U suradnji s
U suradnji s Agencijom za komercijalnu djelatnost

Najpoznatiji krivotvoritelj besplatno je letio 260 puta. Pronašli smo dokument koji ni on ne bi mogao lažirati

Osuđen je na 12 godina zatvora, no odslužio je samo četiri. Tada mu je FBI ponudio posao

Umijeće krivotvorenja raznih dokumenata, pa tako i onih osobnih, staro je koliko i abeceda. Rimljani su varali na vlasničkim dokumentima te onima kojim se utvrđivalo pravo na nasljeđivanje zemlje, dok je u Engleskoj tijekom 19. stoljeća bilo popularno krivotvoriti novčanice.

Što je ova vrsta kaznenog djela bila raširenija, to su i zakoni za zabranu u svakoj razvijenoj zemlji bili uređeniji. Najčešće kazne bile su one novčane i zatvorske, no ponekad se optuženima propisivala i smrtna kazna.

Iako su zakoni postojali, vlastima je bilo vrlo teško identificirati krivotvorene dokumente koji su ponekad bili identični originalu, stoga su u mnogim zemljama angažirani stručnjaci za provjeru vjerodostojnosti dokumenata. Danas je provjera dokumenata dosegnula višu razinu te se uz stručno osoblje koriste razne tehnologije i metode.

Intelektualno i fizičko krivotvorenje

Pod krivotvorenjem dokumenata smatraju se svi oblici promjene istine koje mogu biti fizičke ili intelektualne. Prema fizičkoj promjeni dokument može biti izmijenjen izostavljanjem određenih stavki ili pak ručnim dodavanjem informacija koje ne postoje u izvornom dokumentu.

Intelektualna promjena, ona najčešća, odnosi se pak na sadržaj dokumenta koji uopće ne odgovara stvarnosti. U tu kategoriju spadaju primjeri poput lažnih isprava, predstavljanja tuđim identitetom, lažnih potpisa ili izvješća s netočnim informacijama.

Shutterstock

Od lažnog života do blockbustera

Jedna od zanimljivijih priča iz svijeta lažiranja dokumenata je ona osuđivanog američkog zločinca Franka Williama Abagnalea Jr., prema kojoj je snimljen i popularni blockbuster Uhvati me ako možeš.

Naime, Abagnale se kao šesnaestogodišnjak morao suočiti s rastavom roditelja, no kako bi izbjegao odabir između mame i tate s kojima će provesti vrijeme do svoje punoljetnosti, odlučio je jednostavno pobjeći.

Da bi preživio i pronašao dobro plaćen posao, prvo je krivotvorio vozačku dozvolu na kojoj je godinu rođenja pomaknuo 10 godina unaprijed te tako osigurao da umjesto 16, ima 26 godina.

Zakon spava, ali nikad ne umire

Nakon toga počeo je lažirati čekove i lažno se predstavljati. Tako je gotovo dvije godine radio kao pilot tijekom kojih nijednom nije upravljao avionom. Besplatno je prešao više od milijun kilometara, ukrcao se na više od 260 letova i posjetio više od 26 zemalja.

Okušao se u ulogama doktora i odvjetnika tijekom kojih nitko nikada nije posumnjao u njegov identitet i stručnu sposobnost. Međutim, kako je i sam izjavio, bio je svjestan da će jednog dana biti uhvaćen jer zakon možda ponekad spava, ali nikada ne umire.

Frank Abagnale o svom životu za Talks at Google Screenshot Google Youtube kanala

Uspješna karijera u FBI-ju

Poslije mnogih kriminalnih radnji i pretvaranja, Abagnale je odslužio brojne kazne u zatvorima različitih država, a na najdužu, onu od 12 godina zatvora, optužen je u SAD-u. Međutim, shvativši koliki je zapravo njegov talent lažiranja, FBI mu je nakon četiri godine odležane u zatvoru ponudio da u zamjenu za ostatak kazne počne raditi za njih.

Abagnale je na to, naravno, pristao te do danas ovaj 74-godišnjak ima više od 40 godina iskustva rada s FBI-jem. Isprofilirao se kao uspješni konzultant za sigurnost, a više od 14.000 financijskih institucija, korporacija i agencija za provođenje zakona koristi njegove programe za sprječavanje prijevara.

Za bilo koji rad u Vladi odbija primiti plaću, a za počinjena djela u mladosti, priznaje, kaje se svakog dana. Danas većinu svog prihoda ostvaruje od savjetovanja s velikim korporativnim klijentima.

Kvalificirani digitalni potpis vs. vlastoručni

Međutim, danas ponoviti sve one prekršaje bilo bi nemoguće te se postavlja pitanje što bi Abagnale učinio da je morao digitalno potpisivati dokumente s kvalificiranim potpisnim certifikatom kakav je na hrvatskoj osobnoj iskaznici ili mobilnom aplikacijom Certilia koju je razvila Agencija za komercijalnu djelatnost?

Naime, nakon što je 2015. godine prvi put u Hrvatskoj u upotrebu uvedena eOsobna, predstavljeno je i njeno novo izdanje kojim se postiže revolucija u digitalizaciji javne uprave te olakšava komunikacija i svakodnevni život građana.

Nova eOsobna s beskontaktnim čipom sadržava biometrijske podatke slike lica i otiske dva prsta, značajna unaprjeđenja protiv krivotvorenja te je prilagođena slijepim osobama. Uz to, aktivacijom elektroničkog dijela iskaznice građanima je dostupno više od 100 usluga na portalu eGrađani.

Korištenje na europskoj razini

Tako je eOsobna druge generacije certificirana prema najvišim svjetskim standardima te namijenjena za uporabu u cijeloj Europskoj Uniji. Na zahtjev putem weba ili aplikacije, moguće je zatražiti mobilni identitet i udaljene certifikate za pristupanje digitalnim uslugama te elektroničko potpisivanje dokumenata.

Bit će to prvi put da će građani moći pristupati e-uslugama koje traže visoku razinu sigurnosti putem mobilnih uređaja. Također, građani će nositi i jednu karticu manje u novčaniku jer se nove eOsobne mogu koristiti i kao zdravstvene iskaznice.

Između ostaloga, omogućen je i brži prolaz na eGateovima u zračnim lukama, što nije bilo moguće uz elektroničku osobnu iskaznicu prve generacije. Na taj se način smanjilo čekanje te pojednostavnio i ubrzao prolazak putnika.

Jednostavna aktivacija

Sve ove pogodnosti mogu se koristiti nakon aktivacije iskaznice. Za početak je potrebno preuzeti programski paket eOI Middleware, instalirati ga na računalo te umetnuti osobnu iskaznicu u čitač pametnih kartica koji je potreban samo pri prvoj prijavi.

Nakon instalacije potrebno je pokrenuti instalirani program, a unutar aplikacije odabrati opciju ‘Aktiviraj karticu’ te upisati svoj inicijalni PIN. Potom, slijedeći zadane korake, postavlja se osobni identifikacijski i potpisni PIN te PUK. Uspješnom validacijom, elektronička osobna iskaznica bit će spremna za korištenje.

Zatražite mobilni identitet

Zatim slijedi aktivacija mobilnog identiteta. Putem linka Mobile.ID može se pristupiti sučelju za registraciju u sustav Certilia kako bi vam se automatski dodijelila jedinstvena osobna vjerodajnica. Detaljne upute možete pronaći u videu.

Ako vam je ipak potrebna pomoć pri aktivaciji osobne iskaznice i mobilnog identiteta, istu možete obaviti i u policijskim upravama na mobilnim kioscima. Ukoliko izgubite inicijalne podatke za registraciju i aktivaciju, utoliko nove možete zatražiti u bilo kojoj policijskoj upravi u Hrvatskoj.

Država pokriva troškove

Osim pristupačnosti i jednostavnog korištenja, eOsobna i Certilia pružaju najvišu razinu sigurnosti uz dvostruku autentifikaciju i biometrijsku identifikaciju te time osiguravaju i veću sigurnost vaših dokumenata.

Važno je napomenuti kako trenutno nije potrebno mijenjati postojeće dokumente već će građani moći zatražiti novu osobnu po isteku važeće. Kada je riječ o maloljetnim osobama država će pokrivati troškove prvog izdavanja osobne iskaznice djece do 18 godina starosti.


Sadržaj nastao u suradnji s Agencijom za komercijalnu djelatnost.