Nekad je nužno odabrati stranu

Kako odabrati kremu za sunčanje

Koja je razlika između oznaka 'sunscreen' i 'sunblock'

Old senior couple enjoying a coconut cocktail on the beach under parasol together. Carefree retirement, travel, tropical vacation, summer tourism concept. Flat vector character
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Stiglo je vrijeme za kupovinu proizvoda za zaštitu od sunca i nije lako izabrati. Već prvi korak je odluka kupiti li kremu oznake sunscreen ili sunblock i koja je razlika, je li jedno bolje od drugoga. Health je razgovarao s dermatolozima kako bi razjasnili razlike, prednosti i nedostatke.

Krema za sunčanje, sunscreen, koja sadrži organske kemijske spojeve kao oktil metoksicinamat, oktil salicilat i ecamsule, oslanja se na kemijsku reakciju da apsorbira UV zrake i pretvori ih u toplinu koja se zatim oslobađa iz kože, kaže za Health londonska dermatologinja Cristina Psomadakis.

Glavna razlika je u načinu na koji štite od UV zraka

Na drugoj strani, sunblock sadrži mineralne sastojke poput titanovog ili cinkovog oksida koji fizički blokiraju UV zrake. Znači, glavna razlika između sunscreena i sunblocka leži u načinu na koji štite kožu od UV zraka. Blok je tako nazvan jer doslovce blokira UV zrake tvoreći fizički štit dok krema za sunčanje sunscreen sadrži kemikalije koje apsorbiraju UV zrake prije nego koža to može.

Sunscreen i sunblock nanose se različito. Sunscreen djeluje samo kada se upije u kožu, pa ga je potrebno utrljati. A sunblock se samo nanosi jer djeluje kao fizička barijera. Sunscreen morate nanositi ravnomjerno jer UV može pogoditi sve dijelove kože bez obzira na to koliko je malen izloženi dio. Kako se sunblock ne utrljava, obično ostavlja bijeli trag na koži dok sunscreen kompletno nestaje.

Mnoge kreme rade obje stvari

Općenito, kreme za sunčanje sunscreen dizajnirane su za zaštitu od UV zraka koje oštećuju kožu. Sunblock kreme su formulirane da zaustave štetu uzrokovanu UVB zrakama koje uzrokuju opekline. Mnoge kreme za sunčanje sunscreen i sunblock čine obje stvari, pomažu u sprječavanju prijevremenih bora i opeklina od sunca. Ako se pravilno koriste nuspojave krema za sunčanje su minimalne. Važno je odabrati pravi proizvod za svoj tip kože, osobito ako ste osjetljivi.

Obje vrste zaštite od sunca imaju svoje prednosti i nedostatke. Dr. Psomadakis savjetuje onima koji imaju osjetljivu kožu ili kožna oboljenja, kremu za sunčanje sunblock jer neki od sastojaka kemijske kreme za sunčanje mogu izazvati iritaciju ili alergijsku reakciju.

Sunblock ne sadrži sastojke koji mogu izazvati iritacije

Dr. Klein, dermatologinja iz Connecitcuta, daje prednost sunblock kremama jer ne sadrže nikakve kemijske sastojke koji mogu izazvati iritacije. Kako ostaju na površini kože, dobro ih podnose čak i najosjetljiviji tipovi kože.

Sve kreme za sunčanje dolaze s oznakom faktora SPF zaštite od sunca. Veći SPF brojevi blokiraju više UVB sunčevih zraka, ali niti jedna krema ih ne blokira sto posto. Dermatolozi preporučuju nanošenje kreme za sunčanje, ne samo ljeti i ne samo kada je sunčan dan, nego cijele godine.