Zbogom mrljama

Vodič za život bez zakorjelih mrlja. Donosimo 20 savjeta, a znamo kako očistiti i one najtvrdokornije

Na jednom mjestu smo objedinili korisne trikove za čišćenje

FOTO: Shutterstock

Ne znamo za vas, ali nama je čišćenje svojevrsna terapija jer nema boljeg nego kad nešto prljavo, uz malo truda i dobrog sredstva za čišćenje, postane kao novo. Posebice kada uglancamo cijelu kuću i sjednemo popiti kavu u čistoj i mirišljavoj sobi. Morate priznati da postoji određeni užitak u tome kada riješite neku tvrdokornu mrlju poput zakorjele masnoće na tavi koju smo prethodno oribali nekoliko puta. Kako bi vam olakšali posao, donosimo najbolje savjete za čišćenje podmuklih masnih mrlja koje su nam svima, s vremena na vrijeme, pravi trn u oku.

Trik za štednjak

Osušene naslage na štednjaku su mnogima neprijatelj broj jedan u kuhinji. Neke nam se jednostavno omaknu, a uz to ponekad nemamo ni dovoljno vremena temeljito izribati štednjak. Dobar stari trik za rješavanje mrlja jest soda bikarbona i malo octa ili limuna. No, često nam se dogodi da to ne upali na pojedinim zakorjelim ostatcima hrane ili ulja od pečenja. Dakako, najkorisniji savjet je da pri ruci uvijek imate spužvicu ili krpicu kojom odmah obrišete površinu kad vam kapne nešto tijekom kuhanja.

Folija spašava površine

Osim toga, možete aluminijskom folijom prekriti pojedine dijelove plinskog štednjaka tijekom kuhanja ili druge površine koje želite održati čistima. Ulje će vam špricati po foliji, a ne direktno po kuhinjskoj površini, te je možete samo kasnije baciti u smeće. No, za one mrlje koje se sakriju, valja upotrijebiti dobro sredstvo za čišćenje koje će bez problema ukloniti tu masnoću. Dodatan trik jest da možete mrlju poprskati sredstvom, poklopiti kuhinjskim ubrusima i zagrijati fenom da se otopi.

Mrlje s kuhinjske nape

Saša Ćetković

Mnogi zaborave da treba barem jednom mjesečno očistiti filtere s kuhinje nape na koju nam se također nerijetko nakupi masnoća. Najbolje ih je skinuti i ostaviti namočiti u toploj vodi i deterdžentu za pranje posuđa. Nakon toga ih osušite i vratite natrag. Isto možete napraviti i s filterom od ventilacije ili klime, ovisno o tome koju vrstu imate te smiju li doći u doticaj s vodom.

Tablete za perilicu suđa

A kad već krećemo od kuhinje, puno glavobolje nam zadaje i pećnica. Današnje moderne pećnice, srećom, imaju opcije samočišćenja, odnosno pirolize. No, ako je dugo ne čistimo, ni najbolja piroliza vam neće sve mrlje ukloniti. Zato je ipak nekad potrebno zasukati rukave i baciti se na posao. Ubrali smo i nekoliko korisnih trikova s društvenih mreža. Prvi jest taj da otopimo u vrućoj vodi jednu tabletu za perilicu suđa, uronimo krpicu i s njom očistimo vrata pećnice.

Malo soli za pećnicu

Kada govorimo pak o prevenciji, unutrašnjost pećnice možete prije obrade hrane pomazati s malo octa i to će donekle spriječiti stvaranje masnih mrlja. Ako vam se nešto slučajno prolije tijekom pečenja, na tu istu mrlju možete staviti sol. Stvorit će se tvrdi sloj koji ćete lako kasnije samo sastrugati

Čišćenje u kupaonici

Sljedeća prostorija u kući gdje bi se svaki dan moglo nešto čistiti jest kupaonica. Doduše, ondje nas ne muče masne mrlje, koliko nas muči kamenac koji se nakupi svugdje – od kade pa do umivaonika. Minuta je dovoljna svako jutro kada peremo lice i zube da nakon toga sa spužvicom ili krpom uklonimo ostatke vode u umivaoniku zbog kojih nastaje kamenac. Savjet koji se nama pokazao kao vrlo koristan jest da svakih par dana, nakon što oribamo slavinu, polijemo je s malo sredstva za ispiranje i sjaj koji inače ide u perilicu suđa. Oko slavine se stvori nevidljivi sloj koji nekoliko dana uspješno odbija vodu pa ne nastanu mrlje.

Tretiranje zaflekane odjeće

A kad smo već kod kupaonice, ondje se obično rješavamo mrlja s odjeće. One tvrdokorne moramo obavezno prije pranja u perilici rublja tretirati ili namočiti. Bilo da je riječ o dječjoj majici zaflekanoj čokoladom, hlačama s mrljama od trave, blatnim cipelama ili pak stolnjaku s mrljom od crnog vina. Najkorisniji savjet koji smo mi dobili od naših mama jest da prije pranja na mrlju utrljate sode bikarbone ako je riječ o travi i čokoladi. Dok je u pitanju vino, namočite fleku u mineralnoj vodi prije stavljanja u mašinu.

Svestrano i učinkovito sredstvo

U svim ovim situacijama i na svim površinama koje smo spomenuli možete koristi univerzalno sredstvo za čišćenje Chanteclair. Talijanski brend s tradicijom koja seže u 1900. godinu osmislio je formulu koja je dovoljno snažna da riješi sve navedene mrlje, a opet dovoljno nježna da ne našteti površini koja se čisti. Pogodan je za drvo, tekstil, plastiku, gumu, čelik, aluminij i keramiku. Osim toga, boca u kojoj dolazi sredstvo sadrži prefora inovativnu tehnologiju nazvanu “Naopako”. Već vam sami naziv odaje njezinu funkciju. Naime, s ovim sredstvom možete uhvatiti sve prljave kutke, čak i bocu okrenuti glavom prema dolje.

Masne mrlje u garaži

Osim u kuhinji i kupaonici, masnih mrlja ima i van kuće. Svatko tko je barem jednom petljao po biciklu, automobilu ili motoru u garaži, zna da se crno motorno ulje s lanca uvuče po nokte i u kožu, a kamoli tek u radnu odjeću ili pak cipele. Narodne metode kažu da ih se može ukloniti pastom za zube, acetonom, kredom i soli, no iz iskustva znamo kako to moraju biti friške mrlje, inače se teško uklanjaju. Jednom kad se zasuše, potrebno je dobro sredstvo koje će riješiti taj problem. Tu opet uskače Chanteclair. S njim, ne samo da možete u pretpranju skinuti masne mrlje, nego možete usput i izglancati felge i retrovizor od automobila. Uz to ga možete sačuvati pa koristiti i u mnogim drugim situacijama koje vam padnu napamet – od čišćenja plastičnih stolca na terasi do kante za smeće i kampera te čamca kada ste na ljetovanju. Baš praktično rješenje.

Uklanjanje voska

Uklanjanje voska s odjeće se čini kao prava noćna mora jer nerijetko ostanu fleke kojih se gotovo pa nemoguće riješiti. No, imamo trik koji rješava problem. Neki preporučuju da se komad odjeće stvari prethodno u hladnjak i škrinju, što će stvrdnuti vosak koji ćete lako kasnije ukloniti. Ako želite jednostavniju varijantu, možete pritisnuti list papirnatog ručnika na zaprljano mjesto. Prethodno tretirajte zaostale tragove prskanjem male količine Chanteclair odmašćivača. Nježno istrljajte krpom i operite površinu sredstvom za odmašćivanje poda.

Žvakača guma na odjeći

Isti postupak kao i za vosak, možete koristiti i u slučaju ako vam se žvakača guma zalijepila za odjeću. Nemojte je ni pod kojim slučajem agresivno uklanjati jer postoji mogućnost da ćete oštetiti tkaninu. Pri uklanjanju, možete koristiti i neke stvari koje već imate kod kuće poput laka za kosu ili octa.

Lak za nokte

Aleksandar Selak

Chanteclair sprej za odmašćivanje će vam dobro doći i pri skidanju prolivenog laka za nokte. Trebate staviti na mrlju papirnati kuhinjski ručnik i pošpricati sredstvom te nakon par minuta nježno obrisati. Nemojte namakati u vodi jer će to pogoršati situaciju, odnosno lak će se samo dodatno stvrdnuti. Ova metoda djeluje na svim tkaninama – od tepiha do trapera.

Savjeti za roštilj

Uzmimo još za primjer čišćenje roštilja od čega je mnogima muka. Mnogi savjetuju da je čišćenje i održavanje najučinkovitije s alkoholnim octom, lukom ili pak ako se rešetke ostanu namakati u vodi preko noći. Ako vam to sve zvuči da dugo traje, niste u krivu. Postoje bolja rješenja. Prvo, u smeće bacite svoje žičane četke. One naprave više štete nego koristi jer ogrebu podlogu za pečenje. Čišćenje si možete olakšati, kao i kod kuhanja, ako uz sebe imati krpicu s kojim brišete fleke. No, naš najdraži as u rukavu je alkoholni ocat koji se obrišu rešetke. Nakon toga se zgužva aluminijska folija i njome ih još jednom izribajte.

Masnoće na pločicama

Ako vam slučajno masnoća od kuhanja odleti na pločice ili na fuge, dobro će vam doći stare četkice za zube. Nemojte ih bacati, nego ih iskoristite za čišćenje u situacijama kada vam treba mala i precizna četkica. Za fuge je to idealno i puno učinkovitije nego da natopite sredstvom za čišćenje i obrišete klasičnom krpicom ili spužvicom.

Savjeti za mikrovalnu

Ne znam za vas, ali nama je mikrovalnu bilo vrlo zahtjevno očistiti, posebice nakon što nam je ‘eksplodirao’ maslac, čokolada i slično. No, pronašli smo najlakši i najučinkovitiji način, a to je definitivno sa zdjelicom vode i limuna. Napunite neku posudu za mikrovalnu vodom, stavite kriške limuna i pustite barem 5 minuta na najjačoj temperaturi da se vrti u mikrovalnoj. Nakon toga je trebate samo obrisati krpicom. Uz to će vam cijela kuća fino mirisati.

Masna stakla

Obično je glavni krivac za masna stakla prevelika količina sredstva za čišćenje. Naime, ako ga stvaramo previše i ne uklonimo u potpunosti, stvori se masni sloj. Taj masni sloj pak je najbolje očistiti s pjenom za brijanje. Nanesite je u tankom sloju i obrišite. Zahvaljujući pjeni, stakla vam se neće zamagljivati pa vam trik može poslužiti, osim u kući, i za automobilska stakla.

Električni aparati

Masnoća nam se može nakupiti u blenderu ili električnom mikseru kada, primjerice, radimo paštetu od čvaraka, juhe i slično. Budući da u tom slučaju trebate biti oprezni kako ga čistite da si ne zeznete elektroniku, masnoću ćete najlakše skinuti s papirnatim ručnicima natopljenim u alkoholom octu. Možete si pripomoći i s malo sode bikarbone.

Začepljeni odvodi

Barem jednom nam se svima dogodilo da smo bili (skoro) poplavljeni jer su nam se začepili odvodi. To se najčešće događa zbog nakupljene hrane, kose ili masnih naslaga. Alternativne i brzinske metode odštopavanja, kada nemate pri ruci dogovarajuće alate, su da ulijete kipuću vodu, Coca-Colu ili sodu bikarbonu.

Fleke na drvu

Saša Ćetković

Svima nam se dogodilo da nam je pri jedenju, pripremi ili pak nošenju hrane kapnula masnoća na drveni stol. Drvo je specifično jer se mora nježno tretirati kako ga ne bismo oštetili. Ako niste odmah obrisali masnoću i ona vam se skorila, namočite krpicu od mikrofibre s malo limunske kiseline i pređite preko mrlje koja će se, zahvaljujući kiselini, vrlo lako skinuti. Isto vrijedi i za drvene kuhinjske elemente.

Spas za plastično posuđe

Znamo kako izgleda kada spremamo hranu u prozirnu plastičnu posudu, a jelo nam pusti mast koju zdjela onda upije. Doslovce nam posuda požuti. Koliko god da ribali deterdžentom za pranje suđa, dugo ostanu te fleke kojih se teško riješiti. Ono što će vam pomoći jest da u posudu stavite ručnik koji ste pokidali na male komade, vruće vode i sredstva za pranje. Poklopite i dobro pomiješajte dok ne vidite da su vam mrlje nestale.

Više o životu bez mrlja i savjeta za čišćenje potražite ovdje.


Sadržaj nastao u suradnji s brendom Chanteclair.