Ultimativni vodič za ugradnju solarnih panela. Plus je što su otporni, testirani i osigurani od tuče

Sve počinje projektiranjem solarne elektrane prema potrošnji električne energije

FOTO: Shutterstock

Prosječno četveročlano kućanstvo potroši od 3500 do 4500 kWh električne energije godišnje, za što im stignu računi od ukupno 3800 do 4900 kuna. Sa solarnom elektranom ta bi basnoslovna cifra bila manja i do 90 posto i godišnje bi uštedjeli gotovo 4000 kuna na struji.

Goleme uštede na režijama su jedan od razloga zašto su obnovljivi izvori energiji sve popularniji način dobivanja struje, a posebice se potiču zbog neškodljivog djelovanja na okoliš, čovjeka i klimatske promjene. Mnogi razmišljaju o tome da na svoju kuću ugrade solarnu elektranu, ali nerijetko ne znaju otkud uopće krenuti.

Dugoročni benefiti

“U kontinentalnoj Hrvatskoj bi takvo kućanstvo trebalo solarnu elektranu snage četiri do šest kW, a kućanstvo u Dalmaciji i na otocima elektranu od tri do pet kW”, kazao nam je Nenad Ukropina, direktor ENNA Opskrbe d.o.o. koja je članica grupe Energia Naturalis, koji nam je u kratkom vodiču o solarnim panelima objasnio sve segmente u procesu zelene tranzicije.

Je li vam isplativa ugradnja solarnih panela možete sami izračunati i provjeriti u kalkulatoru kojeg je izradila tvrtka Energia Naturalis.

Rješavanje papirologije

Prvi korak je sastanak s njihovim stručnim timom koji na temelju potrošnje električne energije izrađuje individualnu ponudu za kućanstvo. “Razgovor s prodajnim timom uključuje i savjetovanje kupca o potrebnoj snazi ​​solarne elektrane, načinima plaćanja te svim ostalim pitanjima i eventualnim nedoumicama”, navodi Ukropina.

Nakon što se dogovore ti detalji i sve se stavi na papir, potpisuje se ugovor, a projektni tim kreće s izradom dokumentacije. Cjelokupna projektna dokumentacija se šalje HEP ODS-u te se čeka izdavanje potvrde o mogućnosti priključenja, za što je predviđen zakonski rok od 14 dana.

“Za izradu projekte dokumentacije potrebno je između 10 i 15 dana. Nakon dobivanja potvrde o mogućnosti priključenja dogovara se datum montaže solarne elektrane te uplaćuje zamjena brojila HEP ODS-u. Nakon montaže elektrana i zamjene brojila čeka se potvrda o puštanju elektrana u trajni pogon”, pojasnio je naš sugovornik.

Montaža traje do dva dana

Ponuda za kupce solarnih elektrana je po modelu „ključ u ruke”. Montaža u prosjeku traje jedan, a ako je riječ o većoj elektrani onda može potrajati i do dva dana.

Vrijeme potrebno za montažu ovisi o položaju, veličini i izgledu krova, odnosno o tome trebaju li visinski radnici obaviti posebna mjerenja i krojenja. Montažerski se tim najčešće sastoji od dvoje ili troje ljudi.

Salonit i leksan nisu pogodni

Budući da se krov mora otvoriti, kažu iz Energie Naturalis, valja voditi računa o vremenskim prilika kada se elektrana postavlja zato što pritom ne smije padati kiša ili pak snijeg. Postaviti se mogu gotovo na svaki tip krova, bitno je da se ranije ustanovi je li nosivost materijala zadovoljavajuća i je li dovoljno čvrst da ih drži nekoliko desetljeća.

“Jedino su upitni pokrovi koji sami po sebi nisu napravljeni da bi izdržali 25 godina, poput salonitnih ploča i leksan krovova. Zato na njih nema smisla postavljati panele, a isto je i s nadstrešnicama koje nemaju dobru statiku”, kaže naš sugovornik.

O čemu ovisi količina panela

Jedan panel u prosjeku je težak 20 kilograma, a pokriva površinu od oko 1,7 četvornih metara.

Kada se krov renovira ili mijenja, paneli se mogu maknuti i kasnije ponovno montirati. Količina panela ovisi o potrebama kupca, to jest potrošnji kućanstva, ali i o veličini krova te o broju sunčanih dana na području na kojem živite.

Shutterstock

Ne treba ih ni čistiti

Paneli su otporni i testirani za slučaj tuče, a imaju i osiguranje koje pokriva štetu u slučaju tuče. Nema problema ni s čišćenjem.

“Na geografskom podneblju u kojem se nalazi Hrvatska održavanje i čišćenje u principu nije uopće potrebno. Naše podneblje ne sadrži višak čestica pijeska (pustinje i slično) i ima dovoljan broj kišnih sati”, poručuje Ukropina.

Energija se stvara i kad nema Sunca

U razdobljima kada nema sunčanih sati, solarni paneli i dalje proizvode određenu količinu struje, ali, naravno, mnogo manje.

“Ovisno o osunčanosti, odnosno o količini oblaka u tom trenutku, taj postotak ide od 20 posto do maksimalne proizvodnje kad nema oblaka”, ističe Ukropina.

Jamstvo i životni vijek

Garancija na pojedine dijelove elektrane, dodaje, iznosi 25 godina, a životni vijek im je i do 40 godina. No, to ne znači da će one prestati raditi kada prođu četiri desetljeća. I dalje će proizvoditi energiju, ali u smanjenom obujmu.

Prvih 10 godina rada elektrane pak nadzire se i prati putem posebnih aplikacija. Otkup viška električne energije mu je zajamčen u cijelom periodu rada. Bez obzira na to razmišljate li o investiranju u zelenu energiju, već danas možete značajno umanjiti svoje račune. Evo i kako.

SAVJETI ZA ENERGETSKE UŠTEDE U KUĆANSTVU

‣ Troškove možete smanjiti ugradnjom sobnog termostata koji će noću ili kad ste izvan kuće biti programiran na niže vrijednosti. Smanjenje temperature za samo jedan stupanj može uštedjeti do 5% energije
‣ Svaki stupanj iznad 20 stupnjeva može dodati i 10% na računu za grijanje
‣ Smanjenje temperature u domu na 10 do 16 stupnjeva prilikom izbivanja može smanjiti račun za grijanje i do 10%
‣ Novi kondenzacijski bojler smanjit će potrošnju plina i do 20% . Zato, ako ikako možete zamijenite stari konvencionalni bojler za novi
‣ Instalacija termostatnih ventila na radijatorima može uštedjeti od 5% do 10% troška za grijanje
‣ Dobro programirani termostat može uštedjeti i do 20% energije, a troškove grijanja smanjiti za od 5 do 10%
‣ Zbog neadekvatnih prozora može se izgubiti između 10% i 25% toplinske energije u domu
‣ Idealno bi bilo imati trostruka prozorska stakla, no ona nisu jedino rješenje protiv niskih temperatura
‣ Prozirnom folijom kojom inače zadržavate svježinu u hrani, možete zadržati toplinu u sobi. Prozore prekrijte slojem folije te ih pričvrstite za okvir. Tanki sloj zraka između stakla i folije ponaša se poput izolacijskog sloja koji će zadržavati topli zrak u prostoriji, a prozorsko staklo ga neće moći hladiti
‣ Sunčeva toplina tijekom sunčanog dana može zagrijati unutrašnjost doma i zamijeniti čak 12% energije za grijanje – zato dignite rolete i razmaknite zavjese tijekom dana
‣ U pravilu se savjetuje zatvarati vrata soba, osobito kad koristite tek nekoliko soba u domu i ako održavate različite temperature u svakoj sobi.
‣ Tuširanje i kuhanje zagrijavaju zrak u prostoriji koju koristite isključivo u tom trenutku, a kasnije ćete je napustiti. Otvorena vrata će omogućiti toplome zraku da se širi susjednom prostorijom i ostatkom doma te dodatno zagrijati prostor.
‣ Ne zaboravite otvoriti i vrata pećnice nakon što ste je koristili
‣ Smanjenje temperature tople vode u bojleru do 10 stupnjeva od uobičajene može rezultirati uštedom do 22% godišnje potrošnje energije
‣ Zamijenite obične žarulje sa žarnom niti sa LED (štednim) žaruljama. Koristite rasvjetna tijela manje snage i redovito ih čistite jer zaprljanost smanjuje njihov učinak
‣ Kupujte kućanske uređaje višeg energetskog razreda. Uređaji i rasvjetna tijela energetskog razreda A troše i do 40% manje energije od istih uređaja energetskog razreda D
‣ Zamijenite dotrajale kućanske uređaje s novima. S obzirom na razvoj tehnologije, novi uređaji su učinkovitiji u odnosu na one proizvedene prije 10-15 godina
‣ Temperatura čuvanja zamrznute hrane prosječno iznosi -18°C, a podešavanjem temperature za 1°C više možete smanjiti potrošnju energije i do 5%
‣ Ako je moguće, sušite rublje na zraku, izbjegavajte sušenje rublja u sušilicama
‣ Prilagodite veličinu posuđa količini hrane koju kuhate – priprema manje količine hrane u velikoj posudi znači veću potrošnju energije


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Energia Naturalis.