Uznemirujući podaci: svakog dana najmanje dvije žene u EU ubije intimni partner ili član obitelji

Čak 80 posto žrtava nasilja ne potraži stručnu pomoć

FOTO: Shutterstock

Smatra se da su dvije od 10 žena žrtve fizičkog i/ili seksualnog nasilja koje su počinili partner ili prijatelj, dok su tri od 10 žena žrtve nasilja koje je počinio član šire ili uže obitelji, pokazuju podaci Europskog parlamenta, Europske komisije i Eurobarometra.

Također, 10 od 20 žena su žrtve seksualnog uznemiravanja, dok svakog dana najmanje dvije žene u EU ubije intimni partner ili član obitelji. Više od 80 posto žrtava nasilja ne potraži stručnu pomoć, a s druge strane samo 22 posto žrtava nasilja koje počini intimni partner prijavi takvo nasilje.

Prema iskustvima žena u Europi, istraživanja pokazuju da 32 posto počinitelja seksualnog uznemiravanja dolazi iz poslovnog okružja, dok 44 posto žrtava doživi i psihološko nasilje od strane partnera.

Porast kaznenih djela nasilja

Nasilje nad ženama, koje obuhvaća kaznena djela kao što su seksualno zlostavljanje, silovanje i obiteljsko nasilje, zato i dalje predstavlja jedno od najčešće kršenih ljudskih prava našeg doba, ali i jedan od najvećih globalnih problema.

S ciljem podizanja svijesti o neprihvatljivosti svih oblika nasilja nad ženama, uključujući psihičko, tjelesno, spolno i ekonomsko nasilje, u Hrvatskoj se tako svake godine 22. rujna obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

U samo prvih osam mjeseci prošle godine, evidentirano je 6,1 posto više žrtava kaznenih djela nasilja u obitelji u odnosu na isto razdoblje 2021. godine, kao i 8,2 posto više kaznenih djela koja su povezana s tjelesnim i teškim tjelesnim ozljedama, prijetnjom i nasiljem, uključujući i ubojstva članova obitelji ili bliskih osoba.

Žrtve nasilja u većini su žene

Žrtve navedenih kažnjivih djela su u većini bile osobe ženskog spola, a broj ubojstava žena te ubojstava žena od strane bliskih osoba također je bio u porastu.

U prvih osam mjeseci prošle godine od ukupno 22 ubojstva, 17 ih je počinjeno na štetu članova obitelji ili bliskih osoba, a od kojih je 11 ubojstava počinjeno na štetu žena.

Pogoršanju situacije na globalnoj razini doprinijela je i pandemija koronavirusa tijekom koje je zabilježeno značajno povećanje fizičkog i emocionalnog nasilja nad ženama.

Primjerice, izvješća pokazuju da su se pozivi na telefonske linije za pomoć u vezi s nasiljem u obitelji u nekim zemljama peterostruko povećali tijekom tog perioda. U porastu je i nasilje na internetu, a posebno je usmjereno na mlade žene i žene u javnom životu.

Većina slučaja nasilja se nikada ne prijavi

Jedan od vodećih izazova u suzbijanju nasilja nad ženama je i neprijavljivanje nasilja, zbog čega uvid u stvarnu situaciju nikada neće biti moguć.

Razlozi neprijavljivanja su brojni – strah od počinitelja, nepovjerenje u nadležne institucije, osjećaj krivnje i odgovornosti, zaštitnička nastrojenost prema ostalim članovima obitelji, dugi sudski procesi, strah da se žrtvama neće vjerovati ili da će ih se pak okriviti da su same izazvale problem.

Zbog toga se nadalje smatra da, primjerice, na jedno prijavljeno silovanje dolazi još 15 do 20 neprijavljenih slučajeva, a na jedan prijavljeni slučaj obiteljskog nasilja, dolazi oko 10 takvih koje žrtve nikada ne prijave.

Podrška radu sigurnih kuća

Nasilje nad ženama tako je ozbiljan problem koji nije nimalo lako rješiv te zahtijeva kontinuirane akcije i podršku žrtvama obiteljskog nasilja. Toga je svjestan i domaći brend Skintegra koji već pet godina podržava rad osam sigurnih kuća u Hrvatskoj.

Skintegra je štićenicama, kao i svake godine dosad, uputila i pismo podrške i pritom donirala svoje proizvode te knjige za djecu, a donaciji su se ove godine pridružili i sami zaposlenici Skintegre koji su donirali materijalna i financijska sredstva.

Svoje donacije poslali su sigurnim kućama B.a.B.e., Utočište Sv. Nikola, Sigurna kuća Čakovec, Udruga UZOR, KORAK Karlovac, Caritas nadbiskupije Split, Centar za žene Adela – Sisak te Sigurna kuća Istra.

Kampanja s ciljem podizanja svjesnosti

U povodu ovogodišnjeg obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Skintegra je otišla korak dalje te je udružila snage s Go2Digitalom kako bi provela posebnu kampanju u 11 gradova diljem Hrvatske.

Pritom uključujući Zagreb, Split, Rijeku, Varaždin, Samobor, Sesvete, Sisak, Osijek, Šibenik, Biograd na moru i Slavonski Brod.

Naime, tijekom cijelog dana, u tim gradovima se prikazuje video kampanja koja ističe tragične posljedice nasilja u obitelji te osvještava građane o zaustavljanju nasilja, ali i o svjesnosti o obilježavanju ovog dana.

Ujedno je za svoje vjerne kupce kreirala i newsletter magazin posvećen temama vezanim uz žene, žensko zdravlje, sigurne kuće i nasilje nad ženama, prava žena, a u njemu se posebno ističe i potresna kolumna novinarke Ivane Paradžiković.


Sadržaj nastao u suradnji s brendom Skintegra.