FOTO: TMG Creative
U suradnji s
Mateja Ježovita

Njihove leće koristili su Darwin i Monet. Isprobali smo futuristički pregled vida o kojem svi pričaju

Svaki pregled je individualiziran i sastoji se od osam detaljnih koraka

U suradnji s
Mateja Ježovita

Njihove leće koristili su Darwin i Monet. Isprobali smo futuristički pregled vida o kojem svi pričaju

Svaki pregled je individualiziran i sastoji se od osam detaljnih koraka

FOTO: TMG Creative

Sat vremena, osam koraka i tri stručnjaka. U ovoj rečenici bi se mogao sažeti najiscrpniji pregled vida na kojem sam imala prilike biti. U kakvom mi je stanju vid je detaljno provjerilo troje stručnjaka u ZEISS VISION CENTRU Zagreb i to – besplatno.

Nedavno je otvoren u srcu metropole, odnosno Gundulićevoj ulici. Prvi je to centar ove tvrtke sa 175 godina starom tradicijom koji se otvorio u Hrvatskoj, a 254. u svijetu.

Dočekali smo otvorenje optike gdje klijent može dobiti naočale izrađene po mjeri svoje glave i s lećama koje su kroz povijest koju je kroz povijest koristilo 35 Nobelovca u svojim istraživanjima, znameniti prirodoslovac Charles Darwin za mikroskopiranje i čuveni francuski umjetnik Claude Monet za slikanje.

Razgovor s optometristicom

Analiza vida započela je razgovorom s optometristicom Teom Kološić o mojim radnim navikama, kako provodim dan, koji su mi hobiji, očekivanja od naočala, pozitivna i negativna iskustva, nosim li i kontaktne leće, kako vidim u vožnji…

Pitala je i što me iritira kod sadašnjih naočala, a u mojem slučaju je bilo to da kližu previše s nosa. Uz to mi zbog bliještanja prometnih svjetala nisu ugodne kod vožnje u sumrak, kao niti kod vožnje za jako sunčanih dana.

“Sve što vas smeta kod naočala rješivo je naočalnim lećama linije ZEISS PRO dostupne samo u ZEISS Centrima te pravilnim odabirom materijala i vrste nosnih capica, koje ćemo precizirati u narednom koraku, kazala je Tea.

Optometristica Tea Aleksandar Selak

Biranje naočala za posebne namjene

Sve informacije koje sam dala optometristici su potrebne kako bi se pravilno odredio dizajn moje naočalne leće.

„Budući da u slobodno vrijeme vozite bicikl, najbolje je u sportski model okvira Oakley ugraditi posebna ZEISS stakla koja će omogućiti bolju percepciju neravnina i smanjiti odsjaj sunca. A za rekreativno planinarenje korisna će biti fotoosjetljiva leća naočalnih okvira za dnevne aktivnosti“, savjetovala je optometristica i poslala me dalje kolegi optometristu Igoru Božičkoviću.

Skeniranje vida

Igor je pak zadužen za drugi, treći i četvrti korak u procesu analize vide, a sve se odvija u njegovoj maloj, ali naizgled futurističkoj, ordinaciji. Prvo mi je napravio preciznu mapu očiju na uređaju i.Profiler.

“Skeniranje traje svega nekoliko sekundi, a uređaj napravi sveobuhvatan profil vida koji je detaljan poput otiska prsta. Uređaj provodi 1.500 mjerenja za svako oko. Time vidimo jeste li kratkovidni ili dalekovidni, ali i razna oštećenja na oku. Dobivamo izrazito precizne dioptrije, posebno u slučaju astigmatizma”, rekao nam je Igor kad smo bradu smještali na postolje uređaja. Dodaje kako je uređaj jedinstven po opciji boljeg vida noću i u sumrak, što posebno traže, primjerice, lovci u svojim dioptrijskim naočalama prilikom lova u polumračnim uvjetima.

Skeniranje oka bilo je brzo i bezbolno, a uređaj je zatim poslao sve podatke na računalo koje je očitalo podatke. Igor nas je zatim uputio do biomikroskopa, pomoću kojeg nam je provjerio zdravlje očiju.

Aleksandar Selak

Dodatne provjere

I.Profiler izgleda zapravo vrlo jednostavno – velika bijela kutija u kojoj je ugrađena tehnologija koja skenira oko. Bilo je vrlo brzo i bezbolno, a jedini zadatak mi je bio pratiti crveni balon koji se vidi kroz leću od stroja.

“Uređaj zatim šalje podatke na računalo koji nam je otkrio da ste kratkovidni i imate astigmatizam”, konstatirao je Igor uputivši nas do biomikroskopa kroz kojeg nam je provjerio zdravlje očiju.

Zdravlje očiju

Dobra vijest jest da sam školski primjer kada su u pitanju prozirnost i struktura rožnice te očne leće, kao i generalno stanje mrežnice.

“U slučaju da postoje neka oštećenja, ona bi zasigurno utjecala na kvalitetu oštrine vida. Tada klijente dalje upućujemo specijalistu”, objasnio je stručnjak.

Aleksandar Selak

Holistički pristup vidu se nastavio provjerom zdravlja očiju tako da je Igor novom beskontaktnom metodom utvrdio da je moj očni tlak savršen. Objasnio mi je i da očni tlak nije vezan za sistemski tlak kao niti za godine starosti te ga se preporučuje redovito kontrolirati.

Pregled smo nastavili utvrđivanjem oštrine vida, odnosno dioptrije. U ZEISS Vision Centru objašnjavaju kako je učestalo da se osobama definira neodgovarajuća dioptrija s neadekvatnim dizajnom naočalne leće. Često klijenti dugo nisu svjesni da bi sa pravilno odabranim naočalama vidjeli puno bolje.

“Klijentica je s nama podijelila kako s prijašnjim naočalama nije mogla jasno vidjeti svoje dijete u parku na vrtuljku, dok s naočalama iz našeg centra nema tih problema. To nam govori kako je pravilno centriranje često presudno za dobivanje maksimalnih sposobnosti gledanja kroz naočale. Imati naočale i vidjeti samo dobro je nedopustivo“, rekla je Dolores Galić, direktorica ZEISS Vision Centra.

Dolores Galić, direktorica Vision Centra Aleksandar Selak

Biranje okvira je važan korak

Znajući kolika mi je dioptrija, vraćena sam Tei koja mi je pomogla odabrati naočalni okvir. Pristup odabiru okvira je totalno drugačiji od drugih optika, gdje se uglavnom sve svodi na izmjenjivanje brendova iz mora okvira.

“Kako bismo došli do pravog okvira važno je prepoznati osobnost klijenta. Tako ćemo okvirom naglasiti ili se pak samo neupadljivo nadovezati na crte lica. Primjerice, osobe koje žele istaknuti svoju samopouzdanost i jasnoću u stavovima često će se pronaći u bold okvirima, dok će samozatajne ličnosti biti sklonije nevidljivom dizajnu. Osim estetske vodilje, i potrebe vida važna su smjernica konačnog odabira”, objasnila je Tea.

Centriranje naočala na VisuFitu 1000

Nakon izabranog okvira, analizu vida nastavila sam sa specijalistom za naočalne leće, Franom Tolićem.

“Prema vidu treba imati studiozan pristup i zato je važno analizu napraviti s najnovijim uređajima poput VisuFit 1000 koji je zadnji krik tehnologije. ZEISS ga ima među rijetkima u Hrvatskoj. S njim skeniramo glavu klijenta i napravimo avatar na računalu gdje možemo jasno odrediti udaljenost između očiju, nagib glave i oblik nosa”, rekao je Fran.

Aleksandar Selak

Što ako se promaši za samo dva milimetra?

Dodaje kako je mjerenje je u većini optika i dalje manualno, pokazujući mi avatar kojeg je u nekoliko sekundi izradio uređaj. “Ako optičar promaši centriranje za samo dva milimetra to može dovesti do gubitka optičkih performansi leće do čak 40 posto”, objasnio je Fran, dodajući kako sada dolazimo do zadnjeg koraka: odabira pravilnog dizajna ZEISS naočalnih leća.

Ovdje je Fran studiozno spojio sve prethodne korake i iz širokog portfolija definirao naočalnu leću koja će maksimizirati sposobnosti moga vida.

Na temelju sveukupnih podataka i analiza, Fran mi je dao jasnu sliku o tome kakve bih naočalne leće trebala.

Najskuplje naočalne leće ne znači i najbolje optičko rješenje

“Postoji cijeli katalog iz kojeg možemo birati – od antirefleksnog do sloja otpornog na ogrebotine i plavo svijetlo. Svaka leća zapravo ima sloj koji šiti od plavog svijetla budući da smo neprestano izloženi, ali je pitanje u kojoj nam količini treba zaštita. Ako radimo cijeli dan za računalom, logično je da nam treba jača zaštita”, kazao je Fran.

Bitno je istaknuti da, dodaje, najskuplje naočalne leće ne znači i najbolje optičko rješenje za pojedinog nosioca.

“Ovdje u ZEISS Centru smo posvećeni pronalasku idealnog optičkog rješenja koji će vid klijenta učiniti maksimalnim, a u puno slučajeva to ne znači i najskuplji proizvod”, rekao je.

Idealno optičko rješenje za sve ukuse, potrebe i mogućnosti

Kad smo definirali slojeve koje mi trebaju, preostalo je još jedino čekati da stignu naočale. A na moje iznenađenje, bile su spremne za preuzimanje za manje od tjedan dana.

“Važno je napomenuti da svatko može doći na besplatnu ZEISS analizu vida. Cilj nam je educirati ljude o smislenosti i važnosti prolaska svih osam koraka u izradi naočala kako bi klijent postigao maksimalan, a ne samo dobar vid”, zaključila je Dolores Galić.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Zeiss.