U suradnji s
U suradnji s Lunos Hrvatska

Vlaga u domu može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme. Provjetravanje je kratkoročno i skupo rješenje

Najpogođenije su osobe s alergijama i postojećim respiratornim problemima

FOTO: Lunos

Kondenzacija na prozorima, ispupčenja i puknuća na zidovima, oljuštena boja ili oštećene tapete, neugodan miris namještaja i plijesan u pojedinim dijelovima, samo su neki od ključnih znakova koji ukazuju na to da se u svome domu borite s problemom prevelike vlage.

Prema stručnjacima iz Mayo Clinic, razina vlage u zraku, pa tako i u domu, varira ovisno o godišnjem dobu, vremenu i mjestu gdje živite, a općenito je viša ljeti, a niža tijekom zimskih mjeseci. Međutim, idealno bi bilo da vlažnost u vašem domu uvijek bude između 30 i 50 posto.

Osim što ostavlja negativne posljedice na sam izgled doma te narušava kvalitetu prostora u kojem živite, preniska ili previsoka vlažnost ujedno uvelike može utjecati i na zdravstveno stanje osoba te uzrokovati razne opasnosti po zdravlje. Izdvojili smo neke od najčešćih.

Plijesan kao najčešća posljedica

Posljedica vlage koja se nalazi na prvom mjestu popisa, svakako je plijesan – oblik gljivica koji se može pojaviti bilo gdje, no upravo vlažno okruženje je najpovoljnije za njegovo brzo širenje, napominje medicinski savjetnik s Medical News Todayja, Vincent J. Tavella.

Ova naizgled estetski ružna pojava u domu, proizvodi spore koje se šire lebdeći u zraku te tako negativno utječu na zdravlje pojedinca. Najpogođenije su osobe s alergijama, postojećim respiratornim problemima ili oslabljenim imunološkim sustavom.

Nadražuje se respiratorni sustav

Kako plijesan raste, njegove spore, stanice i fragmenti postaju dio zraka te mogu proizvoditi alergene, iritanse i mikotoksine. Također, vlaga potiče razgradnju materijala, povećavajući volumen čestica ili prašine u zraku, što nadalje može uzrokovati i veću prisutnost grinja.

Sve to najviše nadražuje respiratorni sustav te nepovoljno utječe na pluća, nos ili grlo, uzrokujući razne respiratorne probleme, posebice kod osoba koje boluju od astme ili primjerice kroničnog plućnog oboljenja.

Tako, recimo, astmatičari imaju veće šanse za napad astme kada se duže vrijeme nalaze u prostoru koji je prevlažan te u kojem je prisutna plijesan. Simptomi koji ukazuju na problem su kašalj, otežano disanje, kratkoća daha i stezanje u prsima.

Iskustvo iz prve ruke

Zagrepčanin Krešo sa svojom se obitelji uselio u kuću 2003. godine. Ona je već tada bila energetski učinkovita i imala je visoko kvalitetne prozore. Međutim, prvi problemi s vlagom nastupili su vrlo brzo. Plijesan se krenula stvarati u kutevima zidova.

Problem su pokušali riješiti svakodnevnim provjetravanjem, no time su si samo značajno povećali troškove režija. Na kraju se obratio projektantu kuće za pomoć. Rješenje je bilo ventilacijski sustav koji radi na osnovi rekuperacije zraka.

“Istraživanjem sam uvidio da se radi o njemačkoj kvaliteti i višegodišnjem iskustvu na tržištima Hrvatske i Slovenije. Ispunio sam obrazac na web stranici i vrlo brzo primio poziv Lunosovog tima”, poručio je Krešo. Cijelu priču potražite ovdje.

Krešo i njegova obitelj napokon mogu uživati u svom domu bez vlage i plijesni Lunos

Alergičari su posebno osjetljivi

Osim za astmatičare, prevelika vlaga i plijesan mogu biti pogubni za alergičare, koji vrlo lako mogu dobiti alergijsku reakciju na bilo koju česticu koja na neki način zagađuje zrak koji udišu, poručuju stručnjaci iz Mayo Clinic.

Alergija na plijesan najčešće uzrokuje iste znakove i simptome koji se javljaju kod drugih vrsta alergija gornjih dišnih puteva. No, kod alergijskog rinitisa uzrokovanog alergijom na plijesan najviše se pojavljuju kihanje, curenje ili začepljenost nosa, kašalj, svrbež očiju, nosa i grla, suzne oči te suha, ljuskava koža.

Simptomi se razlikuju od osobe do osobe i kreću se od blagih do teških. Neki će se s njima boriti tijekom cijele godine, dok se kod pojedinih oni javljaju samo u određeno doba.

Moguća je pojava aspergiloze

Neke vrste plijesni, kao što je lat. Aspergillus, mogu pak uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme vezane uz bolest aspergiloze, pogotovo kod osoba čiji je imunološki sustav narušen drugim bolestima, upozoravaju iz Healthlinea.

Tako se može pojaviti alergijska bronhopulmonalna aspergiloza koja zahvaća pluća i može uzrokovati probleme s disanjem ili alergijski aspergillus sinusitis koji primarno zahvaća nos i može uključivati ​​glavobolju.

Tu je još moguća pojava i aspergilome ili gljivične kuglice koja često uzrokuje kašalj popraćen krvlju i otežanim disanjem te kronična plućna aspergiloza čiji simptomi uključuju probleme s disanjem, kašalj i gubitak težine.

Mogu se pojaviti umor, mučnina i nesanica

Stručnjaci iz Healthlinea navode da plijesan također može potaknuti stvaranje mikroba i raznih štetnih bakterija koje nadalje povećavaju rizik od upalnih stanja te bronhijalnih i gljivičnih infekcija.

Nakon duže provedenog vremena u prevlažnom okruženju mogu se pojaviti i simptomi poput povećanog umora, mučnine, glavobolje ili pak nesanice.

Bitno je održati dom i tijelo zdravim

Kako bi se izbjegli navedeni problemi, od pomoći mogu biti ventilacijski sustavi kojima se uklanja vlažni zrak iz prostora te se unosi novi – svježiji i čišći. A u ugradnji istih, na hrvatskom je tržištu vodeća tvrtka Lunos Hrvatska koja u ponudi ima decentralizirane ventilacijske sustave.

Zbog svoje su jednostavnosti prikladni za montažu u starije kuće ili stanove, kao i u novogradnju. Njima se smanjuje količina vlage u prostorijama te se sprječava nastanak plijesni na zidu, kondenzata i neugodnog mirisa – ukratko, poboljšava se cjelokupna kvaliteta stanovanja.

Protok zraka je najvažniji

Ventilacijski sustav Lunos temelji se na protoku zraka kroz stambenu površinu. Ovisno o potrebama i razini vlažnosti zraka, ventilatori prenose iskorišteni zrak iz kupaonice, kuhinje, wc-a ili rublja na vanjski ili u ventilacijski otvor.

Na taj se način u stanu stvara mali vakuum, zbog kojeg svježi filtrirani zrak prolazi kroz jedinice dovodnog zraka u spavaće sobe, dječje sobe, dnevne sobe i radne prostore.

Svi elementi imaju ugrađenu zaštitu od buke i alergija, a antialergijski filtar je periv i ne treba ga mijenjati. Ventilacijski sustav radi 24 sata dnevno, gotovo je nečujan, troši iznimno malo energije te ujedno uštedi do 30 posto više energije u odnosu na prozračivanje putem prozora.

Lunos ventilacijski sustavi omogućuju 24-satnu cirkulaciju zraka unutar prostora te na taj način sprječavaju stvaranje vlage Lunos

Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Lunos Hrvatska.