U suradnji s
U suradnji s tvrtkom HEP

Struja je odnedavno skuplja 10 posto. Energetski stručnjak: 'Samo gašenjem TV-a noću štedi se 78 kuna godišnje'

Marko Bišćan sa Instituta Hrvoje Požar kaže da uređaje krivo biramo, ali ih i krivo koristimo. No, postoji aplikacija koja će nam pomoći smanjiti troškove

FOTO: TMG Creative

Često zaspete ispred televizora i zaboravite ga ugasiti. On tako nastavi gorjeti cijelu noć. Loša navika, ali ne obazirete se na to. I ne razmišljate o tome da vam to izbija novac iz džepa. A upravo se to događa. Godišnje ste kraći za točno 78 kuna.

“Da, točno toliko godišnje potrošite samo zato što vam televizor nepotrebno radi. Isto tako, prosječan televizor uključen šest sati dnevno, godišnje će potrošiti električne energije u vrijednosti od 120 kuna”, kaže nam dipl. ing. el. Marko Bišćan, stručnjak sa Energetskog instituta Hrvoje Požar.

TV valja gasiti noću

“Da vam objasnim ovu situaciju vezanu za primjer televizora. Uzmimo da se radi o novijem televizoru, kupljenom unatrag godine dana, energetskog razreda F, veličine dijagonale 102 cm. Ako se koristi 16 sati dnevno, 8 sati kada se i aktivno gleda i 8 sati nepotrebno u noćnim satima, ukupno utrošena električna energija iznosi oko 260 kWh godišnje”, govori te dodaje:

“Ako se eliminira nepotrebni noćni rad tada potrošnja iznosi oko 130 kilovat sati godišnje. Time se eliminira nepotrebna potrošnja od 130 kWh godišnje. Kako je eliminirana noćna potrošnja, a jedinična cijena električne energije u noćnim satima iznosi oko 0,6 kuna/kWh, sa svim porezima i naknadama, tada godišnja ušteda iznosi oko 78 kuna godišnje.”

Građani su educirani, ali navike se teško mijenjaju

Zadnjih 15 godina Bišćan se bavi temama iz područja energetske učinkovitosti, odnosno uštedama i smanjenjima potrošnje električne energije uz poveznice na obnovljive izvore energije.

S Bišćanom smo, u vrijeme kad su cijene odletjele u nebo, jer struja je od 1. travnja prosječno poskupjela 9,6 posto, što je mjesečno najmanje 30 kuna više nego što smo dosad plaćali, pričali o tome kako sve možemo utjecati na ekonomičniju potrošnju električne energije u domu.

“Većina građana upoznata je s najjednostavnijim savjetima poput ugasi svjetlo u prostoriji koju ne koristiš, peri posuđe i rublje u noćnim satima kada je jeftinija tarifa, no problem je što se navike najteže mijenjaju tako da je potrebno vrijeme kako bi se neke aktivnosti usvojile”, tvrdi Bišćan.

Krivi odabir aparata

Najčešće pogreške u korištenju električnih uređaja, ističe, su krivi odabir aparata ili krivi način njihovog korištenja.

“Tako bi primjer za krivi odabir potrošača mogla biti kupnja hladnjaka sa zamrzivačem čiji volumen ne odgovara potrebama korisnika. Potrošnja hladnjaka sa zamrzivačem direktno ovisi o hlađenom i zamrznutom volumenu. Tako će prosječan hladnjak volumena 250 litara, od kojih je 200 litara hlađeno, a 50 zamrznuto, utrošiti oko 160 kWh godišnje.

Hladnjak iste učinkovitosti, ali većeg volumena, primjerice 250 hlađeno i 100 zamrznuto utrošit će oko 200 kWh godišnje. Znači, kućanstva veličinu hladnjaka trebaju prilagoditi stvarnim potrebama”, objašnjava Bišćan.

Izračunao dipl. ing. el. Marko Bišćan

Perilica se puni do maksimuma kapaciteta

“Tu je i krivi način korištenja uređaja. Uzmimo kao primjer prosječnu perilicu kapaciteta od 7 kilograma, koja se koristi svaki dan. Ona troši tada oko 235 kWh godišnje. A najčešće perilicu rublja ne koristimo napunjenu do maksimuma svog kapaciteta”, ističe Bišćan.

Znači, ako perilicu napunite sa 6 kilograma umjesto sa 7 ona ona će odraditi 365 ciklusa. A ako je napunite sa 7 kilograma odradit će 313 ciklusa za istu količinu opranog rublja i potrošit će električne energije 200 kWh godišnje umjesto da potroši 235 kWh godišnje.

Spas u pravi čas – aplikacija pomaže da uštedimo

Osim korisnih savjeta kako da koja kuna više ostane u novčaniku, Bišćan nam je predstavio i novu aplikaciju Provjera učinkovitosti uređaja koja omogućuje jednostavnu usporedbu proizvoda, izračun troškova i odabir proizvoda uz pomoć nove europske baze podataka proizvoda.

Ona, naime, pomaže u kupnji jer pruža mogućnost pretvorbe energije u kWh koja je iskazana na energetskoj oznaci u troškove, odnosno u kune. Aplikacija je razvijena u sklopu projekta Label 2020 kojem je cilj pomoći tranziciji tržišta prema novim energetskim oznakama

“Sam programerski razvoj aplikacije izradila je Austrijska energetska agencija, koja koordinira cjelokupan projekt Label 2020. Naš zadatak je bio testiranje aplikacije, prilagodba i prijevod na Hrvatski jezik te u narednom periodu promocija alata”, objašnjava Bišćan.

Skenirate kod i sve saznate

Aplikacija radi samo sa uređajima koji posjeduju novu energetsku oznaku, a može se prepoznati po QR kodu u desnom kutu.

“Skeniranjem QR koda ili unosom proizvođača i modela, aplikacija preuzima ključne informacije o proizvodu iz EU baze podataka te daje usporedan prikaz za sve odabrane proizvode. U aplikacije je moguće odabrati način korištenja uređaja čime se dobivaju i prilagođeni očekivani troškovi za električnu energiju i vodu”, priča nam Bišćan te nastavlja:

“Unosom i samih cijena moguće je dobiti ukupan trošak za proizvod u očekivanom vijeku korištenja uređaja. Dakle, prije svega aplikacija je namijenjena onima koji kupuju novi uređaj” objašnjava Bišćan te poručuje građanima:

“Koristite aplikaciju prilikom kupnje novih uređaja jer ćete na temelju potpunijih informacija donijeti ispravnu odluku koji proizvod kupiti. Nemojmo zaboraviti, većinu tih proizvoda ćemo koristiti sljedećih 10-ak godina”, savjetuje Bišćan.

Pametnom kupovinom štedimo energiju, ali i kune

Energetski učinkoviti uređaji troše manje energije tijekom svog radnog vijeka bez žrtvovanja kvalitete, izvrstan su način za uštedu energije. Odabirom uređaja visokog energetskog razreda pojedinci daju svoj doprinos očuvanju okoliša s obzirom na to da takvi uređaju troše manje vode i električne energije.

Stoga uvijek treba imati na umu da su nam upravo pouzdani i energetski učinkoviti uređaji garancija za energetski održivu budućnost, a njihovom kupovinom i korištenjem štedimo i na računima za režije. Klimatske promjene egzistencijalna su prijetnja Europi i svijetu, a potrebno je djelovanje svih zemalja u svijetu kako bi se porast globalne temperature ograničio u skladu s Pariškim sporazumom.

EU je klimatske promjene stavio u središte svoje vanjske politike. Klimatskim ciljevima doprinosi i HEP provedbom obnovljivog scenarija razvoja i projekata učinkovitog upravljanja energijom.

Štedjeti energiju je jednostavno

A kako stručnjak za uštede štedi energiju u svom kućanstvu?

“Jednostavno. Perilicu rublja i perilicu posuđa uvijek koristim tek kada su napunjene do maksimalnog kapaciteta i u velikoj većini u noćnim satima kad je jeftinija tarifa. Svjetla u prostorijama koje se ne koriste uvijek su isključena”, kaže otkrivajući nam kako on štedi na grijanju.

“Koristim digitalni termostat koji ima mogućnost kontrole preko aplikacije na mobitelu uz predefinirane vremenske rasporede željenih temperatura tako da kada nema nikoga doma grijanje je uvijek u noćnom režimu rada na smanjenoj temperaturi”, zaključuje Bišćan.


Sadržaj nastao u suradnji s HEP-om.