FOTO: Saša Ćetković
VLADIMIR REMENAR RBA-foto cetkovic

O radu i tehnološkim izazovima u banci: 'Uskoro će se na tržištu pojaviti i AI inženjeri'

S našim sugovornikom razgovarali smo o sadašnjim bankarskim IT potrebama, ali i budućim

O radu i tehnološkim izazovima u banci: 'Uskoro će se na tržištu pojaviti i AI inženjeri'

S našim sugovornikom razgovarali smo o sadašnjim bankarskim IT potrebama, ali i budućim

VLADIMIR REMENAR RBA-foto cetkovic
FOTO: Saša Ćetković

Teško je zamisliti da bismo, pored svih obveza, danas mogli naći vremena za višesatno čekanje u banci kako bismo prebacili novce sa žiro na tekući račun ili pak za stajanje u redu u pošti ne bismo li platili režije. Sada sve to sada radimo s nekoliko klikova na mobitelu. Bez tehnoloških rješenja u bankarstvu, život bi bio daleko kompliciraniji.

S time se slaže i naš sugovornik Vladimir Remenar, direktor IT operativne podrške u Raiffeisenbank Hrvatska, koji se RBA timu priključio na poziv nekadašnjeg kolege. I prije toga je radio u IT-ju u bankarskom svijetu, a ono što ga je primarno privuklo jest prostor da bude kreativan i razvija upravo rješenja koja ljudima olakšavaju život.

“Prešao sam u RBA jer su, između ostalog, bili tehnološki napredniji od drugih banaka. Uz to, svidjeli su mi se agilni principi rada koji stavljaju čovjeka na prvo mjesto, a i ekipa je zaista izvrsna i kvalitetna”, kaže nam.

Puno više od online bankarstva

Remenar ističe da je prije svega važno istaknuti da IT u bankarstvu u posljednjih nekoliko godina nimalo ne zaostaje za IT branšom općenito. Štoviše, sektor se ubrzano razvio. U IT-ju u Hrvatskoj, spomenimo, inače je zaposleno 39.689 osoba, a u 2021. godini uprihodio je vrtoglavih 427 milijuna eura.

“Koriste se najmodernije tehnologije i suvremeni procesi. IT u bankarskom sektoru reguliran je te zahtijeva stručan i strukturiran pristup. Upravo je takav i moj osoban pristup poslu, pa me je to i privuklo IT-ju u ovom sektoru”, objašnjava Remenar.

Još jedna od općih pretpostavki je ta da IT-jevci nisu toliko kreativni, no Remenar ponavlja da prostora za kreativnost ima poprilično. Dodaje da se, primjerice, svaki zadatak može riješiti na više načina te da je na IT-jevcu da pronađe optimalan način.

IT u bankarskom sektoru je reguliran i zahtijeva stručan i strukturiran pristup Saša Ćetković

Poticajna atmosfera

Uz prostora za kreativnost, RBA svojim zaposlenicima omogućuje i kontinuiran napredak. Remenar ističe da neprestano istražuju nove tehnologije i educiraju se, uz puno putovanja i odlaske na konferencije.

“Naša banka nudi puno mogućnosti razvijanja u željenom smjeru i proučavanja tehnoloških rješenja. Nudi i opciju udaljenog rada što je, barem meni, veliki benefit iz perspektive kvalitete života, odnosno ravnoteže između privatnog i poslovnog života”, poručuje.

Kućni uredi su uobičajena stvar – svatko bira raditi kako im više odgovara, ali postoje i kolege koji su svaki dan u uredu.

“Rad od kuće pruža mir i mogućnost rada bez distrakcija i punu koncentraciju. Međutim, potičemo djelatnike da dolaze u ured, radi socijalizacije. Društveno je više moguće postići uživo nego putem video poziva”, naglašava Remenar.


RBA makes IT EASY serijal je videa iz Knjazove produkcije u kojima RBA Hrvatska predstavlja pet direktora IT službi – Vladimira Remenara, direktora IT operativne podrške, Brunu Kovačevića, direktora razvoja aplikacija i testiranja, Igora Pintara, direktora IT deliveryja, Filipa Pažina, direktora IT strategije i upravljanja, i Dalibora Kovačevića, izvršnog direktora IT-a. Glavno pitanje koje se postavlja jest “Jesu li IT-jevci ljudi ili superheroji?”.

IT-jevce upoznajemo kroz njihove hobije i područja interesa, pa tako otkrivamo da Remenar uživa u ribolovu, čak i kada 12 sati sjedi bez ikakvog ulova. Još kao dijete zavolio je automobile, a uza sve obaveze uspije pronaći vremena za čitanje. Najdraža knjiga mu je Funky business: Kapital pleše samo s darovitima.

“Zbog ove knjige sam postao IT-jevac. Temeljna ideja knjige je stjecanje znanja i kontinuirano učenje koje nitko drugi ne može kopirati. Sve ostalo, netko će kopirati.”


Široka lepeza radnih mjesta

Ističe i kako je rad u IT-u kolaborativan. “Osoba neće puno postići sama kada se radi na kompleksnim rješenjima koja moraju biti dostupna i sigurna 24 sata dnevno, svih sedam dana u tjednu.” Upravo zbog toga imaju standardno radno vrijeme kako bi svi mogli zajednički raditi.

“Radno vrijeme je klizno, ali ponajviše se gleda rezultat rada, a ne vrijeme provedeno rješavajući zadatak. Postoji rutina, ali u vrlo malom postotku. Svaki dan je nova prilika za naučiti nešto novo, za one koji to žele”, ističe Remenar.

IT odjel u RBA trenutno zapošljava oko 180 ljudi, podijeljenih u četiri direkcije: Development and Testing, Delivery, Infrastructure i Governance. Remenar ističe da je lepeza radnih mjesta u IT-u široka te da se kontinuirano povećava kako se pojavljuju nove tehnologije.

“Bavimo se analizom, testiranjem, razvojem rješenja, implementacijom infrastrukturnih sustava, istraživanjem podataka, sigurnošću sustava i drugo. S obzirom na AI, vjerujem da će se uskoro pojaviti i AI inženjeri”, dodaje Remenar.

I IT-jevci pišu blogove

Remenar je diplomirao 2005. godine na Fakultetu prometnih znanosti. Ističe i da je posebno zainteresiran za područja kibernetičke sigurnosti, istraživanja o sigurnosti te forenzike mobilnih telefona.

Remenar o izazovima s kojima se susreće u radu piše i na svom blogu IT What?. Primjerice, posljednja objava posvećena je Principu Zlatokose za koji je objasnio zašto se tako zove te u kojim se sve disciplinama primjenjuje, kao što su medicina, teorija komunikacije i statistika.

“Kako primijeniti Goldilocks Rule u svakodnevnom životu i radu? Svaki cilj koji zadajete sebi ili svojim djelatnicima mora biti malo teži od trenutnih mogućnosti. Mora zahtijevati malo više truda za savladavanje novih znanja ili rješavanje novog problema. Malo izvan zone komfora”, piše Remenar.

Prvenstveno otvoren šef

Remenar je direktor IT operativne podrške, a kaže nam da je kao šef prvenstveno otvoren za prijenos informacija i razmjenu ideju.

Kada su u pitanju potencijalni kandidati za zapošljavanje, ono što će mu privući pažnju je želja za učenjem i savladavanjem novih područja, jednako tehničkih koliko i ostalih organizacijskih. “Cijenim trud koji je kandidat voljan uložiti u svoje znanje i napredak”.

RBA Hrvatska i sada zapošljava, a Remenar nam je rekao da trenutno najviše traže razvojne i DevOps inženjere. Ističe da je RBA kao poslodavac jedinstven jer će rijetko tko toliko ulagati u edukacije, istraživanje i razvoj.

Remenar je kao šef prvenstveno otvoren za komunikaciju i razmjenu ideja Saša Ćetković

Sadržaj nastao u suradnji s RBA Hrvatska.