Nekad je nužno odabrati stranu

Razmišljate o prelasku na solarnu energiju? Ovo su najvažnije stvari koje svakako morate znati

Istraživanja kažu kako će do 2050. godine solarne elektrane biti među najjeftinijima izvorima energije

FOTO: Shutterstock

Dok Europa razmišlja kako riješiti krizu energenata koja se nametnula kao jedan od gorućih problema, mnogi su se okrenuli zelenoj energiji. Ne čudi budući da su mnoga istraživanja potkrijepila činjenicu kako u prirodnoj energiji sunca, zemlje, vode i zraka leži budućnost.

Na popularnosti posebno dobivaju solarne elektrane koje su se u mnogim zemljama svijeta odavno već pokazale kao jeftiniji, čišći i održiviji izvor električne energije.

Benefiti solara

Do 2050. godine će svjetski proizvodni kapacitet energije dobivene od sunca rasti u prosjeku devet posto svake godine i dotad podmiriti četvrtinu globalne potražnje, pokazuju rezultati istraživanja koje je prije nekoliko godina provela Međunarodna agencija za obnovljive izvore energije (IRENA).

Zašto se uopće potencira prelazak na solarnu energiju? Pa postoji cijeli niz benefita o kojima se priča, ali i dalje nedovoljno ljudi zna za njih.

Shutterstock

Oko 16 milijuna novih radnih mjesta

U prvom redu bi energetska transformacija u narednih 30 godina trebala, prema istraživanju IRENA-e, povećati globalni BDP za 2,5 posto i zaposlenost za 0,2 posto. To je gotovo 16 milijuna novih radnih mjesta.

Uštede vezane uz klimu iznosile bi vrtoglavih 160 bilijuna dolara. Ta bi se cifra, kako je izračunala IRENA, nakupila do 2050. godine. Uz to solarne elektrane podižu i vrijednost same nekretnine.

Obećavajuće projekcije

Solarni paneli postaju jedan od najkonkurentnijih načina proizvodnje struje, a između 2010. i 2018. godine cijena im je pala za čak 74 posto. Trenutačno je malo porasla zbog situacije na tržištu s nedostatkom materijala.

Unatoč tome, IRENA procjenjuje kako će do 2050. godine pak solarne elektrane biti među najjeftinijim izvorima energije, osobito u područjima koja imaju jače izlaganje suncu.

Koliko biste vi sami uštedjeli uz solarnu elektranu, možete izračunati u kalkulatoru kojeg je napravila tvrtka Energia Naturalis.

Manja emisija CO2

Osim toga, studija pokazuje kako bi vrlo blagotvorno solarna energija djelovala na društvo i ekologiju te je potencijalno rješenje za klimatske promjene. Također, kako bi se ispunio Pariški sporazum o klimatskim promjenama, emisija ugljikovog dioksida u svijetu bi svake godine bila reducirana za 3,5 posto.

Međunarodna agencija za obnovljive izvore energije zaključuje kako bi solarna energija mogla u samo nekoliko desetljeća u potpunosti zadovoljiti četvrtinu globalne potrebe električne energije.

Snaga sunca u poljoprivredi

Suvremena istraživanja pokazuju i kako bi snaga sunca mogla revitalizirati poljoprivredni sektor koji ima potencijala da postane glavni izvor zarade u Hrvatskoj.

Osim što OPG-ovima mogu smanjiti račune za struju čak i do 70 posto, poljoprivrednici mogu uz solare i brendirati svoje proizvode i poslovanje kao zelenu destinaciju.

Shutterstock

Noćna solarna energija

Prije nekoliko je dana Sveučilište Novog Južnog Walesa (UNSW) objavilo inovativno istraživanje i kako bi se solarna energija u budućnosti mogla sakupljati po mraku. Generirali su energiju iz emisije infracrvenog svjetla, a zasad su rezultati vrlo obećavajući.

U istraživanja se potencijala solarne energije neprestano ulaže, a njome se, između ostalih, bave i na Institutu Ruđer Bošković. Lani su u svojem znanstvenom radu pojasnili kako sunčevo svjetlo iskoristiti učinkovitije i fleksibilnije koristeći plazmonička svojstva metalnih otočića nanometarske veličine.

Investiranje u zelenu energiju

Prelazak na obnovljive izvore energije ovisi i o razvoju velikih baterijskih sustava za pohranu. Bit će to na jesen i glavna tema 17. Međunarodne konferencija o pohrani i sustavima obnovljive energije (IRES 2022) u njemačkom gradu Düsseldorf.

Na njoj će se predstaviti i brojne inovacije iz svijeta održivih izvora energije, uključujući sunčevu svjetlost.

Bez obzira na to razmišljate li o investiranju u zelenu energiju, već danas možete značajno umanjiti svoje račune. Evo i kako.

SAVJETI ZA ENERGETSKE UŠTEDE U KUĆANSTVU

‣ Troškove možete smanjiti ugradnjom sobnog termostata koji će noću ili kad ste izvan kuće biti programiran na niže vrijednosti. Smanjenje temperature za samo jedan stupanj može uštedjeti do 5% energije
‣ Svaki stupanj iznad 20 stupnjeva može dodati i 10% na računu za grijanje
‣ Smanjenje temperature u domu na 10 do 16 stupnjeva prilikom izbivanja može smanjiti račun za grijanje i do 10%
‣ Novi kondenzacijski bojler smanjit će potrošnju plina i do 20% . Zato, ako ikako možete zamijenite stari konvencionalni bojler za novi
‣ Instalacija termostatnih ventila na radijatorima može uštedjeti od 5% do 10% troška za grijanje
‣ Dobro programirani termostat može uštedjeti i do 20% energije, a troškove grijanja smanjiti za od 5 do 10%
‣ Zbog neadekvatnih prozora može se izgubiti između 10% i 25% toplinske energije u domu
‣ Idealno bi bilo imati trostruka prozorska stakla, no ona nisu jedino rješenje protiv niskih temperatura
‣ Prozirnom folijom kojom inače zadržavate svježinu u hrani, možete zadržati toplinu u sobi. Prozore prekrijte slojem folije te ih pričvrstite za okvir. Tanki sloj zraka između stakla i folije ponaša se poput izolacijskog sloja koji će zadržavati topli zrak u prostoriji, a prozorsko staklo ga neće moći hladiti
‣ Sunčeva toplina tijekom sunčanog dana može zagrijati unutrašnjost doma i zamijeniti čak 12% energije za grijanje – zato dignite rolete i razmaknite zavjese tijekom dana
‣ U pravilu se savjetuje zatvarati vrata soba, osobito kad koristite tek nekoliko soba u domu i ako održavate različite temperature u svakoj sobi.
‣ Tuširanje i kuhanje zagrijavaju zrak u prostoriji koju koristite isključivo u tom trenutku, a kasnije ćete je napustiti. Otvorena vrata će omogućiti toplome zraku da se širi susjednom prostorijom i ostatkom doma te dodatno zagrijati prostor.
‣ Ne zaboravite otvoriti i vrata pećnice nakon što ste je koristili
‣ Smanjenje temperature tople vode u bojleru do 10 stupnjeva od uobičajene može rezultirati uštedom do 22% godišnje potrošnje energije
‣ Zamijenite obične žarulje sa žarnom niti sa LED (štednim) žaruljama. Koristite rasvjetna tijela manje snage i redovito ih čistite jer zaprljanost smanjuje njihov učinak
‣ Kupujte kućanske uređaje višeg energetskog razreda. Uređaji i rasvjetna tijela energetskog razreda A troše i do 40% manje energije od istih uređaja energetskog razreda D
‣ Zamijenite dotrajale kućanske uređaje s novima. S obzirom na razvoj tehnologije, novi uređaji su učinkovitiji u odnosu na one proizvedene prije 10-15 godina
‣ Temperatura čuvanja zamrznute hrane prosječno iznosi -18°C, a podešavanjem temperature za 1°C više možete smanjiti potrošnju energije i do 5%
‣ Ako je moguće, sušite rublje na zraku, izbjegavajte sušenje rublja u sušilicama
‣ Prilagodite veličinu posuđa količini hrane koju kuhate – priprema manje količine hrane u velikoj posudi znači veću potrošnju energije


Sadržaj nastao u suradnji s Energijom Naturalis.