Krpelj koji izaziva alergiju na crveno meso širi se istočnom obalom Amerike

Alfa-gal sindrom teško je identificirati jer se simptomi javljaju obično između dva do šest sati nakon konzumacije crvenog mesa

Sick guy in bed with the symptoms of  cold, flu. Cartoon vector character on pillow with blanket and scarf, medicine, lemon, thermometer. Illustration of unhealthy men with a high fever, headache.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

U Americi su se u posljednje vrijeme pojavile alarmantne vijesti o krpelju čiji ugriz može uzrokovati tešku i doživotnu alergiju na crveno meso, piše Mic. Krpelj, nazvan usamljena zvijezda, Lone Star, prema bijeloj točki na leđima ženke, sve je češći duž istočne obale Amerike, čak sve do sjeverne države Maine, jer mu sve više temperature omogućavaju da preživi zimu.

Ugriz ove vrste krpelja izaziva rijetku alergijsku reakciju na crveno meso, alfa-gal sindrom koja u početku može uzrokovati osip, otežano disanje i u nekim slučajevima može biti opasan po život. Ono što alfa-gal sindrom čini posebno teškim za identificiranje je to što se simptomi javljaju obično između dva do šest sati nakon konzumacije crvenog mesa.

Alfa-gal sindrom otkriven 2008.

Važno je napomenuti da će samo mali postotak ljudi koje ugrize usamljena zvijezda razviti alergiju na crveno meso, ali oni koji su pogođeni imaju zastrašujuće ishode. Znanstvenici ne znaju zašto ugriz ove vrste krpelja uzrokuje alergije na crveno meso, ali jedna od teorija je da prenose molekulu alfa-gal sa životinja poput jelena na ljude, navodi The Washington Post. Naš imunološki sustav stvara antitijela protiv alfa-gala koji je prisutan u svakom crvenom mesu pa svaki puta kada ga jedemo, organizam burno reagira.

Alfa-gal sindrom je prvi puta otkriven 2008. godine, dosad bi u Americi moglo biti desetak tisuća oboljelih, piše Atlantic. Slično lajmskoj bolesti koju širi crnonogi krpelj, alfa-gal sindrom trenutno nije izlječiv i o njemu se puno toga ne zna.