Nekad je nužno odabrati stranu
U suradnji s
U suradnji s tvrtkom Medtronic

U Hrvatskoj dijabetes ima oko 500.000 ljudi. Preko HZZO-a dostupan je novi model liječenja. Evo o čemu se radi

HZZO nedavno je senzore koji su kompatibilni s inzulinskim pumpama stavio na listu bez dobne granice

FOTO: Medtronic

Broj osoba sa šećernom bolešću vrtoglavo raste. U svijetu je 2019. godine registrirano 425 milijuna oboljelih te se predviđa da će do 2045. taj broj narasti na 700 milijuna. Trend porasta oboljelih bilježi se i u Hrvatskoj, te je u 2019. godini registrirano 315.298 osoba s dijagnosticiranom šećernom bolesti. Jedan od problema je taj što se bolest često ne dijagnosticira na vrijeme pa tako raste rizik od opasnih komplikacija.

“U Hrvatskoj je 2019. godine bilo oko 315.000 dijagnosticiranih osoba sa šećernom bolesti. Pretpostavka je da samo 60 posto oboljelih ima postavljenu dijagnozu, te prema tome drugih 40 posto nema odgovarajuću zdravstvenu skrb, tako da se može govoriti da je u Hrvatskoj oko pola milijuna osoba sa šećernom bolesti. To nije mala brojka i postavlja se pitanje što je s preostalih 40 posto ljudi”, kaže dr. sc. Mladen Grgurević, dr. med., internist subspecijalist endokrinolog i dijabetolog u Sveučilišnoj klinici Vuk Vrhovac, KB Merkur.

Smatra se da 40 posto ljudi nema postavljenu dijagnozu pa ni odgovarajuću zdravstvenu skrb

“Osim u liječenje oboljelih, potrebno je usmjeriti velike napore i u podizanje svijesti o simptomima kako bi se što veći broj oboljelih dijagnosticirao, primio odgovarajuću liječničku skrb i time osigurao što veću razinu kvalitete života te izbjegao kobne komplikacije bolesti“, dodaje liječnik.

Visok rizik od srčanog i moždanog udara

Razlikujemo dva osnovna tipa šećerne bolesti, a to su tip 1 u kojem gušterača ne proizvodi inzulin, te tip 2 u kojem je učinak proizvedenog inzulina smanjen. Važno je napomenuti kako je jedan od čimbenika rizika pojavnosti dijabetesa tipa 2, koja čini oko 90 posto oboljelih, suvremeni način života kojeg prate nedovoljno kretanje, prevelik unos kalorija (prije svega ugljikohidrata i masti) te debljina.

Simptomi se mogu pojaviti iznenada ili postepeno, u većem ili manjem broju, te se razlikuju od čovjeka do čovjeka. Upravo je zbog postavljanja dijagnoze, pravoremenog liječenja i osiguravanja visoke razine kvalitete života važno znati prepoznati prve simptome bolesti.

Simptomi dijabetesa su kroničan umor, manjak energije, pojačana žeđ i mokrenje, mršavljenje, neuobičajena glad, zamućenje vida te sporo zarastanje ranica

Šećerna bolest uz povišen krvni tlak, povišene masnoće u krvi te nezdrave navike poput pušenja, predstavlja jedan od čimbenika rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti koje su glavni uzrok smrtnosti osoba sa dijabetesom. “Procjene pokazuju kako više od 50 posto oboljelih umire zbog kardiovaskularnih komplikacija poput srčanog ili moždanog udara te periferne vaskularne bolesti. Kada govorimo o ljudima sa šećernom bolešću koji su stariji od 65 godina taj udio se povećava na visokih 70 posto”, kaže dr. Grgurević.

Getty Images/iStockphoto

“Zbog navedenih činjenica takozvani “kardiocentrični pristup” liječenja, koji uzima u obzir ne samo sniženje razine glukoze u plazmi nego i dodanu vrijednost u smislu sniženja učestalosti nepoželjnih kardiovaskularnih komplikacija, prepoznaju i preporučuju sva stručna društva”, kaže dr. Grgurević.

Dodao je i da se upravo zbog toga danas u prvi plan stavljaju suvremeni lijekovi i medicinski uređaji čija primjena snižava razinu glukoze u krvi i smanjuje učestalost srčanog ili moždanog udara te periferne vaskularne bolesti.

Inovativni uređaj imitira rad zdrave gušterače

Kada govorimo o modernim tehnološkim rješenjima koja nam olakšavaju svakodnevicu, prvo čega se sjetimo su navigacije u automobilima koje doslovno upravljaju automobilom umjesto nas. Pri parkiranju nas upozoravaju na nama ‘skrivene’ prepreke, omogućavaju nam vožnju na autopilotu koja se običino koristi tijekom dugih putovanja pa tako na autocestama većinu puta samo držimo volan. Automobil sve radi umjesto nas, pa nas tako i ‘upozorava’ na automobile ispred nas i usporava vozilo kako bismo mogli izbjeći nesreću.

Tu su i razne aplikacije i uređaji koje koristimo, a pomoću kojih ne zaboravljamo na važne sastanke, ali i brinemo o zdravlju. Upravo su suvremena medicinska pomagala ono čemu se najviše raduju oboljeli kojima ovi uređaji omogućavaju da bezbrižnije žive, a svoju bolest što kvalitetnije drže pod kontrolom.

Promo

“Niz odluka koje su sada na razini samih bolesnika poput određivanja doze inzulina ili određivanje ugljikohidrata u hrani će preuzeti određeni uređaji i matematički algoritmi u njima, kao što je to na primjer s vožnjom automobila ili aviona”, komentira dr. Grgurević.

Suvremena pomagala koja se koriste u liječenju šećerne bolesti dokazano mogu smanjiti broj hipoglikemija za čak 73 posto. To je osobito važno noću kada je rizik od hipoglikemija veći, kako bi se osigurao kvalitetan san

Postoji nekoliko suvremenih modela liječenja šećerne bolesti tipa 1, a posebno se ističe sustav SAP (eng. Sensor Augumented Pump). Radi se o senzorom potpomognutoj terapiji inzulinskom pumpom koja korisniku omogućuje uvid i upozorenja o promjenama u razinama glukoze te automatsko zaustavljanje i nastavljanje isporuke inzulina. S obzirom na to da korisnik može isprogramirati svoje personalizirane postavke koje odgovaraju njegovom svakodnevnom životu i terapijskim potrebama, terapija inzulinskom pumpom doslovno imitira rad zdrave gušterače.

Promo

Kako sustav za kontinuirano mjerenje glukoze djeluje: Odašiljač se povezuje sa senzorom i šalje očitane vrijednosti glukoze u inzulinsku pumpu. Zatim senzor mjeri vrijednosti glukoze u međustaničnoj tekućini pa inzulinska pumpa prikazuje očitane vrijednosti glukoze

Djelovanje inzulinskih pumpi stalno se istražuje. Tako je studijom provedenom u pet zemalja, u kojoj je sudjelovalo 153 pacijenata i 16 bolničkih centara, klinički dokazano da se upotrebom pumpe MiniMed™640G sa sustavom za kontinuirano praćenje glukoze Medtronic CGM, smanjuje broj hipoglikemija za 73 posto u usporedbi s terapijom kod koje se koristi samo pumpa što korisnicima omogućava bezbrižan i bolji san.

Ta dva uređaja aktiviraju tehnologiju SmartGuard™ koja automatski obustavlja isporuku inzulina prije pojave hipoglikemije (niske razine glukoze u krvi) čime se ublažavaju ili izbjegavaju njezine posljedice.

Novi model liječenja dostupan na teret HZZO-a

Terapiju inzulinskom pumpom preporučuje specijalist pedijatar, endokrinolog dijabetolog i specijalist interne medicine, endokrinolog dijabetolog, a propisuje izabrani liječnik opće medicine.

Promo

Vrijedi istaknuti kako je HZZO nedavno proširio indikacije i stavio senzore koji su kompatibilni s inzulinskim pumpama na listu bez dobne granice (ukinuto je dobno ograničenje do 8. godine života). Prema tome, gotovo svaki korisnik inzulinske pumpe, uz preporuku dijabetologa, ima mogućnost na teret HZZO-a dobiti inovativne senzore. Sve o indikaciji za pomagala odašiljač i senzor pogledajte ovdje.

Omogućuje miran san

Za korištenje ove vrste terapije potrebno je naučiti postavljati pumpu i senzor na tijelo te naučiti kako ih povezivati i reagirati na signale koji se korisnicima javljaju prilikom korištenja. A iskustva pacijenata i liječnika sa SAP tehnologijom su pozitivna.

Promo

Naime, hipoglikemija je najučestalija nuspojava liječenja inzulinom i to stanje treba izbjeći. SAP tehnologija prekida isporuku inzulina prije pojave same hipoglikemije, niske razine glukoze u krvi, i tako ju prevenira. Uz smanjenje učestalosti niskih razina šećera u organizmu, smanjuju se i oscilacije razine glukoze te se tako poboljšava metabolička regulacija i kvaliteta života oboljelih.

Rezultati studije:

  • Zabilježeno je 73 posto manje slučajeva hipoglikemije
  • 79 posto manje vremena provedeno u hipoglikemiji
  • 84 posto manje teških hipoglikemija

O učinkovitosti suvremenih pomagala svjedoče i roditelji najmlađih pacijenata. Naime, šećerna bolest u velikoj mjeri mijenja život oboljele osobe, ali i cijele obitelji. A kada se s dijagnozom susretne najmlađi član obitelji, tada do posebnog izražaja dolazi važnost edukacije, ali i podrške svih članova obitelji s kojima oboljeli svakodnevno živi.

Što kad dijagnoza dođe s nepune dvije godine?

“Otkrili smo da Michel ima šećernu bolest kada je imao 1 godinu i 9 mjeseci. Oko tri mjeseca prije dijagnoze počeo je često piti, skoro svaku minutu, te puno jesti. Također, trebala sam mu mijenjati pelenu svakih sat vremena tijekom dana i noći. Stalno je bio umoran, zadnjih mjesec dana je dosta smršavio i nestao je osmijeh s njegova lica” prisjeća se Michelova mama Yasuko Štefanek.

Promo

Suočavanje s dijagnozom svima je teško palo. Maleni nije razumio zašto se uvode promjene u njegov život, a roditelji su morali brzo i puno učiti – kako mu davati inzulin penom prije svakog obroka, kako mu spustiti visoki šećer, kako mjeriti glukozu u krvi ubodom u prst, pa i kako računati ugljikohidrate za obroke.

Bilo je potrebno oko godinu dana da Michel prihvati da ne može živjeti bez pikanja, bez inzulina i bez vaganja hrane. “Dio svakodnevice je borba s Michelom i borba s njegovim šećerom. Često mu moram objašnjavati zašto treba čekati i zašto ne smije jesti odmah te zašto treba mijenjati infuzijski set i senzor. Nije lako, ali s druge strane zaista se vidi da se on jako trudi i da je hrabar. Jako smo ponosni na našeg malog heroja”, govori mama Yasuko i dodaje da je s pojavom suvremenih pomagala ipak sve lakše.

Nema više bockanja

“Prvih godinu dana koristili smo inzulin na pen, a sada već 10 mjeseci koristimo inzulinsku pumpu i senzor. Inzulinska pumpa i senzor nam pomažu u svakodnevnoj borbi sa šećernom bolešću jer tako možemo izbjegavati tešku hipoglikemiju ili hiperglikemiju, odnosno lakše možemo pratiti i poboljšati razinu glukoze u krvi. Možemo znati kad šećer raste ili pada te na temelju toga i dugoročno korigirati doze inzulina, ali i prilagođavati prehranu”, govori.

Uz pomoć inzulinske pumpe i senzora znamo kad šećer raste i pada pa tako lakše korigiramo doze inzulina, kaže Michelova mama

Regulacija bolesti pomoću senzora mnogo je lakša kada je dijete aktivno te mu glukoza u krvi može naglo pasti ili rasti, a i noći su mnogo sigurnije, dodaje mama. Michel ima i sestru od osam godina koja se također morala prilagoditi novonastaloj situaciji te i sama odreći nehih dječjih užitaka kako bi brat lakše podnio sva ograničenja koja su stavljena pred njega. “Od kad smo saznali da Michel ima šećernu bolest, trudimo se svi jesti isti obrok. Kćeri smo objasnili da nećemo pred Michelom grickati svašta jer on ne može to sve jesti kad poželi. Prvih godinu dana smo se toga čvrsto pridržavali i smatram da je to bilo dobro za Michela, ali i za cijelu obitelj. A sada je malo drugačije”, priča mama te dodaje da sada u većini slučajeva svi jedu isti obrok.

Promo

“Michela je najviše mučilo to što vidi da djeca vani jednu svašta, nešto što bi možda i on htio jesti, a ne može. Žao nam je vidjeti ga tužnog u takvim situacijama, ali to je najbolje za njega”, kaže mama za kraj, a roditeljima koji se po prvi susreću s dijagnozom šećerne bolesti poručuje: “Ne odustajte, mi roditelji svojem djetetu trebamo pokazati kako živjeti sa šećernom bolešću i ne smijemo dozvoliti šećeru da mu smeta u životu i narušava njegove ciljeve.“


Producirano u radionici TG Studija, Telegramove in-house agencije za nativni marketing