Epidemiologinja: pozitivnima na covid preporučuje se da ostanu pet dana u izolaciji

Oni koji rade s visokorizičnim skupinama trebali bi nositi FFP2 maske do desetog dana od zaraze

FOTO: Shutterstock/Ilustrativna fotografija

Prema posljednjim dostupnim podacima, od 25. veljače 2020. godine, kada je zabilježen prvi slučaj zaraze COVIDOM-19 u Hrvatskoj, do je danas ukupno zabilježeno 1.277.094 osoba zaraženih novim koronavirusom.

Ukupno se oporavilo 1.258.252 osoba, a od toga 207 u posljednjih sedam dana. Nažalost, 18.495 ljudi je preminulo.

“S dolaskom jeseni raste i broj oboljelih od mnogih respiratornih infekcija pa tako i od COVIDA-19, a trenutno cirkulira omikron i njegove podvarijante”, kaže nam epidemiologinja Vesna Višekruna Vučina, dr.med. iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Preporuke za oboljele

S obzirom na to da je u svibnju ove godine proglašen kraj epidemije, na snazi su preporuke za oboljele osobe.

Naime, na stranici koronavirus.hr, je istaknuto da je, unatoč proglašenju kraja epidemije, važno nastaviti pratiti epidemiološke podatke i provoditi preporučene mjere za smanjenje rizika od bolesti te da će cijepljenje i pružanje podrške onima koji pate od dugoročnih posljedica bolesti COVID-19 još neko vrijeme biti prioritet.

“Oboljelima se preporučuje provesti izolaciju u trajanju od pet dana. Osobama koje zbog prirode posla moraju dolaziti u kontakt s osobama starije životne dobi, kroničnim bolesnicima, imunokompromitiranim osobama i trudnicama, nakon tih pet dana izolacije preporučuje se nošenje FFP2 maske deset dana od pojave prvih simptoma”, dodala je.

Preporuke za bliske kontakte

Bliskim kontaktima se pak savjetuje nošenje maske 10 dana od zadnjeg rizičnog kontakta. “Također, preporučuje im se da prate svoje zdravstveno stanje u smislu pojave simptoma koji mogu upućivati na COVID-19 te da sami provedu testiranje peti dan od zadnjeg bliskog kontakta”, govori.

Osobama koji su bili u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom preporučuje se izbjegavati veća okupljanja te posebice kontakt s osobama s povećanim rizikom za razvoj težih oblika bolesti COVID-19. “U slučaju pojave simptoma, testiranje je preporučljivo provesti odmah, i to u ovlaštenim laboratorijima”, kaže.

Haraju i RSV, rotavirusi, norovirusi…

Uz COVID-19, u ovo doba godine cirkuliraju brojni respiratorni virusi kao što su rinovirusi, RSV i gripa čiji je intenzitet, dodaje naša sugovornica, za sada još nizak.

“Dodatno, kroz cijelu godinu cirkulira virus vodenih kozica, u dječjim kolektivima, te razni virusi koji uzrokuju gastroenteritise, primjerice one uzrokovane rotavirusom ili norovirusom”, napominje.

Dijele vrlo slične simptome

S obzirom na broj mikroorganizama koji cirkuliraju, upitali smo našu sugovornicu mogu li se gripa, prehlada i COVID-19 razaznati određenim simptomom koji radi jasnu distinkciju između ove tri bolesti.

Epidemiologinja kaže da “uglavnom nema značajne razlike u simptomima te da je teško bez provedene dijagnostike razlučiti o kojoj se infekciji radi.”

Preporuke za mirne blagdane

Liječenje spomenutih virusnih bolesti provode kliničari i liječnici obiteljske medicine te pedijatri, a u većini slučajeva provodi se simptomatsko liječenje kao što je snižavanje temperature, nadoknada tekućine te mirovanje. No, epidemiologinja Višekruna Vučina ističe da se u slučaju dugotrajne povišene temperature ili pogoršanja simptoma potrebno javiti liječniku.

Budući da su pred nama blagdani, kako bismo ih proveli zdravi u krugu nama dragih osoba, naša sugovornica poručuje da je “uz već uobičajene preporuke o učestalom pranju ruku, provjetravanju prostorija i slično, u slučaju pojave povišene temperature i/ili respiratornih simptoma, preporučljivo mirovati i izbjegavati veća okupljanja, a posebice posjete osobama koje zbog svoje dobi ili zdravstvenog stanja pripadaju rizičnim skupinama za razvoj težih oblika bolesti.”

Preporuke za cijepljenje

Uz higijenske mjere, vrlo važnu ulogu u prevenciji zaraze i težih oblika spomenutih respiratornih bolesti ima cijepljenje protiv istih.

“S obzirom na dolazak jeseni i sezone respiratornih infekcija očekivano je povećan interes za cijepljenje protiv gripe i COVIDA-19, posebice kod osoba starije životne dobi, kao i osoba s kroničnim bolestima kod kojih je veća mogućnost razvoja težih oblika bolesti i komplikacija u slučaju oboljenja”, govori epidemiologinja dodajući da su trenutno važeće preporuke za cijepljenje protiv COVIDA dostupne na ovom linku dok su preporuke za cijepljenje protiv gripe dostupne na ovom linku.

Cjepivo protiv gripe i covida mogu se primiti u isto vrijeme

Na kraju, iznimno je važno napomenuti, dodaje naša sugovornica, “da se cjepivo protiv gripe i protiv covida mogu primijeniti istovremeno.”

Evo tko se može besplatno cijepiti protiv gripe:

  • osobe životne dobi 65 godina i starije,
  • štićenici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika (bez obzira na dob, uključujući i djecu), kao i radnici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika
  • osobe, uključujući i djecu, s kroničnim oboljenjima, posebice oboljenjima srca i pluća, a posebno djeca s oštećenom plućnom funkcijom (cistična fibroza, kronična astma, bronhopulmonalna displazija) i s kongenitalnim manama,
  • odrasli i djeca s kroničnim bolestima metabolizma (uključujući dijabetes mellitus), kroničnim bolestima bubrega, hemaglobinopatijama i oštećenjem imunog sustava (uključujući HIV infekciju)
  • djeca i adolescenti (6 mj. do 18. god.) na dugotrajnoj terapiji lijekovima koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu (radi izbjegavanja nastanka Reye sindroma uz influenzu)
  • zdravstveni radnici
  • trudnice

“U slučaju da se neka od osoba za koje je cijepljenje preporučljivo, zbog svog zdravstvenog stanja ne može cijepiti uslijed određenih kontraindikacija, umjesto njih se pod istim uvjetima mogu cijepiti osobe iz njihove bliske okoline, na primjer kućni kontakti, uključujući djecu, osobe koje pružaju kućnu medicinsku njegu i slično”, stoji na stranicama HZJZ-a uz napomenu:

“Osobe koje nemaju pravo na besplatno cijepljenje, a koje prepoznaju važnost cijepljenja protiv gripe, mogu se cijepiti kod izabranih liječnika ako osobno nabave ili kupe cjepivo na temelju izdanog liječničkog recepta.”