Sezona krpelja u punom je jeku. Pitali smo stručnjaka kako najbolje zaštititi ljubimce

Dr. med.vet. Krešimira Martinkovića pitali smo važne stvari o zaštiti ljubimaca od krpelja

Close-up view of tick on human finger against dog lying in grass.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

“Bolje spriječiti nego liječiti” preporuka je koja vrijedi i kada je zdravlje kućnih ljubimaca u pitanju. Redoviti pregledi kod veterinara, cijepljenje i adekvatna zaštita od krpelja i buha tijekom cijele godine osnove su kojih bi se trebalo pridržavati. Zaštita je posebice važna u ove proljetne mjesece kada je sezona krpelja u punom jeku. Osim kvalitetne ogrlice ili ampule, važno je pregledavati ljubimca nakon šetnje te reagirati brzo ako unatoč zaštiti vaš pas ili maca “pokupe” krpelja. Dr. med.vet. Krešimira Martinkovića s Klinike za zarazne bolesti Veterinarskog fakulteta u Zagrebu pitali smo važne stvari koje trebate znati o zaštiti ljubimaca od krpelja.

Što svaki vlasnik pasa i maca treba znati o zaštiti od krpelja?

– Svaki vlasnik psa ili mačke mora biti svjestan da su krpelji svuda oko nas i da rečenica da njihov ljubimac nikada nije imao krpelja ne znači kako ga neće dobiti. U ne tako davnoj prošlosti govorilo se da su krpelji najopasniji u proljeće i jesen te da tada treba voditi računa o zaštiti. Međutim, kako je klima sve toplija te više nema oštrih zimskih mjeseci, svjedoci smo da su krpelji prisutni tijekom cijele godine.

Gdje vreba najveća opasnost od krpelja po regijama u Hrvatskoj, gdje su najopasniji?

– Svaka regija ima svoja mjesta na kojima obitavaju krpelji. Najčešće se radi o šumama i šikarama, obalama rijeka i jezera te svim mjestima koja se ne održavaju redovito. U Zagrebu su, na primjer, najopasniji na nasipu kod rijeke Save i na Medvednici. Međutim, nošeni vjetrom mogu dospjeti i na ostala područja.

U čemu je razlika između ampule i ogrlice. Kako djeluju?

– Razlika između ampule i ogrlice je u načinu primjene i trajanju zaštite. Treba paziti da preparat odgovara dobi i težini životinje te da ne dođe u kontakt s očima ljubimca. Psima tjelesne mase do 10 kg ampula se aplicira na kožu međulopatičnog područja na jedno mjesto. Kod pasa težih od 10 kg sadržaj ampule potrebno je ravnomjerno rasporediti na četiri mjesta na kožu od međulopatičnog područja do korijena repa. Nakon nanošenja ampula djeluje na buhe i krpelje tako što ih tjera od životinje a ukoliko dođu u kontakt, ubija ih. Ampula pruža zaštitu vašem ljubimcu protiv buha u trajanju od četiri tjedna, krpelja tri do četiri tjedna i repelent je za papatače dva tjedna. Preporuka je redovito aplicirati ampulu. Ogrlica također djeluje na buhe i krpelje na način da ih odbija, a iste koje dođu u kontakt sa djelatnom tvaru paralizira, potom i ubije. Ogrlica se stavlja oko vrata životinje što je bliže moguće koži. Ona djeluje do osam mjeseci protiv buha i krpelja, a ukoliko je krpelj već prisutan na psu prije aplikacije, potrebno ga je ukloniti.

KAKO DJELUJU ADVANTIX I FORESTO

Kada tražiti savjet veterinara?

– Odabir najboljega preparata za zaštitu ljubimca najbolje je obaviti u dogovoru sa veterinarom. U obzir treba uzeti mnogo čimbenika kao što su dob i veličina životinje, eventualne prijašnje reakcije na neki antiparazitik, kao i mjesta na kojima životinja boravi i gdje se kreće.

Što ako ljubimac “pokupi” krpelja?

– Svakog ljubimca treba detaljno pregledati poslije svake šetnje. Ukoliko je krpelj došao na životinju i još slobodno hoda i traži pogodno mjesto za hranjenje, lako ga je ukloniti. Ukoliko se životinja ne pregledava učestalo i krpelj započne svoje hranjenje i biva “zakvačen” za kožu ljubimca, treba ga ukloniti.

Rizik od zaraze značajno se smanjuje redovitom upotrebom repelenata kao što su ampule Advantix i ovratnik Foresto. Oni štite psa od krpelja, buha i ostalih nametnika uz samo jednu primjenu. U dodiru s djelatnim tvarima, nametnici ugibaju prije nego li ugrizu ljubimca. Ampula Advantix nanosi se svaka četiri tjedna na kožu psa, a ovratnik Foresto namijenjen je i mačkama i psima te pruža do osam mjeseci zaštite.