Nova studija sugerira da se tijelo deblja od kemikalija koje unosimo preko plastike

Važno je napomenuti da je to zaključeno iz laboratorijskih ispitivanja koja nisu uključivala ljude već samo ljudske stanice

Bottle icon. Flat illustration of bottle vector icon for web
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Studija, objavljena jučer u časopisu Environmental Science & Technology, analizirala je 34 svakodnevna predmeta koja sadrže plastiku, poput jogurta ili spužvica za pranje suđa. Istraživanje, provedeno na Norveškom sveučilištu znanosti i tehnologije, otkrilo je više od 55.000 kemijskih spojeva kod 34 proizvoda. Prema studiji, znanstvenici su uspjeli identificirati samo 629 kemijskih spojeva, a za njih 11 je poznato da ometaju ljudski metabolizam.

Važno je napomenuti da je to zaključeno iz laboratorijskih ispitivanja koja nisu uključivala ljude već samo ljudske stanice. Metabolizam je proces kojim tijelo pretvara hranu u energiju, a za 11 kemikalija koje se nalaze u ovoj plastici poznato je da ometaju metabolizam. Često govorimo o metabolizmu kada govorimo o težini jer naš metabolizam određuje koliko učinkovito naše tijelo stvara i koristi energiju. Ali u stvarnosti, budući da za sve koristimo energiju, od spavanja do treptanja, to utječe na svaki aspekt našeg života.

Znanstvenici: kemikalije iz plastike mogle bi doprinijeti debljanju

S obzirom na to, studija se fokusirala na načine na koje kemikalije u plastici utječu na razvoj masnih stanica. Otkrili su da je jedna trećina proizvoda koje su analizirali ima kemikalije koje ometaju metabolizam i potiču tijelo na stvaranje više masnih stanica i imaju potencijal da ometaju način na koji tijelo pohranjuje masnoće.

“Naši eksperimenti pokazuju da obični plastični proizvodi sadrže mješavinu tvari koje mogu biti relevantan i podcijenjen faktor koji stoji iza prekomjerne težine i pretilosti”, objasnio je Martin Wagner, profesor biologije na Norveškom sveučilištu znanosti i tehnologije i koautor studije, za EurekAlert. Drugim riječima, kemikalije iz plastike mogle bi doprinijeti debljanju. Plastika koju svakodnevno koristimo može utjecati na naš metabolizam, na mjerljiv način, a to nije dobro.

Kemikalije ulaze i izlaze iz naših tijela

Dok su znanstvenici prije vjerovali da kemikalije jednostavno ostaju u plastici, znanstvenici uključeni u ovu studiju tvrde da u stvarnim uvjetima, kemikalije izlaze i ulaze u naša tijela, piše EurekAlert. I druga nedavna istraživanja pokazala su da godišnje slučajno progutamo tisuće sićušnih komada plastike.

Autori studije su napisali da “pomak prema kemijski manje složenoj plastici predstavlja put naprijed prema netoksičnome okolišu”. Za sada, savjet je da svakako pijete vodu iz staklene boce.