Nova narukvica može predvidjeti epileptični napad pola sata prije nego krene

Nedavna studija s klinike Mayo objavljena je u časopisu Scientific Reports

Nedavna studija s klinike Mayo, objavljena u časopisu Scientific Reports, otkriva da nosiva tehnologija može pomoći mnogim pacijentima koji boluju od epilepsije. Znanstvenici kažu da posebna narukvica može otkriti epileptične napade oko pola sata prije nego se pojave.

Uređaj detektira određene fiziološke karakteristike, bilježi varijable kao što su tjelesna temperatura, broj otkucaja srca, protok krvi pa čak i sitne električne promjene unutar kože kako bi se odredila vjerojatnost nadolazećeg napadaja.

Tijekom istraživanja koje je trajalo od šest do 12 mjeseci, sudionici studije koji imaju epilepsiju otpornu na lijekove, dobili su dvije narukvice kojima su se prenosile informacije u vanjski sustav za pohranu podataka.

Smanjeni intenzitet napadaja

Prema autoru studije, doktoru znanosti Benjaminu Brinkmannu koji se bavi epilepsijom na klinici Mayo, ovaj alat može omogućiti pacijentima s epilepsijom da promijene život, brže uzmu lijekove ili povećaju intenzitet svog neurostimulatora kako bi posve izbjegli ili smanjili simptome napadaja.

“Kao što pouzdana vremenska prognoza pomaže ljudima da planiraju svoje aktivnosti tako bi i predviđanje napadaja moglo pomoći pacijentima da prilagode svoje planove ako znaju unaprijed da je napadaj neizbježan”, kaže Brinkmann.

“Uređaj koji bi se nosio na zapešću pokazuje da je pružanje pouzdanih prognoza moguće bez izravnog mjerenja moždane aktivnosti”, objašnjava Birkmann u priopćenju za medije.

Potrebno još istraživanja

Tijekom procesa punjenja pacijenti bi nosili samo jednu narukvicu koju bi mijenjali svakog dana u isti sat. Prema rezultatima studije, oni koji su nosili narukvicu primali su signal sa svog uređaja u prosjeku pola sata prije nego bi doživjeli napadaj. Pet od šest osoba je izjavilo da je sustav ranog upozorenja dobro funkcionirao.

Ranije su uređaji umetnuti u mozak pokazali potencijal za predviđanje napada ali mnogi pacijenti ne žele proći kroz operaciju kako bi ugradili implantat.

“Nadamo se da će ovo istraživanje s nosivim uređajima utrti put prema integraciji predviđanja epileptičnog napadaja u kliničku praksu u budućnosti” kaže dr Brinkmann. Ovo je tek pilot studija i potrebno je regrutirati još više volontera kako bi se proširilo testiranje, ističu znanstvenici.