Izraelski znanstvenici otkrili dva nova antitijela, vjeruju da će biti efikasna protiv covida

Istraživanje započeto još 2020. godine moglo bi, tvrde, eliminirati potrebu za boosterima

This is a illustration of coronavirus viewed under a microscope
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Čini se da smo na još jednoj ključnoj prekretnici u pandemiji. Izraelski znanstvenici su otkrili antitijela za koja tvrde da bi boostere mogli učiniti nepotrebnima. Studija, jučer objavljena u časopisu Communications Biology, nastavak je preliminarnog istraživanja, započetog 2020. godine.

Na vrhuncu pandemije znanstvenici su počeli sekvencirati stanice imunološkog sustava ljudi koji su se oporavili od covida. Izolirali su devet protutijela koja su bila učinkovita u neutraliziranju virusa, a sada kažu da protutijela ostaju učinkovita i protiv delte i omikrona.

Vežu se na spike protein

Antitijela, nazvana TAU-1109 i TAU-2310, djeluju tako da se vežu za spike protein koronavirusa. Pričvršćuju se na šiljasti dio virusa koji mu omogućuje da uđe u zdravu stanicu, i tako sprječavaju ulazak. U tome su iznimni dobri, TAU-1109 učinkovit je 92 posto u neutralizaciji soja omikron, i 90 posto u neutralizaciji delte. TAU-2310 je 84 posto učinkovit u neutralizaciji omikrona i 97 posto kod delte.

Niti jedno cjepivo ne može se pohvaliti tako visokom učinkovitošću u stvarnoj primjeni, dijelom zato što je virus nastavio mutirati na načine da izbjegava boostere. Znanstvenici se nadaju da bi se ova antitijela mogla koristiti za stvaranje univerzalnih lijekova za covid koji sprječavaju potrebu za docjepljivanjima i jačaju imunitet kod populacije pod visokim rizikom, izvijestio je EurekAlert.

Moglo bi eliminirati potrebu za boosterima

Vrijedno je napomenuti da bi otkriće ovih antitijela moglo eliminirati potrebu za svakogodišnjim boosterima. “Moguće je da korištenjem učinkovitog liječenja antitijelima, nećemo morati docjepljivati cijelu populaciju svaki puta kada se pojavi nova varijanta”, kazala je za EurekAlert Natalia Freund, znanstvenica na Odsjeku za kliničku mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta Sackler u Tel Avivu i koautorica studije.

Druga dobra vijest je da su znanstvenici sa Sveučilišta Duke u utorak objavili da su otkrili antitijelo SP1-77 koje je učinkovito u neutralizaciji svih oblika covida kod miševa. Dakle, postoje dobri razlozi za nadu u pogledu potencijala koje liječenje antitijelima može imati u suzbijanju covida.