Zaboravite na čekanje u redu. Evo pet najkorisnijih savjeta za online vađenje dokumenata za nekretnine

Sve što vam je potrebno može se pronaći na portalu Uređena zemlja

08.04.2022., Zagreb - Ilustracija. Kontrast zelenila, zelene povrsine i drveca prema betonskoj zgradi, stanovima odnosno nekretnina. Manjak zelenila produkt je izgradnje velikih zgrada te zelene povrsine u gradu postaju jako cijenjene. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukić/PIXSELL

Zahvaljujući digitalizaciji, mnogo se postupaka za koje smo ranije satima čekali u redu da riješimo, ubrzalo. Međutim, previše ljudi i dalje ne zna da si mogu olakšati život te, primjerice, vlasnički list izvaditi online, na internetu provjeriti tko je vlasnik nekretnine i zemljišta ili pak upisati se online u gruntovnicu.

Upravo zato vam donosimo na jednom mjestu pet najkorisnijih savjeta za digitalno preuzimanje dokumenata za nekretnine, što nam je u jednom trenutku svima gotovo potrebno. Sve što trebate zapravo možete pronaći na preglednom i intuitivnom portalu Uređena zemlja kojeg održavaju Državna geodetska uprava (DGU) i Ministarstvo pravosuđa i uprave (MPU), a svaki dan ga posjećuje više od 7000 registriranih korisnika.

Portal zapravo spaja dva sustava odgovorna za registraciju nekretnina, a to su katastar i zemljišne knjige. Podaci se ondje ažuriraju svakih 15 minuta, a samo je ove godine preko portala predano gotovo 350.000 prijedloga za upis u zemljišnu knjigu, što je, možemo zaključiti, u velikoj mjeri utjecalo na gužve na šalterima. Podsjećamo, od ove se godine prijedlozi za upis u zemljišnu knjigu podnose isključivo online.

1. Besplatno preuzimanje javnih isprava

Na portalu Uređena zemlja može se, dakle, preuzeti besplatno dokumentacija koja vam je potrebna u raznim situacijama – obnovi, kupnji i prodaji nekretnine, gradnji kuće, prijavama za potpore, rješavanju vlasničkih odnosa i drugo. U svakom slučaju, uvijek je te dokumente dobro imati.

Tako se može online dobiti zemljišnoknjižni izvadak i izvadak iz knjige položenih ugovora. Također, može se preuzeti kopija katastarskog plana i izvod, odnosno prijepis iz posjedovnog lista. Ako vam je potrebno, možete preuzeti i izvadak iz Baze zemljišnih podataka.

Sve što trebate je prijaviti se putem sustava e-Građani, a stranica vas automatski vodi na daljnje korake.

2. Pregled zemljišnoknjižnih uložaka i posjedovnih listova

Dio portala jest i aplikacija Moje nekretnine koju možete besplatno preuzeti na mobilni uređaj. Zapravo je jako zgodna i praktična jer omogućava, između ostalog, pregled svih zemljišnoknjižnih uložaka i posjedovnih listova u kojima ste upisani sa svojim OIB-om te pregled svih podataka o vašim nekretninama unutar Hrvatske.

Ranije se za to trebalo odlaziti na sud, podnositi prijedlog za upis i plaćati sudsku pristojbu.

Danas sve možete odraditi online, uključujući promjene podataka o imenu, prezimenu i prebivalištu vlasnika, kao i naziv te sjedište ako je riječ o pravnoj osobi. Podaci će se automatski ažurirati i to možete odmah sa svojim OIB-om provjeriti online na portalu Uređena zemlja.

3. Zahtjev za Rješenjem o određivanju kućnog broja zgrade

Digitalnim putem možete danas napraviti još jednu stvar koja se prije činila kao gnjavaža, a to je promijeniti kućni broj zgrade za one kojima još nije određen nikakav kućni broj.

Sve što trebate jest podnijeti elektronički zahtjev. Uz to, možete i, ako vam je potrebno, preuzeti na istom mjestu Potvrdu o kućnom broju.

Samo ove godine je na portalu predano više od 5400 zahtjeva za izdavanje potvrde o kućnom broju i oko 1500 zahtjeva za izdavanje rješenja o kućnom broju.

4. Pregled stanja katastarskog i zemljoknjižnog predmeta

Kad nismo imali toliko širok, lak i obuhvatan pristup internetu, bilo je dosta komplicirano doznati status nekog katastarskog ili zemljoknjižnog predmeta na sudu – ili se čekalo pismeno rješenje ili se pak trebalo hodočastiti po sudovima.

Danas se mogu jednim klikom doznati takve informacije na portalu. Trebate odabrati zemljoknjižni odjel, odnosno općinski sud koji odlučuje o sporu i upisati broj zemljoknjižnog predmeta. Za pregled stanja katastarskog predmeta, sličan je postupak.

U tom slučaju trebate odabrati katastarski ured, upisati klasifikacijski broj i odabrati status predmeta, odnosno naznačiti je li riječ o prvostupanjskoj ili drugostupanjskoj fazi slučaja. Sustav će vam automatski izbaciti sve podatke koji su vam potrebni.

Putem portala je tako dosad pregledano više od 2,6 milijuna statusa zemljišnoknjižnih predmeta, , a status katastarskih predmeta oko 101.000 puta.

5. Digitalni geodetski elaborat

Želite li evidentirati novu zgradu ili katastarsku česticu ili promijeniti podatke o nekretnini u katastru, potrebno je ishoditi geodetski elaborat i upravno rješenje koje donosi katastarski ured u svrhu mijenjanja podataka. Ako pritom nemate geodetskog izvoditelja, posjetite portal uredjenazemlja.hr, gdje u samo nekoliko klikova i bez čekanja u redu možete pronaći i angažirati ovlaštenoga geodetskog izvoditelja koji ima sjedište u blizini vaše nekretnine.

Kupujte katastarski i gruntovno čiste nekretnine. Samo čisti papiri vam omogućavaju kvalitetno raspolaganje nekretninom i miran dom. Ukoliko vam nekretnina nije katastarski sređena ili granice nekretnina koje se prodaju/kupuju nisu vidljive na terenu i nisu usuglašene sa susjedima potrebno je angažirati geodetskog stručnjaka koji će po potrebi obaviti terenske izmjere i izraditi geodetski elaborat.

Ono što će mnogima, također, biti korisno jest i opcija da putem portala Uređena zemlja predaju i prate status svojeg digitalnog geodetskog elaborata. Ranije se za to trebalo osobno doći u lokalni Katastarski ured, a sada to možete napraviti kod kuće iz fotelje.

Nakon pripreme i potvrde zahtjeva, bit će poslan u Zajednički informacijski sustav na rješavanje. Nakon što se zahtjev obradi, u korisnički sandučić na portalu dobiva se potvrda o pregledanom elaboratu. Ove je godine tako putem portala predano oko 44.000 zahtjeva za pregled i potvrđivanje elaborata, 23.000 dopuna i potvrda te gotovo 34.000 zahtjeva za provedbu elaborata.


Sadržaj nastao u suradnji s portalom Uređena zemlja.