U suradnji s
Hrvatski Telekom

Teško da ćete spriječiti svoje klince da igraju videoigre, ali možete se pobrinuti da im to, zapravo, bude korisno

Rješenje nije zabrana igranja već prevencija opasnosti kroz edukaciju roditelja i djece

Child laying on carpet and pillow playing plugged in handheld gaming computer device.
FOTO: Getty Images

Svako četvrto dijete u Hrvatskoj u dobi od 9 do 17 godina svakodnevno ili gotovo svakodnevno igra igre na internetu, a 56 posto djece u dobi od 9 do 17 godina ističe da im roditelji dopuštaju nesmetano igrati igre na internetu s drugim osobama.

Djeca odrastaju uz igre i vrlo je teško spriječiti ih da se uvuku u taj čarobni svijet svladavanja prepreka, vožnje, borbe ili gradnje carstva uz pomoć igraće konzole. Premda mnogi roditelji već na prvu vjeruju kako su igrice loše i kako bi ih trebali braniti djeci, to nije tako. Igranje videoigara ima svoje pozitivne i negativne strane.

Pozitivni učinci igranja videoigara

Pomažu protiv rastresenosti: i to osobito, kako tvrde stručnjaci, “akcijske igre”. Naša usredotočenost na različite faze igre može biti korisna i u drugim životnim okolnostima, kada će biti potrebna naša usredotočenost kako bismo iskoristili svoje mentalne sposobnosti.

Povećavaju vizualnu prodornost/oštrinu: vrijeme vizualne reakcije postaje kraće, a ljudsko oko brže, što bez sumnje predstavlja prednost što se tiče motoričkih reakcija u različitim stvarnim prigodama.

Pomažu logici bržeg rješavanja problema: igre poput slagalica (“puzzle”) ili pustolovne igre, kao i igre riječima, mogu pomoći u razvitku sposobnosti vezanih uz brže rješavanje problema kao i sposobnosti logičkog zaključivanja. Na primjer, poznata igra sudoku znatno povećava tu vrstu sposobnosti.

Razvijaju intuiciju i hipotetsko razmišljanje: da bi mogla napredovati u videoigri i prijeći na više razine, djeca moraju unaprijed razmišljati o svakom koraku koji će napraviti, kao i predvidjeti situacije koje bi se mogle dogoditi.

Mogu se koristiti za pomoć u odgoju i obrazovanju: istraživanja su pokazala da djeca koja dio svojeg slobodnog vremena provode igrajući videoigre odgojnog i obrazovnog sadržaja pojačavaju svoje kognitivne sposobnosti – i to brže od drugih.

Upoznavanje novih ljudi i stjecanje novih prijatelja: ako djeca igraju online igre postoji velika mogućnost da će upoznati nove ljude, a možda steći i neke nove prijatelje, čak i na drugome kraju svijeta, što može biti potpuno novo iskustvo i pruža mogućnost upoznavanja drugih kultura i običaja. Međutim, treba pripaziti na činjenicu da se među takvim virtualnim prijateljima mogu naći osobe koje nemaju pozitivne i dobre namjere.

Videoigra djecu može naučiti nešto novo o životu: virtualne igre čiji su subjekti, na primjer, životinje mogu djecu naučiti ispravnom ponašanju prema drugim živim bićima, kako usvojiti nove načine i nova pravila postupanja i suživota s domaćom životinjom, ljubimcem i kako se brinuti o njemu.

Mogu biti zabavno iskustvo, ne samo za djecu, već i za odrasle: ima li išta loše u zabavi, lijepoj, opuštenoj i korektnoj? Nema. Neke videoigre mogu čak pomoći i u razvoju kondicije. Naime, istraživanja su pokazala da ona djeca koja igraju Wii koriste mnogo više energije od one koja samo sjede i igraju PlayStation 4 (PS4) Xbox 360 ili na mobitelu ili računalu.

Negativne strane igranja videoigara

Ovisnost: najvažniji simptomi ovisnosti o videoigrama su nekontrolirana želja, tj. žudnja za igranjem, gubitak kontrole nad ovisničkom aktivnostima i provođenje sve više vremena u igranju; apstinencijski simptomi, tj. osjećaj nemira i razdraženosti kada se ne igra, preokupiranost ovisničkim ponašanjem te zanemarivanje alternativnih zadovoljstava, školskih i kućnih obveza.

Smanjena fizička aktivnost: dugotrajno igranje videoigara može dovesti do oštećenja vida, gomilanja kilograma (zbog pretjerane konzumacije nezdravih prehrambenih proizvoda), ali i oštećenja kralježnice zbog vrlo često lošeg načina sjedenja pred računalom. Stoga je vrlo važno nadoknaditi sate uz videoigre stvarnim fizičkim aktivnostima.

Mogu dovesti do navikavanja na nasilje: neke su osobe u opasnosti da postanu neosjetljive na nasilje ako je njihova “zabavna” aktivnost često (a kod nekih i potpuno!) posvećena videoigrama koje su jako nasilne.

Videoigre mogu pružiti pogrešna očekivanja o stvarnom životu: virtualni svijet i život nemaju ništa sa svakodnevnim životom. Virtualni svijet je iskrivljena, nepostojeća i nestvarna slika našeg stvarnog svijeta. Stoga je vrlo važno djeci objasniti razlike između stvarnog i virtualnog svijeta, osobito kada su u pitanju posljedice različitih djela i ponašanja.

Getty Images

Live streaming predstavljanja kampanje

Kako bi ukazao i djeci i roditeljima na sve prednosti i rizike kojima su korisnici igara svakodnevno izloženi u virtualnom prostoru, naš najveći teleoperater HT pokrenuo je akciju “Igrajmo na sigurno”. Najbolje savjete i konkretna rješenja kao i odgovore na pitanja koja se pojavljuju uz videoigre HT je sažeo u jedinstveni vodič koji nudi cjelovit pregled pozitivnih aspekata, ali i rizika igranja videoigara. Vodič je kreiran u suradnji sa stručnjacima iz Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu i Hrabrog telefona. Predstavljanje vodiča te kratkog dokumentarnog filma o gamingu na Facebooku telegrama možete pratiti 27.prosinca u 12 sati putem live streaminga. Između ostalih, a gamingu će tada govoriti dr.sc. Lana Ciboci, potpredsjednica Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu, YouTuber Malajski Tapir te Hana Hrpka, predsjednica Hrabrog telefona.

“Živimo u vremenu u kojem GeneracijaNext već u drugoj godini života ima prvi kontakt s videoigrama. To je ujedno i motiv da uspješnu kampanju ‘Šeraj pozitivu, blokiraj negativu’ nastavimo s temom o sigurnosti u gamingu. Istraživanja pokazuju da takvo iskustvo igranja s jedne strane razvija vještine ljudskog mozga: poput brže percepcije, brzine rješavanja određenih kompleksnih zadataka, razmatranja više opcija pri rješavanju problema, ali i dovodi u nekim slučajevima do devijacija u ponašanju! Rješenje nije zabrana igranja već prevencija opasnosti kroz edukaciju roditelja i djece o preporučenom vremenu igranja i sadržaju videoigara. Ovom im kampanjom nudimo alat kako se nositi s jednim od najvećih izazova roditelja u povijesti, i to u vrijeme najvećeg generacijskog jaza“, izjavila je Nina Išek Međugorac, direktorica Odjela za korporativne komunikacije Hrvatskog Telekoma.