Medicinska dijeta: U tjedan dana do 5 kilograma manje

Brz gubitak kilograma bez utjecaja na mišićnu masu i snagu tijela

FOTO: Shutterstock

Među poznatim redukcijskim dijetama koje pružaju brze rezultate spada medicinska ili bolnička dijeta. Ovaj tip prehrane dobio je naziv medicinska dijeta zbog sličnosti s prehranom koja se preporučuje srčanim bolesnicima. Sličnost između medicinske dijete i prehrane za srčane bolesnike povezana je kroz rezultate – brz gubitak kilograma bez utjecaja na mišićnu masu i snagu tijela. Medicinska dijeta se provodi tijekom najviše 15 dana unutar kojih se može izgubiti i do 10 kilograma.

Što je medicinska dijeta i kome je namijenjena?

Medicinska dijeta je osmišljena kasnih 70-ih godina prošloga stoljeća, a temelji se na knjizi The Complete Scarsdale Medical Diet koju je osmislio kardiolog dr. Herman Tarnower iz SAD-a. Bolnička dijeta bazira se na unosu 1000 kalorija dnevno, bez obzira na težinu, razinu aktivnosti ili spol. Za usporedbu, preporučen dnevni unos kalorija za žene je 2000, a za muškarce 2500 kalorija dnevno.

Radikalno smanjen unos dnevnog broja kalorija rezultira brzim gubitkom kilograma. Baza ove dijete je smanjen unos kalorija, masti i ugljikohdrata te povećan unos proteina zbog čega tijelo više troši masne zalihe kako bi se zadovoljila potreba za energijom.

Medicinska dijeta provodi se u intervalima od 5, 10 ili 15 dana, ovisno o broju kilograma koji se želi izgubiti, a u intervalu od samo pet dana može se izgubiti između 2 do 5 kilograma. Plan prehrane za bolničku dijetu je jednostavan za provođenje, a uz preporučeni unos vode i nezaslađenog čaja ili kave, ne preporučuje se unos zaslađenih napitaka.

Osnovna pravila za provođenje bolničke dijete

Koncept medicinske dijete podrazumijeva unos 43% proteina, 34,5% ugljikohidrata i 22,5% masti na dnevnoj bazi. Tijekom medicinske dijete, dnevni unos kalorija smanjuje sa na 800 do 1000 dnevno, a posebno se pazi na raspored obroka u danu.

Osnovno pravilo medicinske dijete je ograničenje broja obroka na maksimalno tri dnevno. Tako je preporuka da se uz doručak, ručak i večeru, izbjegavaju užine i međuobroci. Uz to, preporučuje se obratiti pozornost na količinu hrane koja se konzumira unutar jednog obroka te uključiti veći broj povrća, biljnih namirnica i začina.

Medicinska dijeta nije tip dugotrajne prehrane zbog čega se njeno korištenje preporučuje u intervalima. Poželjno je nakon prvog intervala od 5 dana napraviti pauzu od 7 dana kako bi se nutritivne vrijednosti u tijelu harmonizirale. Zbog toga što ljudi često ponavljaju ovu dijetu, kako zbog jednostavnosti, tako i zbog brzih rezultata, medicinska dijeta najefikasnija je u intervalu od tri puta po pet dana.

Preporuka je da se medicinska dijeta ne koristi dulje od 15 dana te se redovito rade pauze prije nego što se krene u novi ciklus.

koje voće jesti medicinska dijeta
Unsplash

Medicinska dijeta: prednosti i nedostaci

U knjizi dr. Tarnower piše da je medicinska dijeta namijenjena odraslim osobama dobrog zdravlja. On navodi da osobe s medicinskim izazovima i trudnice ne bi trebale koristiti ovaj plan prehrane bez odobrenja liječnika. Također, u knjizi se izričito napominje, da se program ne smije produljivati na više od 15 dana.

Stručnjaci koji za platformu U.S. News & World Report ocjenjuju dijete u 11 kategorija i svake godine u siječnju objavljuju popis najzdravijih dijeta na svijetu za Medicinsku dijetu su kazali: “Vjerojatno najpopularnija dijeta ovog desetljeća bila je Scarsdale dijeta, koja je promovirala gubitak težine od čak 9 kilograma u dva tjedna. Sljedbenici ove dijete unosili bi manje od 1000 kalorija dnevno, provodeći dva tjedna na dijeti i zatim uzimali dva tjedna pauze. Ukratko, ovo je vrlo restriktivna dijeta koja bi definitivno mogla dovesti do pothranjenosti.”

Prednosti medicinske dijete:

  • Jednostavna za provođenje: Relativno mali broj pravila čini je jednostavnom za provođenje. Za pripremu jela nije potrebno odvajati posebno vrijeme ili tražiti nove recepte jer medicinska dijeta koristi namirnice koje se relativno često koriste u svakodnevnoj prehrani.
  • Ne zahtijeva nabavku posebnih namirnica: Većina namirnica koje imate kod kuće mogu biti dobre za početak medicinske dijete, a jelovnik koji ovaj tip prehrane podrazumijeva ne zahtjeva posebno ulaganje u skupe suplemente i ostale namirnice.
  • Nudi relativno brze rezultate: Tijekom pet dana dijete može se izgubiti i do 5 kilograma, a brzi rezultati su odlična motivacija za nastavak zdravog života i daljnje promjene u prehrani.

Nedostaci medicinske dijete:

  • Brz povratak kilograma: Zbog toga što ovaj tip prehrane promovira drastično smanjenje kilograma u kratkom roku, nije u skladu sa zdravim mršavljenjem i nosi rizik od povratka kilograma.
  • Održivost: Umjesto da je cilj ujednačena i zdrava prehrana, u intervalima od 5, 10 ili 15 dana dijetom se radikalno smanjuje unos kalorija. Zbog unosa relativno malo kalorija, a izbor namirnica je sužen, postoji mogućnost i od smanjenja unosa važnih hranjivih tvari.
  • Nepersonaliziran stil prehrane: Medicinska dijeta nudi univerzalan jelovnik namijenjen svima te ne uzima u obzir tjelesne karakteristike pojedinca – spol, dob, visina, fizičke aktivnosti i ostalo.

Što jesti tijekom medicinske dijete?

Osim što se broj kalorija na dnevnoj bazi ograničava s preporučenih 2000 na 1000, u intervalima u kojima se provodi medicinska dijeta preporuča se suziti izbor namirnica koje se koriste u dnevnoj prehrani.

Medicinska dijeta – preporučene namirnice:

  • Povrće bez škroba: rajčice, tikvice, svo lisnato povrće, celer, cvjetača, mrkva, kupus, prokulice, luk, paprika, brokule, špinat
  • Mliječni proizvodi: mlijeko i mliječni proizvodi sa smanjenim udjelom masnoće, jogurt, svježi sir, mlijeko s 2% mm
  • Jaja: pripremljena bez masti, kuhanjem ili prženjem na kokosovom ulju
  • Orašasti plodovi: do 10g oraha ili badema dnevno
  • Voće: grejp, naranča, limun, borovnice, jabuke, kruške, lubenica, jagode, breskve, šljive, mango
  • Mesni proizvodi: piletina, puretina i crveno meso koje nije masno
  • Riblji proizvodi: riba s manjim udjelom masnoće, školjke i morski plodovi
  • Proteinski kruh: zbog toga što se ograničava unos ugljikohidrata, dozvoljeno je konzumirati jedino proteinski kruh od cjelovitog brašna
  • Piće: nezaslađeni napitci – kava i čaj, voda
  • Začini: većina biljnih začina

Medicinska dijeta – zabranjene namirnice:

  • Povrće s velikim udjelom škroba: grah, leća, grašak, krumpir, bundeva, kukuruz
  • Voće: avokado,
  • Proizvodi s pšenicom i žitarice: riža, tjestenina, tortilje, palačinke, pahuljice za doručak npr. zob
  • Mliječni proizvodi: punomasni jogurt, sir i mlijeko
  • Masti i ulja: majoneza, preljevi za salatu, maslac, sva ulja, ghee
  • Brašno: sva brašna i svi proizvodi na bazi brašna
  • Meso: teška mesna jela koja su prethodno obrađena – kobasice, slanina..
  • Prerađena hrana: fast food, smrznuta hrana, gotova hrana
  • Deserti i slastice: čokolada i svi slatkiši
  • Pića: gazirana pića, umjetno zaslađena pića, alkohol, voćni sokovi
koje povrće jesti medicinska dijeta
Unsplash

Medicinska dijeta: Jelovnik za 5 dana

Bolnička dijeta je relativno jednostavna za provođenje jer sadrži točne upute koji otklanjaju faktor nagađanja i eksperimentiranje. Nadalje, medicinska dijeta promiče visoko proteinsku hranu uz povrće u svakom obroku zbog čega načelno promovira i zdraviju prehranu. U nastavku pročitajte jelovnik za medicinsku dijetu za 5 dana.

Važno je napomenuti da se doručak u medicinskoj dijeti ponavlja:

  • 4 dvopeka ili krekera ili 3 šnite potreinskog kruha
  • 1 naranča ili grijep, cijeđeni ili u komadu
  • Šalica kave ili čaja bez dodanog šećera, meda ili umjetnih zaslađivača

Medicinska dijeta: Jelovnik za 1. dan

Ručak: kuhano jaje, salata od rajčica i rotkvica, kriška proteinskog kruha i šalica jogurta. Od voća se preporučuje naranča, grejp i jabuke.

Večera: zelena salata s rajčicama, krastavcima, tunom, orasima i posnim sirom


Medicinska dijeta: Jelovnik za 2. dan

Ručak: pečena piletina s povrćem – prokulice, mrkva, tikvice, luk i češnjak. Za prilog: zelena salata s rajčicama, rotkvicama i krastavcima.

Večera: 2 rajčice, 2 kuhana jaja, zelena salata, rotkvice i svježi sir


Medicinska dijeta: Jelovnik za 3. dan

Ručak: zelena salata s lososom, svježim sirom, krastavcima i rajčicama, prelivena sokom od limuna

Večera: pečena puretina s povrćem – prokulice, mrkva i tikvice. Za prilog: zelena salata s rajčicama i krastavacima


Medicinska dijeta: Jelovnik za 4. dan

Ručak: pečena riba s povrćem uz kuhano povrće – špinat ili blitva. Zelena salata s rajčicama i 4 krekera.

Večera: zelena salata s dva kuhana jaja, svježim sirom, rajčicama, rotkvicama i krastavcima


Medicinska dijeta: Jelovnik za 5. Dan

Ručak: pečena puretina s povrćem – mrkva, tikvice, brokulice. Salata sa rajčicama i krastavcima. Voće: 1 jabuka i 1 grejp.

Večera: voćna salata koja uključuje jabuke, kruške, breskve, borovnice, mango