Planirate uzeti gotovinski kredit? Troje ljudi ispričalo nam je svoje iskustvo, izazove i razloge

Gotovinski nenamjenski krediti brza su i popularna opcija za financiranje osobnih potreba

FOTO: Unseen Studio/Unsplash

U prvih šest mjeseci 2023. godine zabilježen je porast zaduženja u obliku kredita od 800 milijuna eura, a ubrzao se i rast onih gotovinskih nenamjenskih, s 3,5 posto na 6,3 posto, govore podaci Hrvatske narodne banke.

Gotovinski nenamjenski krediti imaju relativno kratak period odobravanja, a najveća prednost im je što omogućuju slobodno raspolaganje gotovinom i financiranje osobnih potreba.

Upravo zbog toga je i Matea Brkić Lovrić (31) podigla nenamjenski kredit kako bi mogla kupiti automobil. Svoje iskustvo podijelila je s nama, prisjećajući se vremena kad je krenula u ovo zaduženje.

“Taman sam se udala te smo se odlučili na kupovinu automobila. Zadani cilj je bio nadopuniti razliku u budžetu, a u tome nikako ne bismo bili uspjeli bez dizanja kredita.”

Kredit kao svojevrsna financijska injekcija

Prilikom podizanja kredita tražili su banku koja je u tom trenutku imala najpovoljnije uvjete te su na temelju toga i odlučili gdje će i kakav tip kredita podići. Objašnjava da je ciljano dizala nenamjenski, a ističe da se ne boji kredita već smatra da može uvelike pomoći ako se dobro raspolaže s novcem.

“Ne smatram kredit nekom omčom oko vrata, već kao svojevrsnom financijskom injekcijom. Nema šanse da bi itko u normalnom svijetu u kojem živimo u kratkom roku imao toliko gotovine da si priušti kupovinu automobila ili bilo čega drugoga”, naglašava Brkić Lovrić.

Brkić Lovrić se zadužila za 20.000 eura koje je trebala vraćati kroz 10 godina, ali je sve otplatila ranije kako bi mogla podići stambeni kredit. Uvjete za kredit proučavala je preko interneta, a na kraju se odlučila za svoju matičnu banku koja je među uvjetima imala i najnižu kamatnu stopu.

Brza isplata sredstava

Sam administrativni proces nije bio pretjerano kompliciran. Iako je kredit dizala prije osam godina, sjeća se da su joj trebale možda tri platne liste i potpis poslodavca da je suglasan da ona diže kredit.

Od trenutka predaje zahtjeva pa do isplate sredstava na račun prošlo je između tjedan i deset dana. Nenamjenski kredit digao je i Zvonimir Čamber kojem su novci trebali za financiranje početnih troškova gradnje kuće.

Kako nam kaže, u tom trenutku su već imali stambeni kredit pa to nije bila opcija. Zbog poskupljenja cijena građevinskog materijala je na kraju morao krenuti i u refinanciranje.

“Bitne stvari prilikom podizanja kredita bile su uvjeti, kamatne stope i brzina realizacije. Proučavao sam ponude u raznim bankama oko dva tjedna, a kraju sam se odlučio za opciju s povoljnim uvjetima i najbržom realizacijom. Svakako treba pratiti promjene u uvjetima kredita, a ovisno o namjeni i tržište”, savjetuje Čamber.

Podizanje kredita po završetku studija

Ana (29) iz Zagreba kredit je podigla ubrzo nakon što je završila faks, odnosno čim se zaposlila i ostvarila uvjete u jednoj banci. Željela si je priuštiti automobil, a nenamjenski kredit djelovao joj je kao dobra opcija s obzirom na količinu novca koja joj je trebala. Zadužila se tako za 4000 eura koje je otplaćivala kroz period od tri godine.

“Kada sam odabirala banku vodila sam se nekim svojim prethodnim iskustvima u interakciji s bankama i odabrala sam onu u kojoj su mi najviše toga uživo objasnili. Imali su puno strpljenja sa mnom i educirali me o tome kakav kredit uzimam i kakvi su točno uvjeti.”

Prisjetila se i da su joj u jednoj banci samo dali hrpu isprintanih listova i rekli joj da sama sve iščita, iako nije financijski pismena kako naglašava. Kredit joj je omogućio da si u kratkom vremenu priušti ono što joj je trebalo, a bez neke dugoročne štednje.

“Kao studentu mi je bilo teško štedjeti zbog ograničenih prihoda i cijelog budžeta, a to mi je olakšalo da postignem cilj koji mi je u to vrijeme bio važan. No, s druge strane sam se obvezala na dugoročno vraćanje kredita, a samo godinu dana nakon sam mijenjala posao”, prisjeća se Ana.

Krediti s fiksnom kamatnom stopom

Istaknula je da kredit ipak je obaveza te da je bitno planirati ratu kredita tako da bude izvedivo redovito ju plaćati, čak i u situacijama kada je netko nezaposlen – bilo kroz nekakvu štednju ili posudbu. Posebno ističe da je važno razgovarati s mladima o financijskoj pismenosti.

Znala je da je najbitnije imati fiksnu kamatnu stopu. Takve gotovinske nenamjenske kredite nudi i OTP banka, u obliku OTP Klik kredita s fiksnom kamatnom stopom od 5,79 posto, odnosno efektivnom kamatnom stopom (EKS) od 6,29 posto.

Velika prednost OTP Klik gotovinskih kredita je i to što ih mogu podići svi kreditno sposobni građani koji su napunili 18 godina, a čak ni ne moraju u trenutku podizanja kredita biti klijenti OTP banke. Klijentom možete postati u roku od tri mjeseca od ugovaranja kredita, čak i online putem.

Iznos kredita može varirati od 1000 do 40.000 eura, kao i rok otplate koji može biti od godinu do 10 godina. Dodatni bonus je i to što nema troškova odobravanja kredita, a prijavu za sam kredit je moguće obaviti na web stranicama OTP banke.


Sadržaj nastao u suradnji s OTP bankom.