Nekad je nužno odabrati stranu
U suradnji s
Generacijom Next

Ovi ljudi rade velike stvari; pomažu klincima da razviju najbolje STEM projekte u Hrvatskoj

Generacija Next ove godine sa 900.000 kuna podržava razvoj projekata koji uključuju primjenu znanja iz STEM-a

FOTO: Vjekoslav Skledar

Generacija Next naziv je donacijskog programa Hrvatskog Telekoma, koji objedinjuje projekte kompanije vezane uz novi val tehnoloških promjena na tržištu, a jučer je počela njegova ovogodišnja praktična faza. Riječ je, naime, o donacijskom natječaju koji mladim kreativcima, učenicima i njihovim mentorima-nastavnicima, nudi šansu da razviju odlične projekte. U srpnju ove godine stručni žiri odabrao je 45 projekata, s više od 50 mentora, a jučer se za njih održala prva od ukupno četiri radionice pod imenom Start Smart with IoT.

IoT je kratica za Internet of things tehnologiju, pojašnjava Paolo Zenzerović iz Instituta za Razvoj i Inovativnost Mladih, ili kako mi prevodimo Internet stvari. Riječ je o povezivanju raznih uređaja putem interneta i ta je tehnologija, kaže, prilično jednostavna.

„Prva radionica organizirana je kao svojevrsni ‘icebreaker’, a cilj je educirati mentore. Oni su dobili Arduino opremu, koju će dalje koristiti njihovi učenici u školi, u natjecateljskim timovima. HT je dao potrebnu opremu, a mi iz Instituta za Razvoj i Inovativnost Mladih dajemo potrebnu edukaciju, uz praćenje tijekom cijele godine. Tijekom školske godine djeca razvijaju projekte koje su prijavili na natječaju, da bi ih prezentirali na velikoj izložbi radova pri kraju školske godine“, rekao je Zenzerović i napomenuo da mentori ne moraju nužno biti profesori informatike ili matematike, to znaju biti profesori hrvatskog jezika, čak i vjeronauka.

Ozbiljno ulaganje u razvoj STEM-a

Osim u Zagrebu, edukacije za mentore ovog tjedna se održavaju u Rijeci (u Centru tehničke kulture), Puli (u Politehnici Pula, Visokoj tehničkoj poslovnoj školi), Daruvaru (u Tehničkoj školi) i Osijeku (u Osnovnoj školi Franje Krežme). Ovogodišnji mentori izabrani su iz ukupno 39 škola, fakulteta i udruga iz cijele Hrvatske.

Inače, donacijskim programom Generacija Next, Hrvatski Telekom svake godine sa 700.000 kuna podržava razvoj projekata iz STEM područja (znanost, tehnologija, inženjering i matematika). Ove će godine uložiti i više, 900.000 kuna, a tražili su najbolje projekte iz dvije kategorije – Digitalne inovacije uz IoT i Istraživački znanstveni projekti. U kategoriji Digitalne inovacije uz IoT stručni žiri odabrao je 39, a u kategoriji Istraživački znanstveni projekti pet projekata.

Učionica u koju klinci dodaju senzore

Paolo Zenzerović u razgovoru s Telegramovom novinarkom Vjekoslav Skledar

Jedna od mentorica je Maja Mačinko, učiteljica tehničke kulture i informatike u osnovnoj školi Eugena Kvaternika u Velikoj Gorici, ujedno, tajnica udruge Turopoljski tehničari koja promiče tehničku kulturu na području Velike Gorice.

„Nas je ovdje troje mentora, iz škole i udruge. Na natječaj smo prijavili dva projekta i, srećom, oba projekta su nam prošla. Jedan projekt je pametna učionica, njega će naši učenici raditi u sklopu nastave iz informatike. Naime, trenutno nam se jedna učionica super-simpatično modernizira, a naši klinci odučili su napraviti još jedan nivo više, tako da ćemo u nju dodati Internet of things detalje, poput raznih senzora.

Istovremeno, u udruzi ćemo raditi projekt kojeg smo nazvali „Rasvjeta u teglici od marmelade“. Naime, od recikliranih staklenki marmelade radit ćemo viseći luster u različitim veličinama. Za to nam treba i 3D printer, kojeg ćemo nabaviti s donacijom iz ovog natječaja, a pomoću njega ćemo printati različite motive, provući svjetleće diode, sve to spojiti i nadat se da će nam taj naš, reciklirani, kreativni luster funkcionirati“, iznijela je učiteljica Mačinko.

Klinci na radionice dolaze i subotom

Vjekoslav Skledar

U njihovoj školi, kaže ponosno, velika je navala na robotiku. Brojka djece raste, svake godine imaju sve veći broj upita iz svih razreda. „Kad bismo mogli izvesti, mislim da bi 90 posto naših učenika pohađalo nastavu iz robotike. Nažalost, ograničeni smo kapacitetom, što se tiče kadra i opreme, tako da su nam ovi projekti super stvar, jer svaka donacija povećava nam broj klinaca na radionici. Trenutno je oko pedeset učenika na robotici, više od polovice su djevojčice. To spada i u izvanškolske aktivnosti, klinci dolaze prije nastave i ostaju nakon nastave.

Entuzijazam je velik, često imamo radionice petkom i subotom navečer, ponedjeljkom imamo grupu od sedam do deset navečer, klinci ostaju u školi, ne žuri im se doma. Dolazak vikendom nije problem. Imaju puno ideja, dajem im veliku slobodu i često pustim da im ideja ne uspije, jer iz toga mogu izvući dobru pouku. Naučit će kako promijeniti stvar da funkcionira, što će im trebati za daljnji život“, tumači učiteljica Mačinko, koja je i prošle godine sudjelovala na natječaju.

Na njihovim radionicama robotike je glazba, veselje, smijeh i međusobno pomaganje. Neposredno pred izložbu u svibnju, zadnja tri tjedna, samo što ne spavaju u školi, da prijavljene projekte do kraja uspješno realiziraju, nasmijala se.

‘Okupili smo mnogo malih genijalaca’

Osim što je zabavno, jačanje znanja i vještina iz STEM segmenta ključno je za poticanje inovativnog i pametnog društva, komentirala je Nina Išek Međugorac, predsjednica žirija i direktorica Korporativnih komunikacija Hrvatskog Telekoma Naglasila je da je ponosna što su prva kompanija koja je prepoznala važnost STEM edukacije, a programom Generacija Next nastavljaju poticati STEM revoluciju u Hrvatskoj.

Paolo Zenzerović i Nina Išek Međugorac Vjekoslav Skledar

„Krenula je prva radionica za mentore, od ukupno četiri koje će se održati u cijeloj Hrvatskoj. Naš donacijski natječaj usmjeren je talentiranim mladim ljudima koje oduševljava potencijal STEM tehnologija. Institucijama čije je projekte odabrao ugledni stručni žiri osiguravamo mentorstvo, a u svibnju iduće godine planiramo veliku izložbu učeničkih radova. Vidjet ćemo što su dječica od vrlo napredne Arduino tehnologije uspjela napraviti“, rekla je Međugorac.

Od pokretanja programa 2004. godine, Hrvatski Telekom je, kaže, s gotovo 10 milijuna kuna podržao ostvarivanje oko tri stotine projekata. „Samo u zadnje dvije godine uključili smo u program čak dvije tisuće učenika, a preko 160 škola opremili smo vrhunskom tehnologijom. Vjerujemo da je to veliki impuls i poticaj, između ostalog, i našoj reformi, da se neke stvari pokrenu i da klinci dobiju ono što zaslužuju. U ovih par godina okupili smo mnogo malih genijalaca, koji jednog dana mogu postati partner Hrvatskom Telekomu, a svakako će biti velika vrijednost društvu“, poručila je Međugorac.

U šestom razredu automatizirali su uzgoj pilića

Zenzerović se, pak, prisjetio zanimljivih prošlogodišnjih projekata učenika. „Bilo je vrlo zanimljivih ideja, poput automatizacije učionice, gdje mjere količinu svjetlosti, temperaturu, zamračuju učionicu, pa do automatskih hranilica za ptice i drugih rješenja za domaće životinje i kućne ljubimce. Od kompleksnijih rješenja imali smo automatizirani pilićarnik, to je bio prošlogodišnji pobjednik.

Naime, jedan učenik šestog razreda sa svojim je timom osmislio kompletno rješenje za automatizaciju uzgoja pilića. Bila je to donekle i njegova potreba, jer mu roditelji kod kuće uzgajaju piliće. Napravio je, dakle, model u kojem pilićarnik sam zna kolika je temperatura, vlaga, treba li otvoriti ili zatvoriti prozore, je li dan ili noć, treba li istjerati piliće ili ih privući natrag, treba li ih hraniti. Pritom čovjek putem interneta, maila, dobiva obavijest treba li se uključiti u neki dio procesa oko pilića“, opisuje Zenzerović.

Vjekoslav Skledar

Podrška s akademske i poduzetničke scene

„Kroz ovaj projekt definitivno potičemo kreativnost i inženjerski način razmišljanja. Oni uporni mogu daleko dogurati, dobivaju krucijalna znanja i sigurno će to jednog dana moći dobro iskoristiti na tržištu rada“, zaključio je.

Inače, ove godine članovi Povjerenstva natječaja su ugledni predstavnici akademskog, političkog i društvenog života te poduzetništva: Tome Antičić, državni tajnik u MZIO, Bernard Gršić, državni tajnik SDURDD-a, Maruška Vizek, ravnateljica Ekonomskog instituta u Zagrebu, Goran Kezunović, ravnatelj CARNET-a, Mislav Grgić, dekan FER-a, Zvonimir Guzović, dekan FSB-a, Neven Vrček, dekan FOI-a, Ivica Puljak s FSB-a, Luka Arbus, direktor tvrtke Pet minuta, Damir Sabol, osnivač tvrtke Photomath, Marko Matijević, osnivač portala srednja.hr i mirovina.hr, Paolo Zenzerović iz IRIM-a, Saša Kramar, član Uprave za poslovne korisnike HT-a, Ana Pauzar, direktorica online poslovanja HT-a te Nina Išek Međugorac, direktorica Odjela korporativnih komunikacija HT-a.


Sadržaj donosimo u suradnji s Generacijom Next.