U suradnji s
Huawei

Vlogovi kao izraz vlastite osobnosti. Evo kako se nametnuti među publikom

Donosimo nekoliko savjeta kako se nametnuti u svijetu vlogova

FOTO: Unsplash

Razmišljate li o tome da postanete YouTuber ili želite na nešto zanimljiviji način dokumentirati vaš život ili neko putovanje, vlogovi su jedan od boljih načina na koji to možete napraviti. Vlog, najjednostavnije rečeno, je video zapis u kojem je snimatelj ujedno i glavni akter, pa snima i priča određenu tematiku, poput nekog životnog događa, jednog dana u svom životu ili pak nekog duljeg perioda, koji je dokumentiran i sastavljen od više manjih individualnih snimaka. Dakle, možemo ga opisati i kao svojevrsni “mini dokumentarac”.

Vlogovi se mogu podijeliti u puno vrsta, od kojih su dakako najpopularniji dnevni vlogovi, poput onih Casey Neistata, vjerojatno najpopularnijeg vloggera. Neistat je tako snimio gotovo 1000 dnevnih vlogova, u kojima je pratio sve što je radio od trenutka kada se probudio, pa sve do trenutka kada je išao spavati, odnosno, do trenutka kada je išao montirati video.

Druga poprilično popularna vrsta su vlogovi s putovanja, gdje vloggeri dokumentiraju najzanimljivije stvari koje su doživjeli dok su putovali. No, vlog može biti u informativnoj ili poučnoj kategoriji, pa se u njemu može, recimo, gledatelje učiti kako popraviti neke stvari u kućanstvu. Možda bi najjednostavnije bilo za reći da sve što je zanimljivo za snimiti na neki način i za neku publiku, možemo opisati kao vlog. Bitno je pak zadržati taj osobni štih, ili touch, kako bi video bio što zanimljiviji gledateljima.

Vlogovi putovanja jedna su od najpopularnijih kategorija vlogova

Zanimljiva prezentacija i dosadnu temu čini gledljivom

Upravo je ta zanimljivost jedan od ključnih faktora koji određuju koliko će vlog biti uspješan. Čak i neke teme koje se na površini čine užasno dosadnima sa zanimljivom prezentacijom mogu se napraviti interesantnima. Najbolji alati pritom su humor, način snimanja, dinamičnost videa i strpljenje. Ipak, postoji limit zanimljive prezentacije, odnosno koliko se neka nezanimljiva tema prezentacijom učiniti zanimljivom.

Stoga je od presudne važnosti i tematika vašeg vloga. Jedan od načina kako se probiti je pratiti trendove na društvenim medijima i “uhvatiti val” popularnosti trenda. Ipak, trendove ne treba samo kopirati, već im dati svoj osobni twist kako bi se istaknuli nad ostalim videima, a gledateljima ponudili razlog zašto bi se uopće vratili gledanju vaših videa.

Drugi pristup bi bio pronalaženje niše koja još nije toliko ispunjena ili do besvijesti pokrivena iz svih mogućih kuteva. Dakle, premda je osobnost i jedinstveni osobni pristup videu bitan, poprilično je važno imati i zanimljivu temu koja će osigurati da vam se vraća publika.

Bitno je biti uporan

Možda najlakši pristup za pronalaženjem svoje niše je početi snimati o stvarima koje nas najviše interesiraju i ono oko čega smo najstrastveniji. Tako ako baš pratite svaku utrku Formule 1 otkako su stazama vrištali bolidi s V10 motorima, možda se u vama krije vrsni komentator koji bi gledateljima mogao ponuditi zanimljivu perspektivu. A možda i sjajno heklate, pa možete napraviti tutorijal kako isheklati kapu za sljedeću zimsku sezonu.

Teme zaista mogu biti svakakve, pa će možda određenoj publici biti zanimljiv vaš dnevni posao, u kojem ste dobri i radite ga već godinama, no vama je postao dosadan. Tako recimo postoji i ovaj poprilično popularan vlog strojovođe, koji je dokumentirao četverosatnu vožnju vlaka nizozemskih željeznica.

Ako i želite postići popularnost na video platformama poput YouTubea ili TikToka, bitno je naoružati se strpljenjem, kažu iz američke agencije Shift. Kako bi se publika “zakačila” za kanal i vaš sadržaj, potrebno je biti aktivan i objavljivati što više videa, kako bi vas publika što bolje upoznala.

Aleksandar Selak

Posljednje, ali nimalo nebitno: odlična oprema

Posebnu važnost treba posvetiti i opremi kojom snimamo. Kao možda najsvestraniji alat kojim možemo snimiti vlog je zasigurno mobitel, koji naravno ima sve što trebamo – ugrađene kamere, ekran, pohranu i mikrofone. Huaweijeva nova 9SE vloggerima tako nudi stražnje i prednje kamere sposobne snimanja u Full HD rezoluciji. No, možda je najpraktičnije rješenje za vloggere to da se s novom 9 SE istovremeno može snimati s prednjom i stražnjom kamerom, te trenutno prebacivati između snimanja s prednjom ili stražnjom kamerom.

Time se odmah pri snimanju dobiva golema fleksibilnost, pa se kadar koji želimo snimiti ne mora ponavljati dva puta, kako bi se prvi put snimio jednom, a drugi put drugom kamerom. Dvostruko snimanje korisno je i za tutorijale, poput spomenutog heklanja ili kućnih popravaka, gdje možemo snimiti sebe kako tumačimo što je bitno napraviti, dok istovremeno to pokazujemo gledateljima. Time se znatno skraćuje vrijeme za uređivanje videa, pa svoj video zapravo možemo i direktno uploadati s mobitela na, recimo, TikTok, dostupan na Huaweijevom AppGalleryju, ili YouTube, bez potrebe za montiranjem na računalu.

Zbog kapaciteta baterije od 4000 mAh i štedljivog Snapdragon 680 procesora, autonomija snimanja je velika, kao i pohrana od 128 GB, koja je dovoljna za hrpu sati video materijala. No, ako i nekako tijekom vlogganja uspijete isprazniti bateriju, leđa vam čuva SuperCharge punjač snage 66W koji može napuniti bateriju za 75 posto u samo 20 minuta, što smo i sami iskusili tijekom našeg testiranja. No, možda je i najbolja stvar što punjač dolazi u paketu s mobitelom, što je postala prava rijetkost na tržištu.


Sadržaj nastao u suradnji s Huaweijem