U ovoj digitalnoj agenciji feedback je sve. 'Ako ne smijete kritizirati svog direktora - u krivoj ste firmi'

Startali su u garaži od 15 kvadrata, a sada imaju urede u Zagrebu, Beogradu i uskoro u New Yorku

FOTO: Sandro Lendler

“Sjećam se našeg prvog ureda koji je imao oko 15 kvadrata i u njemu je radilo nas troje. Doduše, točnije bi zvučalo da kažem garaža, ulični lokal. Bilo je hladno i nimalo nalik današnjim IT uredima. Ali se radilo. Postojale su vizija, ideja i želja te polako se išlo prema tome, ne preskačući nikakve stepenice, ne težeći tome da se preko noći dogode čuda”, priča nam Mateja Bartolović, suvlasnica agencije Cinnamon te voditeljica dizajn odjela.

Danas se agencija ističe najvećim timom u državi za razvoj Flutter aplikacija. Prisjećajući se samih početaka, prije nego što su poslovali širom svijeta, Mateja je podijelila s nama priču o prvom poslovnom putovanju koje joj je ostalo u dragom sjećanju.

“Prvi put kad smo se odvažili na poslovni put, išli smo u posjet našim klijentima u Švicarskoj. Sa starim Citroenom kojem se nisu mogli otvoriti prozori i koji generalno nije izgledao kao da će preživjeti put. Na granici su nas odmah pitali “Business or pleasure?”, a tad je naš direktor Ivan Kovač progurao glavu kroz poluotvorena vrata jer prozori nisu radili, da bi ponosno rekao: “Business!”, na granici su nas samo blijedo gledali, vratili osobne i rekli “Good luck!”

Mateja Bartolović – suvlasnica firme te voditeljica dizajn odjela Sandro Lendler

Danas je iza njih više od 100 uspješnih projekata

Značajna postignuća agencije koja je startala prije samo šest godina i dalje se nižu. Broje više od 60 milijuna korisnika diljem svijeta, otvorili su podružnicu u Beogradu, a u planu je i jedna u New Yorku, budući da su im najveći i najzanimljiviji klijenti upravo američke firme u fazi brzog rasta s tržišnom evaluacijom od 50 do 500 milijuna dolara. S obzirom na to da toliko dugo i izražajno djeluju na stranom tržištu, ne iznenađuje Matejin komentar kako upravo iz toga proizlaze najveći izazovi.

“Ogroman izazov je iz Hrvatske dizajnirati proizvode koji se koriste globalno. Vi kao dizajner morate točno znati kako razmišljaju primjerice, mlade mame u SAD-u, doktori u Švicarskoj ili terenski radnici u Švedskoj. Kako će oni koristiti vaš proizvod? Sjede li na miru u uredu ili koriste aplikaciju usput, na brzinu? Na što su naviknuti u svom poslu, a što će im biti novo i strano”, kazala nam je.

Uz dobar tim, sve je lakše i izvedivo. “Ja nisam solo kreativac i rijetko radim sama. Imam veliki tim dizajnera oko sebe i svi su mahom pametni, kreativni i ambiciozni ljudi. Koliko god je to moguće, oni su uključeni u sve velike odluke oko našeg kreativnog smjera. Tako smo prošle godine krenuli u kompletni rebranding i u tome je sudjelovao svaki dizajner iz odjela. Svi su doprinijeli stvaranju novog i boljeg vizualnog identiteta Cinnamona. I na taj timski rad smo svi ponosni”, priča nam Mateja.

Cinnamon ima 96 zaposlenika, a mi smo uz Mateju Bartolović upoznali Divnu Blažev, menadžericu u ljudskim potencijalima, testericu Mariju Marušić te Samanthu Holstead, Flutter developericu. Prema nekim internim projekcijama kroz 18 mjeseci zaposlit će još sto ljudi.

Divna Blažev – menadžerica u ljudskim potencijalima (HR Manager) Sandro Lendler

Zaposlenici ocjenjuju rad šefova

Osim odlično odrađenih projekata, za uspjeh Cinnamona zaslužni su i dobro postavljeni i provedeni radni procesi unutar tvrtke. Oni svakom članu tima pomažu u njegovu rastu i razvoju, a Divna Blažev ispričala nam je sve o njima.

“Prošla je godina bila jako aktivna za nas i s obzirom na veliki rast koji smo imali, uključivala je uvođenje jako puno novih procesa, njih čak 33! U ovoj godini uveli smo knjigu senioriteta, opsežan dokument s raspisanim odgovornostima, potrebnim znanjima, vještinama i iskustvu te mjerama uspješnosti svake pojedine pozicije unutar Cinnamona”.

U praksi to znači da zaposlenici na temelju tog dokumenta uvijek imaju pristup znanju o tome gdje su u odnosu na mjere uspješnosti svoje pozicije i što sve trebaju napraviti kako bi napredovali na višu poziciju.

“Također, dodatno smo jačali kulturu transparentnosti, zbog čega smo uveli redovne mjesečne, kvartalne, polugodišnje i godišnje procese za prikupljanje feedbacka od zaposlenika. Bilo je tu još jako puno novih procesa – od procesa za povećanje plaća, poboljšanja cijelog recruitment procesa kao i poboljšanja procesa uvođenja novih zaposlenika i slično. Ukratko, radili smo na poboljšanju cijelog procesa putovanja zaposlenika unutar Cinnamona”, kaže Divna.

Objašnjava kako se ta metoda pokazala vrlo efikasnom jer su CEO i svaki voditelj odjela dobili izvještaj od dvadesetak stranica o tome kako ih vide njihovi zaposlenici, što rade dobro, što mogu popraviti i što se od njih očekuje.

“Nakon dobivenih izvještaja, svaki voditelj definirao je aktivnosti na temelju kojih će poboljšati svoj način rada. To je jako važno za planiranje rasta voditelja te razvijanje njihovih leadership vještina, kao i za planiranje daljnjeg razvoja tvrtke”, zaključuje Divna i dodaje da bi svi zaposlenici koji ne smiju kritizirati svog direktora trebali razmisliti o novoj firmi.

Imaju najveći Flutter tim u državi

Upravo je radna atmosfera bila odlučujući faktor za Samanthu Holstead prilikom traženja posla. Ponudili su joj edukaciju te je tako postala članicom najvećeg Flutter tima u državi. Flutter je inače komplet za razvoj softvera otvorenog koda koji je izradio Google, a skraćuje vrijeme razvoja mobilnih aplikacija, pa tako i troškova.

“Već mi je od prvog dana bilo jasno da ću u ovoj firmi rasti i puno toga naučiti. Inicijalno sam se prijavila za poziciju React developera te dodatno navela da me zanima Quality Assurance. Pitali su me bi li voljela naučiti raditi u Flutteru. Prihvatila sam ponudu i sad, šest projekata kasnije, ponosna sam članica najboljeg i najbrojnijeg Flutter tima u državi”.

Samantha Holstead – Flutter developerka Sandro Lendler

Zamolili smo ju da nam laički objasni što točno njeno područje rada na toj aplikaciji podrazumijeva. “Flutter je cross-platform aplikacija u kojoj developer napiše jedan codebase koji se pokreće na više platformi. Upravo to i radim. Gledajući dizajn, pišem kod za korisnike Android i iOS uređaja”.

Iako je iz Engleske, nije se mogla priviknuti na život u Londonu pa se vratila u Hrvatsku. “Inače sam iz Engleske, od tamo je moja obitelj. Završila sam fakultet u Dubrovniku, jako mi se svidjela Hrvatska i odlučila sam ostati. Tijekom ljeta sam radila u firmi u Londonu. Iako mi se posao svidio, mjesto i kultura nisu”.

Znanje i vještine koje stječe u radu za agenciju, poslužit će joj kao odskočna daska za bilo koju destinaciju, što je još jedna prednost ovog tipa posla.

“U IT industriji je super to što smo prilično fleksibilni. Ako ti se ne svidi jedno mjesto, preseliš se i navikneš na drugo. Jako mi je drago što sam to napravila. U Cinnamonu mi je odlično. Od tima i posla do aplikacije na kojoj trenutno radim te mjesta u kojem živim. Drago mi je što sam sada tu u Zagrebu”.

Developeri uživaju u fleksibilnosti radnog vremena i mjesta

Posao developera ima vrlo atraktivan prizvuk. Može se obavljati od doma te su velike mogućnosti za rast. Naravno, postoji i drugi dio koji se često ne spominje. “Ponekad se stavljaju rokovi koji se ne mogu lako postići ili u zadnji tren dolaze klijentove promjene što znači potpunu rekonstrukciju koda. Ovdje bih naglasila da Cinnamon ovaj stres odlično amortizira te su voditelji projekata u konstantnoj komunikaciji s nama developerima”, kaže Samantha.

Samantha ističe kako je rješavanje stresa odgovornost firme. “Svakodnevno na kratkim sastancima dajemo update i javljamo koji bi bio realan rok za dostavljanje featurea. Stres će ovisiti o firmi u kojoj radite, ali još jedna prednost developmenta jest da smo traženi pa u slučaju da vam se ne sviđaju firma ili pozicija na kojoj radite, uvijek imate opciju tražiti dalje”.

Jednom kad je aplikacija gotova, posao preuzima testerica Marija Marušić koja u svom dijelu posla pokušava obuhvatiti što raznolikija korisnička iskustva. “Ljudi misle da je Quality Assurance posao monoton, ali to nikako nije istina. Tester uvijek mora razmišljati izvan okvira predviđajući načine na koje bi različiti korisnici koristili aplikaciju”.

Marija nam je otkrila što ovaj posao čini toliko zanimljivim. “Rekla bih da je najveći izazov zadržati entuzijazam, nazovimo ga znatiželjom u ovom smislu. Svaki projekt je izazov za sebe makar imao neke slične funkcionalnosti. Na kraju, posao testera je da pokuša pokvariti ili potrgati svaki proizvod i tko to ne bi volio? Nema veće sreće nego kad pronađeš grešku. To je jednostavno rečeno, ogromno zadovoljstvo”, otkriva nam.

Marija Marušić – Testerica (Quality Assurance Tester) Sandro Lendler

Zamolili smo ju da nam taj proces pobliže opiše. “Zamislite na primjer Telegram mobilnu aplikaciju. Moj posao podrazumijeva prolazak kroz apsolutno sve moguće scenarije toga što koji dio aplikacije radi – pregledati pokreće li se svaki video, radi li svaki link, radi li svaki mogući gumb u aplikaciji i slično. Svaki proizvod to mora proći i zadovoljiti sve kriterije kako bi se finalni proizvod mogao predati klijentu”, objašnjava Marija te dodaje da se često svi odjeli povežu da bi zajedno analizirali dovršeni projekt.

“U Cinnamonu imamo česta pregledavanja koda na kojima svi učimo, od developera koji je pisao kod do onoga koji ga pregledava. Bitno je da je developer otvoren za učenje i stjecanje novih znanja. Također je važno posjedovati kolegijalnost, pozitivan stav te sposobnost brzog učenja”, kaže nam Samantha.

Dobar timski igrač prepoznaje se već pri zapošljavanju

Da bi do uspješnog timskog rada uopće došlo, potrebno je već pri zaposlenju procijeniti idealne kandidate za otvorene radne pozicije. “Za nas je jako važna transparentna i iskrena komunikacija zbog čega prilikom procjene kandidata u selekciji tražimo kandidate koji znaju na koji način pružiti i primiti iskreni feedback. Važno nam je da svi kontinuirano rastemo, a to je jedino moguće na taj način i zato to očekujemo od budućih kolega”, podijelila je s nama Divna.

Osim spremnosti na davanje i prihvaćanje kritike, pri zapošljavanju Divna provjerava i jesu li kandidati odabrali pravi smjer za sebe. “Nikako nam nije u interesu zaposliti nekoga tko bi u Cinnamonu bio kratkoročno zadovoljan, nego nastojimo gledati širu sliku i dugoročno planirati razvoj i zadovoljstvo svake osobe i kako taj razvoj uklopiti u razvoj Cinnamona”, kaže nam Divna. I upravo su rast i razvoj održivim tempom glavni ciljevi za razvoj agencije.

“Cilj nam je rasti onoliko brzo koliko možemo, a da ne narušimo kvalitetu rada i kvalitetu našeg tima. Naš cilj je da najperspektivnije firme na svijetu prepoznaju Cinnamon kao idealnog partnera za razvoj digitalnih proizvoda, a da nas pametni, vrijedni i talentirani ljudi prepoznaju kao idealnog poslodavca. Ok, to je nešto na čemu uvijek radite i taj posao nikad ne završava, ali ja si volim laskati da nam za sad dobro ide”, zaključuje Mateja.


Sadržaj nastao u suradnji s agencijom Cinnamon.