U suradnji sa
U suradnji sa Securitas

U Hrvatskoj se zabilježi oko 11.000 provala godišnje, najviše u kuće i stanove. Znamo kako se zaštititi

Iz MUP-a savjetuju kako je važno uključiti alarmni sustav ako ga imate

FOTO: Zeljko Lukunić/PIXSELLr"n

Prema posljednjim podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u Hrvatskoj je 2020. prijavljeno 8936 provala, od čega ih je najviše bilo u kuće, stanove i ostale objekte. Čak 40 posto provala se odvilo na području Zagrebačke županije, i to za vrijeme ljetnih godišnjih odmora, odnosno u lipnju i kolovozu.

Iako je riječ o specifičnoj, pandemijskoj godini kada je puno manje ljudi izbivalo iz svojih domova, iz MUP-a upozoravaju kako opreza nikad dosta pa daju savjete kako se zaštititi od provala. Između ostalog kažu da novac, nakit i umjetnine valja staviti u trezor te prije napuštanja doma dobro zatvoriti prozore i vrata.

Vremena kada se ključ ostavljao ispod otirača je daleko iza nas, rezervni ključ treba dati pouzdanoj osobi na čuvanje. Također, iz MUP-a svake godine građane upozoravaju da ne obznanjuju na sva zvona da odlaze na put, napominjući da su takvi statusi na društvenim mrežama ‘pozivnica’ provalnicima. Prije odlaska, dodaju, ne uklanjajte cvijeće s balkona te ne spuštajte rolete do kraja jer time šaljete poruku da nitko nije kod kuće.

Obavezno uključite alarm

Na popisu savjeta nalazi se i onaj koji nalaže da ne zaboravite, ako ga imate, uključiti alarmni sustav koji je često, kako nam svjedoče iz tvrtke Securitas Hrvatska, spasio stvar njihovim klijentima.

“Bilo je situacija kada je klijent otišao na odmor i naš je operativni centar putem alarmnog sustava dobio dojavu o neovlaštenom ulasku u stambeni objekt. Alarm se oglasio, a naša interventna ekipa je brzom i pravovremenom reakcijom stigla na lokaciju i čuvala kuću do dolaska policije i klijenta”, kaže nam Leo Frketić, direktor cjelovitih sigurnosnih rješenja u Securitasu.

Zaštita od provale, poplave i požara

Prema njihovim procjenama, provala je u zadnje vrijeme više nego što je to bio slučaj 2020. Brojke bi, nažalost, mogle dosegnuti i onu od 11.000 provala godišnje, kao što je to bio slučaj u predpandemijsko vrijeme.

No, kada govorimo o sigurnosti doma, važno je istaknuti kako se u Hrvatskoj godišnje bilježi i oko 1500 požara, a svakodnevno vreba i rizik od poplave, odnosno strah da će nas izdati začepljeni sudoper ili pak puknuta cijev.

Monitoring od 0 do 24

Takvi neočekivani incidenti, osim financijske štete, sa sobom nose i osjećaj nesigurnosti. Imajući to na umu, tvrtka Securitas Hrvatska ugrađuje genijalne alarmne sustave koji obuhvaćaju zaštitu od provale, videonadzor i vatrodojavu. Otkrili su nam o čemu je riječ.

Alarmni protuprovalni i protuprepadni sustav tehničke zaštite funkcionira uz pomoć centralne jedinice te ulaznih i izlaznih komponenti koje rade 24 sata dnevno. Centralna jedinica, odnosno protuprovalna centrala, glavno je mjesto prikupljanja i obrade ulaznih signala koje javljaju magnetni kontakti, detektori pokreta, javljači šuma, panic tipke…

Securitas

Čuva sefove, blagajne, trezore…

Zadužena je i za odašiljanje izlaznih signala, odnosno alarmnog stanja, statusa sustava te komunikaciju tih stanja prema centralnim tehničkim nadzorima i dojavnim sustavima.

“Karakteristika većine protuprovalnih sustava je da se njima štiti neovlašten ulazak u štićeni objekt, odnosno interijer te određene dijelove poput sefova, trezora, blagajni… Zbog svojih karakteristika rada, ali i cjenovne komponente, spada u najčešći sustav tehničke zaštite”, objašnjava Frketić.

Prvo projekt pa onda ugradnja

Proces instalacije alarmnih sustava u kućanstvo ili poslovni prostor započinje izradom procjene ugroženosti i sigurnosnog elaborata. Potom je potrebno izraditi izvedbeni projekt sustava tehničke zaštite, a prema njemu se izvodi projektirani sustav protuprovale i protuprepada.

“Nakon ugradnje predaje se na korištenje korisniku uz ili bez konekcije dojave sustava na naš Securitas Operativni Centar. Svakako je naša preporuka da svaki alarmni sustav koji izvodimo spojimo na našu centralu kako bi u potpunosti izvršio svoju funkciju te da alarmno stanje ne bude limitirano samo kao zvučni i svjetlosni signal”, dodaje Frketić.

Danas postao standard

Tvrtka je, dodaje, od 2017. godine do danas napravila oko 1460 malih projekata sa sustavima videonadzora i protuprovale. Taj broj raste iz dana u dan, a instalacije alarmnih sustava doživljavaju kao svakodnevicu te ih izvršavaju na dnevnoj bazi.

“Dovoljno je spomenuti da danas velika većina novih stambenih objekata, bilo obiteljskih kuća ili stanova, ima ugrađen protuprovalni sustav. Primjerice, moderne stambene komplekse koje svakodnevno izvodimo u svakom stanu ima ugrađen protuprovalni sustav. To je danas postao standard”, govori direktor.

Securitas

Ulijeva povjerenje

Iskustva njihovih korisnika su većinom pozitivna, ističe Frketić, jer im uvelike ulijeva sigurnost kad su odsutni da je njihov stan, kuća ili poslovni prostor zaštićen te nadziran od strane Securitas Operativnog Centra.

“Procjena ugroženosti i sigurnosni elaborat su osnova. Klijent ima mogućnosti izraziti dodatne želje povrh minimalnih zahtjeva koji se projektiraju”, navodi naš sugovornik.

Pratite preko mobitela

Naime, bez obzira na to jeste li vlasnik srednjeg ili malog poduzeća, ureda ili trgovine, kuće, stana ili apartman te na to da je svaki objekt drugačiji, Securitasovi stručnjaci na temelju procjene i klijentovih želja kreiraju najbolje sigurnosno rješenje kombinirajući najmoderniju sigurnosnu tehnologiju.

Jedna od najčešćih želja njihovih klijenata je da sustav spoje s mobilnom aplikacijom preko koje mogu upravljati sustavom i nadzirati situaciju. “Također je i ta, nekoć rijetka mogućnost, postala svakodnevica”, zaključuje Frketić.


Sadržaj nastao u suradnji sa Securitas.