Priprema se rekonstrukcija hidroelektrane u slivu rijeke Cetine u vrijednosti od 75 milijuna eura. Evo o čemu je riječ

Hidroelektrana Orlovac dnevno proizvede dovoljno energije za cijeli Zaprešić ili Solin. I tako već 50 godina

FOTO: HEP

Za hidroelektranu Orlovac kojom se posljednjih 50 godina uspješno iskorištava energetski potencijal jedne od najvažnijih rijeka dalmatinskog zaleđa priprema se velika rekonstrukcija čija je procijenjena vrijednost 75 milijuna eura. Početak radova prve faze može se očekivati 2028., a završetak zadnje faze 2031. godine.

Predviđena je ugradnja novih tehnoloških rješenja kojima će se olakšati i poboljšati proizvodnja i upravljanje elektranom, smanjiti troškovi održavanja i povećati njena raspoloživost. Obnovom HE Orlovac produljit će se radni vijek postrojenja i omogućiti pružanje dodatnih pomoćnih usluga.

Redovito održavanje je nužno

Na objektima HE Orlovac do sada su provedene brojne modernizacije i nužni investicijski zahvati, uz redovito obnavljanje pojedinih sustava i opreme uz primjenu suvremenijih tehnoloških rješenja.

Među novijim i važnijim projektima koji su doprinijeli kvaliteti rada pogona i osiguravanju dodatnih proizvodnih kapaciteta postrojenja, remontne su aktivnosti na agregatima. Njima je osiguran pouzdan rad i raspoloživost agregata u narednih deset godina.

Krajem 2021. godine odrađen je i zahvat poboljšanja vodoodrživosti akumulacije Buško Blato kojim je postignuto usporavanje otjecanja vode u razdoblju visoke razine podzemnih voda.

Objekti u dvije države

Kada je prije pedeset godina na sjeveroistočnom dijelu Sinjskog polja puštena u rad, hidroelektrana Orlovac bila je četvrta i posljednja velika derivacijsko-akumulacijska hidroelektrana Cetinskog sliva.

Posebna je po tome što se njeni hidroenergetski objekti nalaze u dvije države – Bosni i Hercegovini te Hrvatskoj, a akumulacijsko jezero Buško Blato, jedno od najvećih umjetnih jezera u Europi, vjerojatno je poznatije i od same elektrane.

Pogled na akumulaciju i Crpnu stanicu Buško Blato HEP

Godišnja proizvodnja od 353.000 MWh

Jezero je volumena od oko 800 milijuna kubičnih metara, a puni se vodom s horizonta Livanjskog polja. Zbog energetske vrijednosti ove akumulacije koja se nalazi na 716 metara nadmorske visine, HE Orlovac može se smatrati i najznačajnijim postrojenjem u cijelom slivu Cetine.

Njena prosječna godišnja proizvodnja je 353.000 MWh, a dnevni prosjek proizvodnje može zadovoljiti potrebe kućanstava grada veličine Vukovara, Solina, Čakovca ili Zaprešića.

Mještani čine većinu zaposlenih

Osim toga, hidroelektrana Orlovac ima važno mjesto u životu lokalne zajednice. Većinu zaposlenika u pogonu čine mještani iz okolice, a hidroelektrana je otvorena za česte posjete učenika, studenata i inženjera.

I dan danas se iz pogona elektrane, s izvora Mala Ruda, voda koristi za potrebe vodoopskrbe. Kada u vrijeme visokih vodostaja okolno područje treba zaštiti od poplave, pogon se isključuje, kako se ne bi vodom dodatno opterećivala nizvodna korita rijeka.

Izgradnja HE Orlovac primarno je bila vezana uz proučavanje hidroloških uvjeta i šireg sliva Cetine u cilju energetskog korištenja još prije Drugog svjetskog rata, dok su temeljni obrisi njenog današnjeg koncepta postavljeni 1962. godine. Odobrenje za izgradnju hidroelektrane dobiveno je 1971. godine, tijekom 1973. u rad su postupno puštena sva tri agregata, a službeni početak rada HE Orlovac je 10. travnja 1974. godine.


Sadržaj nastao u suradnji s HEP-om.