Ptičja gripa širi se novim načinima, ali opasnost širenja na ljude još je niska

Treba istražiti širi li se virus među svinjama i tvorovima koji imaju receptore slične ljudskima

FOTO: berndfocken/Pixabay

Virus ptičje gripe H5N1 zarazio je krave diljem svijeta, a u Americi su se pojavila dva slučaja prelaska na čovjeka. Stručnjaci strahuju da bi se virus mogao početi širiti na ljude, piše Wired.

Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) upozorio je stručnjake da budu oprezni i razmotre mogućnost da se radi o virusu H5N1 kod pacijenata koji imaju intenzivne respiratorne nuspojave i upale očiju, a koji su u posljednje vrijeme bili u kontaktu sa stokom.

Prijelomna točka

Stručnjake brine što će se infekcija sve više prilagođavati različitim vrstama sisavaca pa će poboljšati spremnost za širenje među ljudima.

Sve do ove točke, opasnost širenja na ljude bila je beznačajna jer, tek uz izuzetan napor, virus može ući u stanice ljudskog nosa i usta, ali kada zarazi pojedince ima tendenciju da bude razoran.

Zarazili se i polarni medvjedi

Infekcija nije od onih koje mogu učinkovito komunicirati među ljudima. H5N1 prepoznata je u Škotskoj 1959. godine, a između 2003. i 2023. godine zabilježena su 882 slučaja među ljudima u 23 zemlje, sa stopom smrtnosti od 52 posto.

Podtip koji je nedavno zarazio čovjeka na farmi u Teksasu širio se u divljini u velikim razmjerima tijekom proteklih godina.

Izviješća kažu da je ubio ogroman broj domaćih i divljih ptica, a čak 48 vrsta toplokrvnih stvorenja u 26 zemalja umrlo je od infekcije. Ovaj podtip stigao je i na Antarktiku i zarazio polarne medvjede i lisice.

Zaražene neke vrste sisavaca

Očekuje se istraživanje da se vidi širi li se virus među svinjama i tvorovima koji imaju receptore usporedive s ljudskima.

Prije je bilo lako riješiti virus kod peradi, odvajanjem zaraženih jedinki. Sada su zaražene brojne nove vrste sisavaca, od kojih bi neke mogle biti prikladne za nastanak ljudske pandemijske vrste virusa.

Stručnjaci pozivaju na oprez

Dosadašnja istraživanja pokazuju da je virusno opterećenje najjače u mlijeku životinja što znači da bi se virus mogao širiti preko prljave opreme. Stručnjaci kažu da ne treba reagirati pretjerano, ali da moramo biti spremni.

U slučaju da dođe do zaraze kod ljudi, uvjeti su poboljšani u odnosu na infekciju covida.

Za sada, potrebno je praćenje ptičje gripe da bi shvatili kako i gdje se virus širi. Potrebno je puno truda za otkrivanje virusa kod životinja koje ne pokazuju znakove bolesti.

Vjerojatnost opstanka u stadima je niska

Trenutni napredak uključuje razne nove tehnologije cijepljenja koje omogućavaju brži razvoj cjepiva. Dostupni su i antivirusni lijekovi koji učinkovito ciljaju sve tipove gripe bez potrebe za podudaranjem, piše Medium.

Različiti stručnjaci navode da je H5N1 infekcija najbolje prilagođena pticama, a bolest radnika na farmama ne znači da će se niotkuda početi širiti među ljudima ili kravama. Njezina vjerojatnost opstanka u stadima je niska.

Ugroza za opskrbu hranom

Ozbiljnu zabrinutost mogao bi izazvati učinak H5N1 na sigurnost opskrbe hranom. Amerika je nedavno uništila 4 milijuna kokoši nesilica nakon otkrivanja virusa.

Prošle godine Ameriku je to koštalo milijardu dolara u isplatama naknada proizvođačima i uzrokovalo je porast cijene jaja.