Nekad je nužno odabrati stranu
U suradnji s
HT

Samsungov Galaxy Watch mogao bi biti najzanimljiviji pametni sat koji smo vidjeli u posljednje vrijeme

Uz praćenje sportskih aktivnosti, Galaxy Watch prati i životne navike osobe koja ga nosi

FOTO: Samsung

Ako ste ikada išli kupovati pametni sat, sigurno ste se susreli s nekim modelom čije se ime jedva može zapamtiti. Takve komplikacije u imenu često su i indikator komplikacija u korištenju. Takav je znao biti i Samsung sa svojim Gear modelima, no onda se dogodila prekretnica. Nedavno predstavljeni modeli nose jednostavan i deskriptivan naziv – Samsung Galaxy Watch.

Uz jednostavnost korištenja taj sat ima još nekoliko prednosti, među kojima je prestižnost Galaxy brenda koju je Samsung godinama gradio svojim Android mobitelima. Galaxy Watch brend nismo vidjeli na pametnom satu još od 2013. godine, što znači da je Samsung odlučio napraviti prekretnicu. Dakle, radi se o nečem novom, s nekim klasičnim karakteristikama dosadašnjih modela.

Dostupan u dvije veličine

Galaxy Watch dostupan je u dvije dimenzije; većoj od 46 milimetara koja dolazi samo u srebrnoj boji, te manjoj od 42 milimetra u crnoj ili roskasto zlatnoj. Specifikacije su im uglavnom iste, s nekoliko očitih razlika koje su povezane s veličinom samog sata. Veći model, sasvim logično, ima veću bateriju od 472 mAh, što je jedna od većih baterija u pametnim satovima na tržištu. Manji model ima 270 mAh, koji mu daje približnu autonomiju.

Jedna od ključnih stvari s Galaxy Watchem je ta što je Samsung zadužen za sve, od proizvodnje hardvera pa do softvera. Ugrađen je Samsungov vlastiti čipset, Exynos 9110 s dvije jezgre, koji troši manje energije i ima bolje performanse od nekih Android Wear modela s Qualcommovim čipsetovima. Budući da sat pogoni Samsungov vlastiti operativni sustav Tizen, kompletan softver je gotovo savršeno prilagođen hardveru.

Baterija traje do pet dana

Zbog te prilagođenosti, autonomija sata je neočekivano dobra za jedan pametni sat s razmjerno velikim ekranom (1,3 inča na većem, 1,2 inča na manjem modelu) i naprednim operativnim sustavom. Prema testiranjima, veći model može bez punjenja izdržati četiri do pet dana. Impresivna autonomija se postiže isključivanjem trajno upaljenog ekrana, odnosno, da ekran radi samo kada primaknete sat prema sebi ili kada gledate u njegov ekran.

Međutim, poanta sata je da uvijek prikazuje koliko je sati. Isključivanjem te funkcije te uključivanjem trajno uključenog ekrana (poput trajno uključenog ekrana na Samsungovim mobitelima), autonomija pada za samo jedan dan, odnosno na tri do četiri puna dana. Takva autonomija bila bi neočekivana za nekog konkurenta. Naravno, aktivnije korištenje, poput praćenja vježbanja, snažnije troši bateriju. Sat, naravno, treba biti vidljiv u svim uvjetima, pa je zahvaljujući AMOLED tehnologiji ekrana on vidljiv i po najjačem ljetnom suncu.

Baterija se snažnije troši, primjerice, tijekom trčanja ili neke od drugih 18 vježbi dostupnih za praćenje u vanjskom prostoru, budući da sat prati GPS poziciju. Nakon vježbe, u Samsung Health aplikaciji će se prikazati ruta kojom se trčalo, vrijeme trčanja, tempo trčanja i neke druge slične statistike. Također, sat će ispitati i koliko ste kalorija potrošiti na treningu. Kalorije se mjere putem ugrađenih senzora, kao što je slučaj s drugim pametnim satovima.

Unikatna kruna oko ekrana

Ono što niti jedan drugi pametni sat nema je kotačić oko ekrana. Ako koristite analogni sat, dobre su šanse da imate oko brojčanika onu krunu koju možete pomaknuti i koja ako nije na pravom mjestu, užasno živcira. Samsung je tu krunu pretvorio u novi način interakcije sa satom. Umjesto da satom upravljate prstom, koji realno pokrije pola ekrana kada ga dodirnete, satom možete upravljati okretanjem te krune.

Cijelo sučelje je, naravno, prilagođeno okruglom ekranu, pa se sve ikone za aplikacije i funkcije nalaze posložene u kružiće oko ruba. Stoga okretanjem krune možete odabrati aplikaciju koju želite pokrenuti. Primjerice, Spotify, čiji službeni dolazak u Hrvatsku još iščekujemo. Kad smo već kod Spotifyja, u njegovu aplikaciju na satu se mogu učitati playliste, koje se potom može slušati bez mobitela, putem spojenih Bluetooth slušalica.

Dakle, za korištenje Spotifyja ne treba internetska veza. Internet također ne treba za praćenje razine stresa, što je također ugrađeno u sat. Sat će vam cijeli dan pratiti razinu stresa koji doživljavate, pa ćete primjerice moći znati koji od kolega na poslu vas je više živcirao toga dana. Galaxy Watch također može sugerirati da bi bilo bolje da se smirite putem jedne od ugrađenih vježbi disanja za smirivanje.

Internet svuda, čak i bez mobitela

Međutim, ako vam treba internetska veza na satu, Galaxy Watch ima ugrađenu LTE povezivost. Za ostvarivanje te veze nije potrebno umetanje nikakve SIM kartice, već se za internetski pristup koristi e-SIM, novija tehnologija koja omogućuje skeniranje podataka sa SIM kartice umjesto njenog umetanja. Tako na trčanje ili na neku drugu sportsku aktivnost možete krenuti bez mobitela koji, naravno, samo smeta u džepu. No zbog internetske povezivosti sata ne morate odustati od komunikacije s ostatkom svijeta.

Na kraju, dolazimo do funkcije koju zaista nema niti jedan drugi sat. Radi se o zvuku otkucavanja sata, kakav bi bio tipičan za neki analogni sat. Da, kada se uključi ta funkcija, iz malenog zvučnika koji se inače može koristiti za pozive, dopire zvuk kucanja. No, samo kada je uključen ekran, kako bi se uštedjela baterija i kako ne bi bilo nepotrebnih zvukova, primjerice kada se spava. Novost je praćenje spavanja, uključujući i REM fazu.

Galaxy Watch u LTE verziji u obje veličine dostupan je u HT-ovoj web trgovini, a u tijeku je pretprodaja uređaja.