Nekad je nužno odabrati stranu

Začin kojeg često koristite za kuhanje prirodni je diuretik koji liječi bubrege. Ove zime pripremite čaj od peršina

Čisti organizam od toksina, pun je vitamina, a koristi se i za liječenje anemije

FOTO: Unsplash

Iako se dugo vremena smatralo da je peršin samo ugodna dekoracija i začin koji dodaje sadržajnosti okusa u jelima, ova biljka ima brojne zdravstvene dobrobiti. Visok udio vitamina i minerala, povezan je sa čišćenjem organizma od toksina, zdravljem kostiju, jačanjem nervnog sustava, zdravim vidom i liječenjem anemije.

Zbog toga što je jednostavan za uzgoj, peršin je sastavni dio palete začinskog bilja u vrtovima i uzgaja se kroz cijelu godinu. Kako je jedna od onih biljaka koja ne zahtijeva puno brige niti posebne uvjete prilikom sadnje, može ga se uzgajati na balkonu i u stanu u posudama za cvijeće.

Ljekovitost peršina: bogat vitaminima i flavonoidima

Kako smo prilikom kuhanja naviknuli na upotrebu peršina, često niti ne razmišljamo o činjenici da ovaj začin ima snažna ljekovita svojstva. Jedna je od onih biljaka koja je izuzetno bogata vitaminom C što je čini izuzetnim saveznikom kada želimo pružiti podršku rastu imuniteta.

Zbog toga što vitamin C ima nekoliko različitih funkcija u tijelu, a ona glavna je njegova moć da kao antioksidans neutralizira djelovanje slobodnih radikala, peršin koj ima izuzetno visoku koncetraciju ovog vitamina, pozitivno utječe na prevenciju i liječenje prehlade, gripe, upale grla ili uha.

Osim što peršin ima izuzetno visoku dozu vitamina C, bogat je i vitaminom A koji pomaže u održavanju zdravog vida, a nužan je u obnavljanju stanica kože i održavanju zdravlja sluznice. Izuzetna zdravstvena dobrobit peršina za zdravlje kostiju proizlazi iz vitamina K koji utječe pozitivno na apsorbciju kalcija, a ujedno smanjuje i njegovo prekomjereno lučenje kroz urin. Zbog brojnih nutrijenata koje sadrži, čajevi i sokovi od peršina koriste se za liječenje anemije koja je uzrokovana nedostatkom željeza.

Nutritivno bogatstvo peršina sastoji se i u velikoj koncentraciji flavonoida, spojeva koje pronalazimo u povrću, voću i začinima sa tamnijom zelenom bojom. Flavonoidi su spojevi koji nastaju kao nusprodukti metabolize biljaka, a kada je riječ o zdravlju organizma, važan su izvor antioksidansa.

Peršin je bogat flavonoidom luteolinom koji djeluje na slobodne radikale koji stvaraju antioksidativni stres u stanicama, a istraživanja su pokazala da upravo ta komponentna djeluje pozitivno na aktivnu prevenciju raka kože. Dodatno, medicinska istraživanja su pokazala kako flavonoid apigenin, kojim je peršin bogat, može zaustaviti rak dojke i djelovati pozitivno na prevenciju njegova nastanka.

persin je bogat vitaminima i nutrijentima
Šalica čaja od peršina za zdrave bubrege

U narodnoj medicini peršin se koristio za čišćenje bubrega i izbacivanje vode iz tijela, a medicinska istraživanja danas potvrdile su teze starih Grka koji su ovu biljku široko primjenjivali u liječenju. Kako su bubrezi prirodni čistači toksina iz organizma njihov ubrzani rad može se potaknuti korištenjem pripravaka i napitaka koji sadržavaju visoku dozu peršina.

Zbog toga što je poznat kao prirodni diuretik koji potiče brži rad bubrega i pospješuje brže izbacivanje urina iz tijela, kao i rješavanje viška vode, može ga se koristiti za čišćenje bubrega, podršku u radu imuniteta i sprječava nastanak bubrežnih kamenaca. Osim što čaj od peršina može pomoći u detoksikaciji, jednako je djelotvoran i kod upale mjehura. Zbog diuretskog učinka kojeg ima, čaj od peršina čisti mokraćne kanale i ispire bakterije.

Osim što pomaže u čišćenju bubrega, također djeluje i na prevenciju visokog krvnog tlaka, a istraživanja su pokazala kako čaj od peršina pozitivno utječe na čišćenje, liječenje bubrežnih oboljenja, bez negativnih utjecaja na tijelo.

kako pripremiti čaj od peršina

Kako pripremiti čaj od peršina?

Za pripremu čaja od peršina najbolje je koristiti svježu biljku iz organskog uzgoja kojeg je moguće kupiti na placu ili u bio trgovinama.

  1. Jedan stručak peršina najprije dobro operite i nasjeckate. Kako se radi o pripremi čaja, nije ga potrebno usitniti kao i kod pripreme jela.
  2. U lonac ulijte jednu litru vode, a kada se zagrije dodajte peršin i kuhajte oko 5 minuta.
  3. Kada se čaj od peršina ohladi, ulijte ga u staklenku i čuvajte u hladnjaku.

Za detoksikaciju bubrega potrebno je piti 1 šalicu čaja od peršina dnevno tijekom 7 dana, a zbog toga što izaziva često mokrenje, najbolje ga je piti kroz dan i izbjegavati kasno navečer.

Prirodni izvor folne fiseline za zdravlje srca

Osim što se folna kiselina može pronaći u zeljastom povrću poput blitve, mahunarkama, sušenom voću i svježem voću – kiviju i narančama, peršin je jedna od onih namirnica koje je sadržavaju u velikim količinama. Folna kiselina, folacin ili vitamin B9 poznati su saveznik u održavanju zdravlja srca, a igraju značajnu ulogu u zdravlju kardiovaskulanog sustava.

Uloga vitamina B9 kod ljudi je obnavljanje DNK i stanica tijela te održavanje zdravlja postojećih stanica. Zbog toga što tijelo ovaj spoj ne proizvodi prirodnim putem, a važan je za raspoloženje, koncentraciju energije u tijelu i stvaranje novih crvenih krvnih zrnaca, potrebno je obratiti pozornost na unos namirnica koje su bogate vitaminom B9.

Kako bi se zadržala visoka koncentracija vitamina B9 iz peršina, potrebno je obratiti pozornost na minimalnu termičku obradu ove namirnice. Upravo zbog toga se preporučuje peršin koristiti u sirovom obliku – u salati, ili dodati pri samom kraju pripreme jela.