U suradnji s
U suradnji s Visokim učilištem Algebra

Studenti ovog Visokog učilišta stječu znanja u Londonu, Parizu i Silicijskoj dolini. Razgovarali smo s dekanom

Istovremeno se može studirati u Londonu i Zagrebu, a studenti tako stječu dvije diplome, kazao je doc. dr. sc. Mislav Balković

FOTO: Aleksandar Selak

“Shvatiti još za vrijeme studija kakav je sustav vrijednosti drugih naroda, kako voditi multinacionalni tim na projektu ili kako se u rješavanju stvarnih problema kompanija natjecati s drugima, gotovo je neprocjenjivo ako sebi želite međunarodno relevantnu karijeru”, govori doc. dr. sc. Mislav Balković, dekan Visokog učilišta Algebra.

Naime, Algebra se u svom poslovanju na prvom mjestu zalaže za internacionalizaciju obrazovanja, smatrajući da je stjecanje obrazovnog iskustva u multikulturalnom i multinacionalnom okruženju velika prednost za sve studente.

Suradnja s Goldsmithsom i EPITECH-om

Algebra surađuje sa 140 stranih visokih učilišta, praktički sa svih kontinenata, čime se studentima pruža prilika da tamo provedu semestar ili dva na razmjeni te da povremeno, kao gostujućeg predavača, imaju priliku poslušati nekog od nastavnika iz tih ustanova.

Takav je oblik internacionalizacije, kako kaže dekan, manje-više standard u svim domaćim visokim učilištima i neki minimum onoga što ustanova može učiniti.

Kao suradnje na koje su izrazito ponosni, ističu onu s londonskim Goldsmithsom, jednim od 500 najboljih sveučilišta u svijetu i s jednom od najprogresivnijih francuskih škola, EPITECH-om.

Omogućeno stjecanje dviju diploma

Partnerstvo s Goldsmiths sastavnicom Sveučilišta u Londonu studentima omogućuje studiranje na engleskom jeziku u područjima računarstva, dizajna i digitalnog marketinga, a studirajući u Zagrebu po britanskim i domaćim standardima, istovremeno stječu i hrvatsku i britansku diplomu.

“Interes za studijima koje Algebra od ove jeseni provodi u sklopu suradnje s Goldsmithsom već je iskazalo više od 160 studenata na portalu Postani student, od kojih je za njih sedamdesetak upravo ovo prvi izbor studija”, kazao je dekan Balković, a nastavno na suradnju s EPITECH-om dodaje: “Studenti koji studiraju združeni studij diplomske razine ‘Internet stvari i umjetna inteligencija’ kojeg provodimo u suradnji s EPITECH-om, prvu godinu studija provode na Visokom učilištu Algebra u Zagrebu, a drugu u EPITECH-u u Parizu, pritom stječući hrvatsku i francusku diplomu”.

Aleksandar Selak

Ljetne škole i programi

Također, kao još jednim od koraka u internacionalizaciji, Algebra se može pohvaliti organizacijom ABC BootCampsa, dvotjednog ljetnog programa u kojem sudjeluju sudionici iz cijelog svijeta upoznavajući se pritom s funkcioniranjem najuspješnijih svjetskih tehnoloških kompanija kroz mentorski pristup.

“Ovaj program ne provodimo u Hrvatskoj nego u Silicijskoj dolini u Kaliforniji, Torontu i na onim mjestima u svijetu gdje možemo studentima pružiti suradnju sa svjetski relevantnom industrijom”, ističe dekan Balković.

Tu je i međunarodna ljetna škola koja se ovog ljeta održava na Algebrinom kampusu u Zagrebu te na kampusu Sveučilišta u Zadru, gdje će studenti iz Francuske, Danske, Meksika, Kanade i drugih zemalja, imati priliku učiti o najnovijim trendovima iz svijeta digitalnih tehnologija.

Strani studenti donose nove ideje

U kompleksnom procesu internacionalizacije obrazovanja veliki se značaj stavlja na strane studente, a kako kaže dekan, cilj je u narednih nekoliko godina udio stranih studenata povećati na oko 25 posto ukupne studentske populacije.

“Vjerujemo da ćemo kroz čitavu akademsku godinu imati najmanje 30 posto stranih studenata u kampusu što je velika vrijednost za sve studente, posebice domaće jer strani studenti donose drugačije ideje i sasvim drugačije pristupe obrazovanju i radu”, ističe.

Kako bi strani studenti imali što bolje uvjete, ovo Visoko učilište je već prije nekoliko godina krenulo aktivno školovati svoje djelatnike u izvođenju nastave na engleskom jeziku, svi studiji akreditirani su za dvojezično izvođenje, prilagođen je IT sustav digitalne studentske referade, a knjižnica je opremljena s 20.000 knjiga, od kojih je 80 posto strana literatura.

Plan je upisati 70 posto više studenata

Danas na Algebri studira oko stotinu stranih studenata, a ljetne i zimske škole upisuje svake godine još toliko stranaca. Sveukupno na prvu godinu preddiplomskih i diplomskih studija upisuju oko 600 novih studenata godišnje, od čega stranci čine oko 10 posto upisanih.

Kada je riječ o planovima za budućnost, prema razvojnoj strategiji, do kraja 2026. godine planiraju upisati 2300 studenata – što je gotovo 70 posto više nego danas, od kojih će barem 500 upisanih biti stranci.

“Mnogi preduvjeti za realizaciju ovih planova već su ostvareni, a to donekle pokazuju i najnovije brojke prijavljenih s portala Postani student. Naime, iako Hrvatska ove godine ima 1000 maturanata manje, mi u odnosu na rekordni prošlogodišnji upis, ove godine imamo oko 30 posto više prijava”, kazao je dekan Balković.

Aleksandar Selak

Erasmus razmjene i međunarodne suradnje

Cilj Algebre također je i kontinuirano poticati studente na sve oblike međunarodne suradnje pa tako i na studentsku razmjenu. Osim kroz Erasmus, studentska razmjena omogućena je i i temeljem bilateralne suradnje s više od 60 sveučilišnih partnera izvan Erasmusa.

A osim znanja i stručnosti, studentima se želi omogućiti da uživaju u druženjima i socijalizaciji s kolegama i profesorima, stoga se značaj pridaje i društvenoj komponenti učenja.

“Vjerujemo kako je ta komponenta izuzetno bitna u formiranju mladih pojedinaca pa im kroz godinu organiziramo razne sportske aktivnosti, hackatone, izlete i druženja, a ostvarili smo i suradnje s raznim muzejima, galerijama i klubovima”, ističe dekan.

Najveći kampus u Hrvatskoj

Algebra je ove godine otvorila i novi obrazovni kampus čime je Zagreb, kako kaže dekan Balković, dobio multidisciplinarni centar izvrsnosti i inkubator globalno konkurentnih ljudskih potencijala.

“Studentima je unutar više od 12.000 četvornih metara prostora na raspolaganju 35 suvremeno opremljenih predavaonica i učionica, 14 zasebnih online kabineta namijenjenih radu na daljinu te brojne druge specijalizirane prostorije poput Art Rooma za studente dizajna, 3D Production Rooma, Video i Audio Studija, AV produkcije te Podcast Rooma”, pojašnjava.

Sjajna infrastruktura za rad

Uz to, u podatkovnom centru ‘Nimbus’ smješteno je 80 fizičkih servera, tu je i brojna mrežna oprema te jedno super-računalo, što studentima većine studija daje sjajnu infrastrukturu za rad. Knjižnica, prostori za rad i druženje studenata te Innovation Room ‘Slavko Krajcar’ i pripadajuća oprema na raspolaganju su studentima za samostalni rad i projekte u radno vrijeme kampusa.

Trenutno je na Algebri aktualno šest preddiplomskih studijskih programa te sedam diplomskih studijskih programa, odnosno smjerova. Svi oni više ili manje pokrivaju digitalne tehnologije i digitalnu paradigmu poslovanja, spajajući teorijsko znanje, projektni pristup u nastavi i posebno prilagođenu stručnu praksu.


Sadržaj nastao u suradnji s Visokim učilištem Algebra.