Ovih pet namirnica čini čuda za naše zdravlje, osobito ako se borimo s dijabetesom. Imamo i recepte

Na jelovniku bi se trebalo naći bobičasto voće, lisnato povrće, cjelovite žitarice, riba i mliječni proizvodi s niskim udjelom masnoće

FOTO: Shutterstock

Šećerna bolest vodeći je uzrok krvožilnih bolesti, bolesti bubrega, sljepoće i amputacije udova koje uvelike umanjuju kvalitetu života oboljelih.

Prema podacima Međunarodne dijabetičke federacije svakih osam sekundi jedna osoba u dobi od 20 do 79 godina u svijetu premine od dijabetesa, a smatra se da godišnje sveukupno umre 4,2 milijuna ljudi.

Sve je u tvojim rukama

U Hrvatskoj se nalazi na trećem mjestu među vodećim uzrocima smrti, a prema podacima CroDiab registra u 2021. godini dijabetes je bio registriran kod 327.785 osoba.

Međutim, mnogim ljudima dijagnoza nije postavljena pa se smatra da je ukupan broj oboljelih blizu 500 tisuća.

Stoga je Telegram, u povodu Svjetskog dana dijabetesa koji se održava 14. studenog, pokrenuo kampanju ‘Sve je u tvojim rukama’ u suradnji s tvrtkom MEDILAB ONE kojom se nastoji podići svijest o ovoj bolesti te poboljšati kvaliteta života sa šećernom bolešću u Hrvatskoj.

Dijabetes prehrana: Odabir namirnica je najvažniji

Promjena prehrambenih navika i stila života jedan je od ključnih djelotvornih načina za poboljšanje regulacije ili potpuno sprječavanje pojave šećerne bolesti.

Prehrana za dijabetes uključuje raznolike, nutritivno bogate namirnice koje mogu biti od velike pomoći u regulaciji optimalne razine šećera u krvi te u smanjenju šansi za pojavu drugih zdravstvenih komplikacija koje dijabetes izaziva.

Imajući to na umu, istražili smo kojih pet namirnica čini čuda za naše zdravlje, posebice ako se borimo s povišenom razinom šećera u krvi. Donosimo prijedloge namirnica i jelovnik za dijabetičku dijetu kojim se može efikasno regulirati razina šećera u krvi.

dijabetes prehrana jelovnik
Shutterstock

Bobičasto voće

Iako mnogi smatraju da se voće, zbog glukoze u svom sastavu, ne preporučuje osobama koje boluju od dijabetesa, ono bi se itekako trebalo naći na svakodnevnom jelovniku. No, ne svo.

Tako se, primjerice, kao broj jedan u voćnoj kategoriji super namirnica nalazi bobičasto voće. Stoga, ako volite borovnice, maline, ribiz, kupine ili jagode, u njima možete uživati bez imalo straha, ali u umjerenim količinama.

Ova vrsta voća izrazito je bogata vlaknima, kalijem te vitaminom C, ali i antioksidansima koji mogu pomoći u sprječavanju oksidativnog stresa čije su razine kod osoba s dijabetesom često visoke.

Lisnato povrće

Druga skupina namirnica važna za dobru regulaciju šećera u krvi je povrće. Međutim, kao i kod voća, neke vrste ipak imaju više prednosti. Jedna od njih je zeleno lisnato povrće poput špinata i raštike te kupusa, kelja i zelene salate.

Ove vrste povrća su niskokalorične te sadrže puno magnezija, što je dobro jer nedostatak magnezija u krvi negativno utječe na zdravstvenu sliku oboljelih od dijabetesa. Naime, magnezij djeluje u funkciji receptora inzulina, stoga njegova prisutnost može poboljšati i djelotvornost ovog hormona.

Povrće poput raštike i kelja osigurava pak vitamine A, C, E, kalcij i željezo, a zeleno povrće općenito sadrži i puno kalija, što je korisno jer opušta krvne žile i snižava krvni tlak. Razina glukoze u krvi može se poboljšati i zahvaljujući vlaknima kojima ova vrsta povrća obiluje.

Cjelovite žitarice

U usporedbi s rafiniranim bijelim žitaricama, cjelovite žitarice spadaju u kategoriju namirnica s nižim glikemijskim indeksom te manje utječu na oscilaciju razine šećera u krvi. Uz to, sadrže više hranjivih tvari poput folata, vitamina B i magnezija, ali i visoku razinu vlakana.

Prehrana bogata vlaknima važna je za osobe s dijabetesom zato što vlakna usporavaju proces probave, a sporija apsorpcija hranjivih tvari pomaže u održavanju stabilne razine šećera u krvi.

S obzirom na to, dobri primjeri cjelovitih žitarica koje su sastavni dio dijabetičke dijete su smeđa riža, heljda, kvinoja, zob, proso, bulgur i raž. Ujedno, odlična su zamjena za bijeli kruh i tjesteninu koje bi trebali izbjegavati.

Riba je ključni dio dijabetičke dijete

Omega-3 masne kiseline kojima je riba izuzetno bogata, vrlo su vrijedan sastojak za osobe sa šećernom bolešću. Ove zdrave masnoće štite od mogućih popratnih komplikacija kao što su kardiovaskularne bolesti te različita upalna stanja.

Riba je također dobar izvor vitamina D, koji pomaže u održavanju zdravih kostiju te vitamina B2, koji je dobar za kožu, oči, crvena krvna zrnca i živčani sustav.

Niske razine vitamina D uobičajene su kod osoba s dijabetesom pa je uključivanje ribe u prehranu dobar način za njegov unos putem prehrambenih namirnica. Pritom se najviše preporučuju sardine, skuša, losos, haringa i pastrva.

jelovnik za dijabetičare
Shutterstock

Mliječni proizvodi s niskim udjelom masnoće

U kategoriju namirnica koje obiluju nutritivnim vrijednostima svakako se ubrajaju i mliječni proizvodi. Zahvaljujući brojnim vitaminima i mineralima u svom sastavu, pozitivno utječu na zdravo funkcioniranje cjelokupnog organizma.

Zbog toga se preporučuju i osobama s dijabetesom, no pritom valja posebnu pažnju pridati mliječnim proizvodima s niskim udjelom masnoće.

Nemasni proizvodi poput jogurta sadrže probiotike koji mogu poboljšati peristaltiku crijeva, umanjiti razne upalne procese i oksidativni stres te povećati osjetljivost na inzulin. Osim toga, mlijeko, sir i slični proizvodi sadrže i proteine koji pomažu u regulaciji razine šećera u krvi.

Dijabetička dijeta: Recepti koji pomažu smanjiti dijabetes

Kako se ponekad čini teško uvrstiti sve ove namirnice na dnevni jelovnik, istražili smo kako ih najbolje kombinirati te osigurati da se ipak nađu kao glavni sastojci ukusnih jela. Odlučili smo započeti ukusnim voćnim shakeom za doručak.

Priprema je jednostavna, a količinu namirnica odredite prema vlastitim potrebama. U blenderu je tako potrebno izmiksati kombinaciju bobičastog voća po želji, malo vode, probiotički jogurt s niskim udjelom masnoće te žličicu chia sjemenki. Ako volite, sve možete začiniti cimetom u prahu i doručak je spreman.

Nutritivno bogat ručak

Za ručak pak preporučujemo pripremiti pastrvu pečenu na grill tavi te blanširani špinat s maslinovim uljem. Bogato proteinima i vlaknima, ovo će vas jelo zasititi, ali i osigurati da u organizam unesete kvalitetne nutritivne namirnice.

Pastrvu je potrebno pravilno očistiti, a idealno ju je i filetirati. Na strani bez kože, začinite ju s malo papra i soli, pritom pazeći da sol svedete na minimum. Na grill tavi zagrijte nekoliko kapi maslinova ulja te na srednjoj jačini vatre ispecite filete.

Za prilog dobro očistite špinat – odrežite korijen i prema potrebi donji dio peteljki te ga isperite vodom. Uronite ga u vrelu vodu te pustite da kratko zakuha. Zatim izvadite špinat i prelijte ga hladnom vodom. Tako ćete osigurati da blanširani špinat zadrži svježinu. Na maslinovom ulju lagano ispržite češnjak te dodajte špinat i blago začinite prema želji.

Shutterstock

Lagana večera za kraj dana

Dan savjetujemo završiti laganim obrokom, a posebno nam se svidjela jednostavna salata od kvinoje. Prije kuhanja, kvinoju isplahnite hladnom vodom te ju skuhajte prema uputama za pripremu, u lagano zasoljenoj vodi.

Dok se kuha, sa strane na sitne komadiće narežite svježe povrće po izboru. To mogu biti paprika, krastavac, rajčica, rotkvica, koraba, mladi luk i slično.

Kuhanu kvinoju procijedite, u posudi ju pomiješajte s nasjeckanim povrćem te začinite maslinovim uljem i kojom kapi jabučnog ili balzamičnog octa. U to dodajte malo soli i papra, a sa salatom se odlično slažu i sitno nasjeckani vlasac ili bosiljak, pomiješan s nekoliko kapi limunova soka.

Preuzmite stvar u svoje ruke

S obzirom na to da je svaki organizam različit, ista namirnica može na različite načine utjecati na različite osobe. Stoga upoznajte svoje tijelo, odnosno mjereći glukozu u krvi promotrite kako vama određeni sastojci utječu na promjenu razine glukoze.

Na taj način vrlo lako možete vidjeti koje su namirnice dobre baš za vas, a koje bi bilo bolje reducirati. To je najbolji način da postignete ravnotežu u svojoj prehrani, koja omogućuje uključivanje namirnica koje volite, a istovremeno zadržavanje većinom unutar ciljnih vrijednosti glukoze koje ste dogovorili sa svojim liječnikom.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom MEDILAB ONE.