U suradnji s
LG

Nova serija LG-ijevih OLED televizora ozbiljno je uzbudljiva, ne samo zbog fenomenalnih ekrana

Sadržaj donosi LG

FOTO: LG

Prije nekoliko dana na hrvatsko tržište stigla je nova generacija LG-jevih popularnih OLED televizora. Nakon prošlogodišnjih – zapaženih i nagrađivanih – modela W8, E8 i C8, nova generacija LG-a (ista slova, novi brojevi: W9, E9 i C9) donosi nam još bolje procesore, kvalitetniju sliku i više mogućnosti. U gotovo svim neovisnim izborima za najbolje televizore 2018. godine dominirala je upravo LG-ova serija OLED televizora, a po onome što smo vidjeli od nove generacije, iste nagrade očekuju ih i 2019.

Budući da se radi o naprednoj OLED tehnologiji, odnosno o samoosvjetljujućim pikselima, prikaz crne boje je praktički savršen. Za razliku od ostalih ekranskih tehnologija, pikseli su zaista isključeni kada prikazuju crnu boju, kao kada isključite žarulju u svjetiljci pa nastane mrak. Zbog toga je kontrast boja u teoriji beskonačan, što u praksi znači da su boje iznimno izražajne.

Nova generacija procesora

Osim samog ekrana, LG je poradio i na procesoru slike, pa novi modeli dolaze s unaprijeđenim procesorom Alpha9 Gen 2, koji koristi strojno učenje za analizu onoga što prikazuje, kako bi automatski optimizirao sadržaj uzimajući u obzir uvjete iz okoline. Rezultat toga je iznimno poboljšana slika, posebice kod prikaza pokreta, gdje se ne narušava točnost boja, a šum je znatno smanjen. Novi procesor dodatno poboljšava HDR sadržaj, koji će i u jače osvijetljenim prostorijama nuditi ogroman kontrast, detalje i dubine boja.

LG-jev W9 se na zid postavlja magnetima LG

Amazonova Alexa i iz Hrvatske

Uz odličan prikaz sadržaja, LG-jevi ovogodišnji televizori imaju pristup širem izboru umjetne inteligencije i prepoznavanja govora s različitih platformi. Uz ranije prisutnog Google Asistenta, dodana je Amazon Alexa koja se može pokrenuti duljim pritiskom na Amazon Prime tipku na daljinskom upravljaču. Alexa se ove godine proširila na 140 zemalja svijeta, među kojima je i Hrvatska, no potrebno ju je koristiti na jednom od sedam podržanih jezika, među kojima su engleski, španjolski, francuski, njemački, talijanski, portugalski ili ruski.

Bit će omogućen i Appleov AirPlay 2, pa će i korisnici Appleovih uređaja moći puštati video zapise sa svojih uređaja direktno na televizor. Na početnom zaslonu, odnosno upravljačkoj ploči, moći će se i upravljati povezanim pametnim uređajima koji se nalaze u domu, preko jednog zajedničkog i intuitivnog sučelja na televizoru.

https://video.adriaticmedia.hr/videos/0aSncTBo

Veliki skok ekranskih tehnologija

Kao i dosad, tržište televizora preplavljeno je hrpom skraćenica poput LED, LCD, OLED, QLED i AMOLED, no ključno je znati da se u suštini radi o izvedenicama dvije temeljne tehnologije. S jedne strane, LED i QLED ustvari se ne razlikuju mnogo i potječu iz iste tehnologije. S druge strane, OLED je posljednji veliki tehnološki skok u ekranskim tehnologijama. Premda se QLED i OLED tehnologije često miješaju zbog sličnog imena, razlike su ozbiljne.

Za razliku od LED i QLED televizora, ekran OLED se ne osvjetljava s rubova ekrana, već se svaki pojedini piksel zasebno osvjetljava. Pojednostavljeno rečeno, svaki piksel u OLED televizoru je zasebna žaruljica, koja može prikazivati boju ili se kompletno isključiti. Upravo zbog te mogućnosti isključenja pojedinog piksela omogućena je šokantno dobra vjernost boja i dubina crne boje koju nije moguće postići s LCD televizorima. Kod te ekranske tehnologije, crna boja je uvijek pomalo sivkasta, te ustvari svjetlija od prave crne.


5 razloga za LG Oled televizor

Samoosvjetljujući pikseli, savršena crna i ostale boje

Beskonačni kontrast

Procesor Alpha9 Gen 2 s umjetnom inteligencijom dodatno poboljšava HDR sadržaj

Optimizrani zvuk zahvaljujući pametnim tehnologijama

Profinjeniji i jasniji prikaz pokreta uz 120 sličica u sekundi


Fora stvari za gamere

Uz procesiranje i unaprjeđenje slike, novi procesor je zadužen za optimizaciju zvuka, kojeg može iz dvokanalnog pretvoriti u virtualni 5.1 surround. Dakle, televizor sam po sebi, sa svoja dva ugrađena zvučnika, može stvoriti zvuk koji je usporediv sa 5.1 sustavima, odnosno, kućnim kinima. Procesor također prepoznaje kakav se zvuk reproducira, pa se primjerice glasovi u filmovima ili vijestima čine jasnijima. Korisnici mogu podešavati postavke zvuka, no televizor to može napraviti sam, posve automatski.

 

Novi modeli LG OLED televizora LG

Ekrani ovogodišnjih OLED modela podržavaju i visoku brzinu osvježenja ekrana od 120 Hz, odnosno 120 sličica u sekundi. Zbog toga je prikaz jasniji i profinjeniji na brzim scenama, što je posebno dobro za sportski sadržaj i akcijske filmove.

Televizori podržavaju i Variable Refresh Rate, odnosno promjenjivu frekvenciju održavanja, što im omogućuje da brzina osvježenja fluktuira i prati brzinu osvježenja HDMI izvora. Ta funkcija je posebice pogodna za gaming, odnosno igraće konzole, koje često ne mogu postići visoke brzine osvježenja zbog čega potencijalno nastaju pucanja slike ako je veliki nesrazmjer između osvježenja ekrana i broja sličica u sekundi koji dolaze iz uređaja. Stoga, ako su brzine osvježenja što sličnije, to će prikaz biti bolji.