao je velik doprinos bogatom muzejskom postavu. Većinu izloženih predmeta za stalni postav muzejskog dijela ustupila je Kustodija Svete Zemlje.

Autentični arheološki predmeti iz zbirke patera Tomislava daju uvid u početke civilizacije zapadnog svijeta, čija je povijest bitno određena Biblijom, te prikazuju razvoj dvaju sestrinskih religija, židovstva i kršćanstva (posredno i Islama). Time muzejski postav samostana značajno doprinosi kulturi, ne samo na lokalnoj, već i na internacionalnoj razini.

Samostan u Cerniku Arhiva TZ BPŽ

Mjesto širenja pismenosti

Prije osnivanja franjevačke župe, tamo još 1623. godine Cernik je bio sjedište sandžaka, jedne od najvećih i najznačajnijih turskih upravnih jedinica. Franjevački red tako je održavao katoličku vjeru rame uz rame s Islamom koji je dominirao u Osmanskom Carstvu, a samim time i u zapadnoj Slavoniji.

U samostanu je krajem 18. stoljeća s radom započelo filozofsko učilište u kojem su se osnovama pismenosti, latinskog jezika i religije, obučavali gotovo svi začetnici slavonske kulture 18. stoljeća. Među njima je bio i Matija Antun Relković, jedan od najznačajnijih autora hrvatskog prosvjetiteljstva. Samostan je otvoren za posjetitelje, i tu se u dogovoru s paterom može i prespavati dok se šarmantna crkva sv. Petra trenutno obnavlja zbog posljedica potresa.

Srednji vijek na moderan način

Samo nekoliko stotina metara od cerničkog samostana nalazi se i treća značajna cernička građevina. Dvorac Kulmer-Marković podignut je na mjestu nekadašnje srednjovjekovne tvrđave iz 1372. u kojoj su Osmanlije imale oružarnicu, žitnicu, begov dvor, sjedište dizdara (gradskog zapovjednika) i malu džamiju, a u nju se ulazilo preko podiznog mosta.

Dvorac je zadržao izvorni srednjovjekovno-renesansni izgled te posjetiteljima omogućuje da zakorače u prošlost. Svakako ga je najbolje posjetiti za vrijeme održavanja manifestacije Srednjovjekovni grad Cernik tijekom koje posjetitelji mogu obilaziti viteške kampove, okušati se u gađanju lukom i strijelom te praćkama, pucati iz katapulta ili pak posjetiti srednjovjekovno “mučilište” u podrumu dvorca.

Viteški sajam u Cerniku Sandro Lendler

Autohtoni slavonski zalogaji i krasni posavski konji

Cernički i Novogradiški kraj poznat je po odličnim vinima, craft pivu i ginu, pa su na svim manifestacijama prisutni i lokalni vinari, craft pivari, izlagači, OPG-ovi čija gastro ponuda osvaja sva osjetila. U ponudi autohtonih jela ističu se Cernički ćupteti, ljuti kolačići od tijesta punjeni nadjevom od kobasica. Tradicionalno se peku za vrijeme svinjokolja, a koristeći današnji vokabular mogli bismo reći da je to slavonski finger food. U ponudi su i vrhunska vina okolnih vinarija čiji se vinogradi prostiru oko cijelog Cernika.

Nakon što posjetite Cernik lako ćete automobilom obići cijelu županiju jer za samo desetak minuta možete doći do idućih ljepota ovoga kraja zahvaljujući autocesti koja je u njegovoj neposrednoj blizini. Županija krije brojne prirodne ljepote kao što su pašnjak Gajna, na kojemu se mogu vidjeti autohtone pasmine podolskih goveda, posavskih konja i slavonskih svinja, a odnedavno možete uživati i u off road vožnji na quadovima.

Tu je i Bara Dvorina, odnosno područje s dugačkom šetnicom oko bare bogate ptičjim i ribljim svijetom koje se mogu promatrati s visokih drvenih promatračnica. Impresivan je i prašumski rezervat Prašnik s 300 godina starim hrastovima, od kojih neki u visinu sežu čak 40 metara.

Ćupteti Arhiva TZ BPŽ

Bijeg od gradske vreve

Brodsko – posavska županija, županija na granici svjetova i kultura može se pohvaliti i s više od 20 rančeva, salaša, rezidencija, obiteljskih gospodarstava, od tek otvorenih do onih s dugom tradicijom kakvu njeguje Eko etno selo Stara Kapela. Ovo selo, smješteno između obronaka Požeške gore, idealno je za bijeg od užurbane svakodnevice.

Kad se zasitite gradske vreve, poslovnih sastanaka i stresa, mir ćete pronaći u ovoj dolini koja ima čak devet izvora pitke vode. Iz ljubavi prema zavičaju, ovdje se čuva iskonski život tamošnjih djedova i pradjedova, poštuje slavonska arhitektura, kultura i običaji. Sjajna pozivnica za bezbrižni vikend odmor, zar ne?

Eko etno selo Stara Kapela Arhiva TZ BPŽ

Gostoljubivi kraj i čarobna etno sela

Ni ljubitelji aktivnog odmora neće ostati kratkih rukava. Mogu uživati u jahanju po uređenim rutama, na konjima iz ergele ranča Ramarin u Garčinu ili se pak okušati u paintball okršaju, na terenu paintball kluba Bunker u Gornjoj Vrbi. Ljubitelje tradicije i običaja, osim etnografske izložbe Tkalačka radionica u Staroj Kapeli, mogao bi oduševiti posjet jedinstvenom muzeju tambure u brodskoj tvrđavi ili izložba nadaleko slavne Sikirevačke čipke u istoimenom mjestu.

Na polovici puta između Nove Gradiške i Slavonskog Broda nalazi se vinorodno područje stupničkih brda i hotela s kušaonicom – magični “Stupnički dvori”. Okruženi pitoresknim brežuljcima i vinogradima, Stupnički dvori savršeno su odredište za city break o kakvom sanjamo. Ponuda hrane i vina zadovoljit će i najzahtjevnije nepce pružajući nezaboravan gastro užitak. Uz prirodu koja okružuje hotel, sadržaja svakako ne nedostaje i svatko će naći nešto za sebe, od adrenalinskih zabava do lagane, opuštajuće šetnje u prirodi.

Jahanje Nina Đurđević, arhiva TZ BPŽ

Ljubitelji fine kapljice doći će na svoje posjete li stupničko vinogorje bogato brojnim malim proizvođačima vrhunskih vina. Hotel Stupnički dvori leži u podnožju velikog vinograda, kroz koji trebate prošetati na vrh brda jer vas tamo čeka posebna nagrada – predivan pogled na čokote vinove loze koja se pažljivo uzgaja već desetljećima. Nakon aktivnog dana na raspolaganju je i intimna wellness zona hotela za potpuno opuštanje na vikendu u Slavoniji.

U kuhinji ovog hotela spremaju se specijaliteti u kojem prevladavaju lokalne namirnice: odrezak od jelena u umaku od gljiva, janjeći kotleti s aromatiziranom palentom, pačja prsa u umaku od čokolade i višanja, kuhane jabuke s puslicama i sladoledom… Uz jela se poslužuju vrhunska vina poznate vinarije Galić. Najrasprostranjenije stare sorte ovog kraja su graševina i rizling, a u novije vrijeme ima i pinota i traminca. Manji dio vinarije Galić u Stupničkim dvorima ima tradicionalno uređen vinski podrum s prostorom za degustaciju.

Tu smo kušali zavodljivi pjenušac Grande Reserve Brut Nature. Sačinjen je od sorti crni pinot i chardonnay u jednakom omjeru te uvršten na popis 10 najboljih domaćih non vintage pjenušaca klasične metode u 2020. godini. Posebno iskustvo za osjetila!

Stupnički dvori Arhiva TZ BPŽ

Bicikliranje kroz zadivljujuće krajolike

One željne istraživanja i avanture oduševit će činjenica da je cijela županija premrežena biciklističkim stazama kojima možete obići svaki kutak ovoga kraja. Bicikliranje kroz zadivljujuće slavonske krajolike, šetnje po uređenim stazama s prekrasnim pogledom, planinarenje, penjanje po pravoj stijeni starog gorja Papuk, ribolov na jezeru, obilazak vinograda i druženje u vinskom podrumu samo su mali dio onoga što ovaj predivan kraj u srcu Slavonije nudi svojim posjetiteljima.

Biser ruralnog turizma i galerija slavnog kipara

Ako vas pak zanima kako se nekada živjelo na selu, nemojte propustiti posjetiti skriveno izletište u blizini Sikirevaca. Na proplanku pokraj male šume i polja kukuruza u sikirevačkom ataru skrivena je Mlaka – imanje brojne obitelji Živić. Ovdje je pisana povijest slavonskog obiteljskog stabla, a sačuvana je u impresivnom krajoliku oplemenjenom radišnim rukama Šokaca. Savršen spoj tradicijske povijesne baštine i okrepljujuće prirode koja odmara dušu i tijelo.

Osim uživanja u prirodnim ljepotama i drevnim običajima naših starih, nađete li se u ovom kraju, svakako posjetite Vrpolje. Tu je rođen jedan od najvećih svjetskih kipara 20. stoljeća, Ivan Meštrović. Njegov izniman talent očituje se u lirskoj i dramskoj ekspresiji ljudskoga tijela, što ga svrstava među istaknute ličnosti svjetske umjetnosti prve polovice 20. stoljeća. Njemu u čast, u Vrpolju je 1972. godine otvorena Spomen galerija “Ivan Meštrović” u kojoj se s posebnom pažnjom čuva četrdesetak njegovih djela.

Galerija Ivana Meštrovića Arhiva TZ BPŽ

S gastronomske scene svakako još treba spomenuti Eko-Etno salaš Savus koji se proteže na 10 hektara brdskog krajolika s pogledom na Slavonski Brod, a udaljen je samo pet kilometara od centra grada. Na salašu se poslužuju domaći slavonski specijaliteti rađeni prema tradicionalnim receptima te spremani na vatri slavonskog hrasta pred gostima. Hrana se poslužuje u starinskom emajliranom posuđu, a vinski podrum nudi raznovrsnu ponudu slavonskih vina i rakija.

Naravno, to nije sve od ponude Brodsko-posavske županije, ali je dovoljno da županija postane destinacija, a ne prolazna lokacija. Impresivan kraj izgrađen na granici dvaju carstava, još nije iscrpio svoje kapacitete. Osim u bogatoj kulturnoj baštini, posjetitelji mogu uživati u gostoprimstvu ovog kraja obilazeći cijelu županiju i otkrivajući zaboravljene okuse i tradicije naših starih. Nekada čuvari granice, danas su čuvari okusa, prirode i baštine. Upravo tako glase novi slogan i logo Turističke zajednice Brodsko-posavske županije.


Arhiva TZ BPŽ

Sadržaj nastao u suradnji s Brodsko-posavskom Županijom